IzvēlneAizvērt

22.07

Nosaukti Latvijas Muzeju biedrības GADA BALVAS 2021 nominanti

 

Jēkabpils Vēstures muzejs. Jēkabpils pilsētas vēstures ekspozīcija

Projekta vadītāja: Iluta Bērziņa

No 2020. gada 15. jūnija

Pagājušajā gadā Krustpils pils pirmajā stāvā tika atklāta ilgi gaidītā pilsētas vēstures ekspozīcija, kurā veiksmīgi apvienojas moderni ekspozīcijas iekārtošanas paņēmieni ar vēsturisko telpu. Jaunā ekspozīcija ir īpaši piemērota ģimenes apmeklējumam. Tajā iekļauti vairāki interaktīvi elementi, kas ļauj iepazīt pilsētas vēsturi caur aktīvu apmeklētāja iesaisti. Būtiska loma ekspozīcijas tapšanā bijusi sadarbībai ar vietējiem nevalstiskā sektora pārstāvjiem, kā arī ar Jēkabpilī dzimušām un Latvijā zināmām personībām.

 

Latvijas Nacionālais dabas muzejs. Muzeja pakalpojumu attālināta sniegšana un ārpus muzeja pieejamība

Projekta vadītāja: Baiba Krustiņa

No 2020. gada 23. marta

2020. gads muzejiem bija īpaši izaicinošs, kurā nācās meklēt jaunus veidus, kā uzrunāt sabiedrību un nepazaudēt kontaktu ar savu apmeklētāju. Latvijas Nacionālā dabas muzeja jaunās mājaslapas sadaļas “Brīviem brīžiem” un “Muzeja izstādes virtuāli” veicinājušas muzeja virtuālā apmeklējuma pieaugumu (11,8 %), kā arī interesi par muzeja sociālo tīklu platformām, kurās arī nozīmīgi pieaudzis sekotāju skaits. Muzeja jauno virtuālo piedāvājumu atzinīgi novērtējušas arī ģimenes, jo tajās atrodamas daudzas radošas idejas, kā jēgpilni pavadīt laiku ar bērniem, iepazīstot dabu.

 

Imanta Ziedoņa muzejs. Multimediāla izstāde “Kur Zeme Tā”

Projekta vadītājas: Rūta Šmite, Ance Caune

No 2020. gada 1. oktobra līdz 22. novembrim

Imanta Ziedoņa muzeja multimediāla izstāde “Kur Zeme Tā” mūsdienīgā un inovatīvā veidā, sadarbojoties ar Kartupeļu lauka radio komandu, Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem un Kuldīgas novada muzeju, iepazīstināja apmeklētāju ar Imanta Ziedoņa grāmatā “Kurzemīte” paustajām vērtībām un to dzīvotspēju mūsdienās. Šajā izstādē būtiska loma bija kartupelim, kas kā paliekoša vērtība turpina augt mūsu zemē, kur aug arī izcilas personības, kuras ir vērts iepazīt un stāstīt par tām tālāk. Izstādē  apmeklētājs varēja  iepazīties ar izcilām Kurzemes personībām foto un video formātā un viņu stāstiem, kas publicēti radiožurnālā “Kur Zeme Tā”, ar LMA studentu darbiem, veltītiem dabas un cilvēka mijiedarbībai,  kā arī ar  Kartupeļu vēsturi Latvijā un  I. Ziedoņa piedzīvojumiem ar kartupeļiem “Kurzemītē”.

 

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs. Pētījums “Kā dzelzceļnieki dzīvojuši, strādājuši un mīlējuši Jelgavā”

Projekta vadītāja: Ilze Freiberga

2020. gads

Pētījums “Kā dzelzceļnieki dzīvojuši, strādājuši un mīlējuši Jelgavā” ir nebijis dzelzceļnieku viena perioda un vietas sociāli antropoloģisks lauka pētījums, kas ietver gan dzīvu sarunu, gan rakstīto materiālu, krājuma dokumentu un vides izpēti. Pētījums ļāva paskatīties uz norisēm dzelzceļā plašāk, iegūt jaunas prasmes un zināšanas par dzelzceļa vēsturi. Projekta laikā īstenotās ekspedīcijas ļāva aptvert sabiedrību, kuras redzeslokā ierasti muzejs nav bijis. Tajā gūtās atziņas kalpos ne vien kā pamats ekspozīcijai, bet arī dod informāciju par līdz šim mazāk izpētīto dzelzceļa vēstures daļu – norisēm padomju periodā.

 

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs. Labsajūtas mēnesis muzejā

Projekta vadītāja: Elīna Bērziņa

No 2020. gada 1. līdz 31. oktobrim

Reaģējot uz aktuālo sabiedrības pieprasījumu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM), Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tika īstenota pasākumu un nodarbību programma “Labsajūtas mēnesis muzejā”, kurā apmeklētājiem bija iespēja piedalīties mākslas meditācijas nodarbībās jauniešiem un pieaugušajiem, mākslas terapijas sesijās senioriem, īpašās tematiskās ekskursijās par redzes uztveres lomu mākslas vērošanā, kā arī saliedējošās komandas mākslas izpētes nodarbībās. Individuāliem mākslas baudītājiem, kas vēl meklē ceļu uz sarunu ar mākslu, tika piedāvātas mākslas mediācijas kartītes, kā arī tika izstrādāta īpaša nodarbība skolēnu grupām. Projekts aktualizēja sarunu par mākslas muzeja un muzeju kopumā nozīmi sabiedrības garīgās veselības un kolektīvās un individuālās labizjūtas veicināšanā, un attīsta darbību līdz šim mazāk uzrunātu mērķauditoriju virzienā.

 

Olaines Vēstures un mākslas muzejs. Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruts - otrā kārta

Projekta vadītāja: Liene Johansone

No 2020. gada 10. novembra

Ar šo projektu pirmo reizi Latvijā veikta Pirmā pasaules kara karavīru nocietinājuma būvju rekonstrukcija pilsētvidē. Balstoties uz arheoloģiskajos izrakumos iegūtajā informācijā, tika uzbūvēta zemnīca. Tā būvēta savā vēsturiskajā atrašanās vietā, izmantojot atbilstoša izmēra kokmateriālus un autentiskos ķieģeļus krāsniņas izveidei. Jaunais vides objekts papildināts ar  stilizētu dzelzsbetona vitrīnu – skapi, kurā eksponēti arheoloģiskajos izrakumos atrastie priekšmeti, kas liecina par krievu armijas karavīru sadzīvi un ekipējumu Pirmā pasaules kara laikā.

 

Tukuma muzejs. Anša Lerha-Puškaiša grāmatas “Pasakas par putniem” sagatavošana un izdošana

Projekta vadītāja: Agrita Ozola

Grāmatas atvēršana notika 2020. gada 30. decembrī, Tukuma muzeja 85. dzimšanas dienā

Grāmata “Anss Lerhis-Puškaitis. Pasakas par putniem. Kopā lasāmas bērniem un pieaugušajiem” ir piemērs tam, kā muzejs var dažādot un bagātināt sava apmeklētāja pieredzi. Grāmata, kurā apvienojas tik daudzas un dažādas tēmas un skatījumi, ir interesanta ne tikai zinātkārajiem muzeja apmeklētājiem un lasītājiem, bet arī dabas zinātņu un kultūras jomas profesionāļiem. Grāmatas viena no lielākajām vērtībām ir tās starpdisciplinaritāte, kas panākta, iesaistot grāmatas tapšanā dažādu jomu ekspertus: folkloristu Gunti Pakalnu, literatūrzinātnieci Ingunu Dauksti-Silasproģi, skolotāju Mairitu Neilandi, ornitologu Dmitriju Boiko, dabas izglītības speciālisti Aiju Balandiņu un etnogrāfi Austra Ziļicka.

 

Limbažu muzejs. Vides objekta “Centra kiosks” rekonstrukcija

Projekta vadītājs: Gundars Plešs

No 2020. gada 1.augusta

“Centra kiosks” ir Limbažu muzeja ārtelpas vitrīna un vides objekts, kas ir brīvi pieejams jebkuram interesentam bez maksas 24 h diennaktī. Tas uzstādīts savā vēsturiskajā atrašanās vietā Baumaņu Kārļa, bij. Tirgus laukuma malā, Cēsu un Torņa ielas krustojumā. Jaunais vides objekts ir rekontruēta kopija Limbažu vēsturiskā centra Kioskam, kas pirmo reizi atklāts 1935. gadā. No 2020.gada 1.augusta “Centra kioskā” bija apskatāms Limbažu muzeja veidotās izstādes “Ulmaņlaiki Limbažos” ilustratīvais materiāls un cita informācija, kas atspoguļo pilsētas kultūras dzīvi, kā arī saimnieciskās norises periodā no 1934. - 1939.gadam.

 

Latgales Kultūrvēstures muzejs. Izstāde “Arvīds Egle. Klusais pieskāriens”

Projekta vadītāja:Inese Dundure

Izstāde virtuāli pieejama no 2020. gada 3. aprīļa. Izstāde klātienē pieejama no 2020. gada 18. maija līdz 19. septembrim

LKM krājumā tiek glabāti 65 vecmeistara Arvīda Egles mākslas darbi, kuri pēdējo 20 gadu laikā tika sistemātiski un plānoti apkopti, restaurēti, nodrošinot viņa radošā mantojuma saglabāšanu. Izstāde ne tikai popularizē mākslinieka daiļradi, bet arī izceļ  muzeja neredzamā darba daļas  — restaurāciju, preventīvo apkopi. Paralēli izstādei tika atvērta arī A. Eglem veltītā monogrāfija, kurā atspoguļota visa LKM A. Egles kolekcija (vislielākā Latvijā) u.c. materiāli, tādējādi viena projekta ietvaros aptvertas visas muzeja darbības pamatjomas.

 

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA. Izglītības programma “Nospēlē muzeju!”

Projekta vadītāja: Lilita Pudule

No 2020. gada 11. augusta

“Nospēlē muzeju!” ir aizraujošs, interaktīvs piedzīvojums skolēniem Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA. Neatkarīgi no mūsu vecuma, pirmais muzeja apmeklējums un tā laikā gūtā pieredze ir  ļoti svarīga, jo rada spēcīgus iespaidus, kas ietekmē tālāko izvēli - vai vēlos šeit atgriezties? “Nospēlē muzeju!” piedāvā pirmo apmeklējumu piedzīvot kā radošu, aizraujošu, izglītojošu un praktisku darbošanos, kas paliek atmiņā ar smaidiem, jaunatklājumiem un iespēju izpausties. It kā spēlējoties, bērni apgūst sarežģīto muzeja struktūru un rod izpratni par muzeja darbību un tā lomu sabiedrībā. Šāda veida nodarbība Latvijā ir unikāla un ir lielisks ieguldījums mākslas un kultūrvēstures izglītībā

 

Rīgas Motormuzejs. Izstāde “Garāža”

Projekta vadītājs: Linards Zandovskis

No 2020. gada 20. februāra

Izstādē “Garāža”  eksponēti  7 unikāli automobiļi – autobūves stūrakmeņi.  Katrs spēkrats ir atstājis neizdzēšamu ierakstu pasaules autobūves vēsturē, katram arī savs  individuālais stāsts, ko papildina vizuālā informācija – video projekcijas un attēli. Nerestaurētais 1940. gada Audi apmeklētājam sniedz uzskatāmu priekšstatu par sagaidāmo automobiļa restaurācijas darbietilpīgo procesu. Izstāde integrēta muzeja ekspozīcijā, to apmeklē katrs muzeja viesis. Kopš izstādes atvēršanas 2020. gada 20. februārī  līdz 24. augustam izstādi apmeklējis 31 tūkstotis apmeklētāju.

 

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs. Izstāde “Laika liecinieki. Cēsu Vēstures un mākslas muzejam 95”

Projekta vadītāja: Dace Tabūne

No 2020. gada 30. maija līdz 31. decembrim

Izstāde, kas tapusi kopā ar cēsiniekiem.  Jau 2019. gada nogalē –  viņi tika aicināti kļūt par izstādes veidotājiem, izvēloties muzeja bagātajā krājumā savu īpašo muzeja priekšmetu; sev, savai ģimenei un dzimtai nozīmīgu vēstures notikumu vai tēmu Cēsu pilsētas un novada vēsturē. Kopīgi ar muzeja speciālistiem, iepazīstot krājuma kolekcijas un pārrunājot ne vienu vien spožu lappusi pilsētas vēsturē un šodienā, tapa muzeja jubilejas izstāde, piedaloties 23 cēsiniekiem  ar 31 stāstu un 270 muzeja priekšmetiem - pārsteidzošām laika liecībām pilsētas un novada senākā un ne tik senā vēsturē. Izstādes centrālo daļu veido muzeja 95 gadu vēstures stāsts, kurā blakus muzeja darbības aktualitātēm būtiska vieta, pēc cēsinieku ieteikuma, veltīta muzeja krājuma priekšmetu saglabāšanas tēmai, tādejādi novērtējot muzeja kā tautas kultūrvēsturiskā mantojuma resursa saglabātāja nozīmi. Izvēlētie stāsti atspoguļoja to, cik tematiski bagāts un plašs ir Cēsu muzeja krājums.