Latvijas Muzeju biedrība apbalvos izcilākos muzeju projektus 2019. gadā

Neskatoties uz drošības ierobežojumiem publisku pasākumu organizēšanā saistībā ar COVID-19 vīrusu, Latvijas Muzeju biedrība (LMB) arī šogad apbalvos labākos muzeju projektus 2019. gadā, pasniedzot LMB Gada balvu. Gada Balvas pasniegšana norisināsies jaunā, bet ne mazāk svinīgā formātā – balvas žūrija dosies ciemos pie uzvarētājiem uz to pārstāvētajiem muzejiem un sveiks tos klātienē. Visi šī gada Gada balvas ieguvēji tiks izziņoti 2020. gada 15. jūlijā.

LMB Gada balva šogad tiks pasniegta šādās nominācijās: Gada izstāde, Gada ekspozīcija, Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā, Izglītojošs projekts muzejā, Gada publikācija (monogrāfija, filma u.c.).

Žūrija

Šogad, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, Gada balvas pieteikumu izvērtēšanai ir piesaistīta profesionāla žūrija. Žūrijas sastāvu veido Zane Grīnvalde – LMB priekšsēdētāja, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeja Izglītojošā darba nodaļas vadītāja, Jānis Šiliņš – vēsturnieks, Dr.hist., Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīva Dokumentu pieejamības un popularizēšanas nodaļas vadošais pētnieks, Tatjana Raičiņeca – grafiskā dizainere, specializējusies uz dizaina izstrādi izstādēm, komunikācijas materiāliem un grāmatām, šobrīd kā dizainere strādā Latvijas Nacionālajā bibliotekā, Inga Surgunte – izstāžu kuratore, mākslas un izglītības projektu vadītāja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), kā arī LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” projekta vadītāja. 2018. gadā iniciējusi starptautiska grāmatu muzeju un izstāžu sadarbības tīkla izveidi un ir tā vadītāja. 2019. gadā bijusi kuratore un projekta vadītāja LNB simtgades izstādei “Neredzamā bibliotēka”. Rasma Pīpiķe – ilgstoši darbojas demokrātijas veicināšanas, pilsoniskā aktīvisma un sabiedrības līdzdalības jomās. Viens no nozīmīgiem tematiem, kas Rasmai ir aktuāls, ir pilsoniskā izglītība dažādās formās. Muzeji ir un var būt nozīmīgi pilsoniskās izglītības attīstībā, tāpēc Rasma īpašu uzmanību pievērš tieši šiem aspektiem, vērtējot Latvijas muzeju pieteiktos projektus Latvijas Muzeju biedrības balvām, ikvienā kategorijā.

Par balvu

LMB Gada balva tiek pasniegta jau kopš 2009. gada. Tā ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos muzejiskos sasniegumus, veidot muzeju darba pozitīvu rezonansi sabiedrībā un veicināt labo praksi, lai nodrošinātu muzeju nozares ilgtspējīgu attīstību.

Žūrija ir izvērtējusi 51 pieteikumu nominācijās: Gada ieguldījums nacionālo vērtību saglabāšanā, Izglītojošs projekts muzejā, Gada izstāde, Gada ekspozīcija un Gada publikācija.

Kā arī tika izskatīti trīs iesniegtie pieteikumi Mērijas Grīnbergas balvai.

LMB Gada balva 2021

Strādājot pie šī gada balvas organizācijas jaunos, COVID-19 ietekmētos apstākļos, un pirmo reizi piesaistot profesionālu žūriju no malas, ir gūti jauni secinājumi, kā turpmāk pilnveidot  muzeju projektu izvērtēšanas procesu. Kā rezultātā ir veiktas izmaiņas nākamās LMB Gada balvas projektu izvērtēšanas grafikā un pieteikumu iesniegšanā.

LMB Gada balvai 2021 aicinām iesniegt 2020. gadā realizētus muzeju projektus līdz 2020. gada 30 . augustam, lai žūrija laikā no 1. līdz 15.septembrim var iepazīties ar iesniegtajiem projektiem un veikt to izvērtēšanu.

Projektus, kas realizēti laika periodā no 1. septembra līdz 31. decembrim, aicinām iesniegt līdz 2020. gada 31. decembrim, un to izvērtēšana notiks  no 2021.gada 2. līdz 15. janvārim.