IzvēlneAizvērt

27.01

Muzeju forums: Reālā virtualitāte

UZMANĪBU – reģistrācija forumam ir noslēgusies, esam sasnieguši maksimālo dalībnieku skaitu.

Pateicamies par atsaucību un atgādinām, ka foruma 1. un 3. daļas ieraksts būs pieejams LMB YouTube kanālā, savukārt 3. daļa – LMB Facebook lapas tiešraidē.

 

Latvijas Muzeju biedrība aicina savus biedrus uz gadskārtējo muzeju forumu “Reālā virtualitāte”, kas notiks 2021. gada 27. janvārī, no plkst. 10.00 tiešsaistes platfomā zoom.

Covid-19 pandēmija ieviesusi pārmaiņas gan mūsu ikdienā, gan profesionālajā dzīvē. Darbs virtuālajā vidē un visās muzeja darbības jomās – krājuma darbā, pētniecībā, muzejpedagoģijā, menedžmentā un komunikācijā, kļuvis par ikdienas realitāti. Tādēļ šogad foruma galvenais uzdevums būs runāt par attālinātā darba formām, digitālo prasmju un rīku pielietojumu muzejos. Foruma dienaskārtība veidota trīs daļās: teorētiskā daļa, tematiskās darba grupas un kopsavilkums.

 

Pirmā daļa. “Ceļa vārdi iedvesmai” – trīs nozaru profesionāļu priekšlasījumi:

Dace Melbārde, Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komitejas viceprezidente

“Covid-19 un saistītie ierobežojumi ir ne tikai parādījuši digitālā laikmeta priekšrocības, bet arī izgaismojuši, ka digitālā mantojuma saglabāšana un finansēšana nereti līdz šim nav bijusi prioritāte.”

Rasa Šmite, māksliniece, jauno mediju kultūras centra un mākslas galerijas E-Lab/RIX-C kuratore.

“Virtualitātes un realitātes”

Elīna Vikmane, Latvijas Kultūras akadēmijas maģistra programmas “Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija”, Latvijas Muzeju biedrības valdes locekle

“Digitālie aspekti akadēmiskajā un profesionālajā izglītībā muzeju nozarē”

 

Otrā daļa. Darbs tematiskajās grupās

Digitālo rīku izmantošana darbā ar muzeju krājumu

Vada: Zane Melāne, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra galvenā krājuma glabātāja

Atvērtā krājuma” jēdziens pakāpeniski tiek pārnests uz virtuālo vidi, rādot muzeju kolekcijās esošos priekšmetus digitālā formātā. Krājuma priekšmetu digitalizācija, atveide 3D formātos, izmantošana virtuālajās izstādēs, aplikācijās un muzeju publisko datu bāžu izveide kļūst par muzeju ikdienu.  Par to, kādas ir digitālo rīku izmantošanas iespējas darbā ar krājumu, diskutēsim ar speciālistiem un muzeju pārstāvjiem.

 

Virtuālā komunikācija – sociālie tīkli kā logs uz pasauli

Vada: Ieva Andžāne, Rīgas Kino muzeja vadītāja

Aizveroties muzeju ekspozīcijām, pandēmijas laikā muzeji tikšanos ar apmeklētāju pārcēla uz sociālajiem tīkliem. Sesijā iezīmēsim kādas komunikācijas metodes muzeji izmantoja lai uzrunātu apmeklētājus, iedvesmosimies no labajiem piemēriem un vērtēsim sociālo tīklu komunikācijas ietekmi.

 

Attālinātā sadarbība izstāžu veidošanā

Vada: Alberts Rokpelnis, Valmieras muzeja vēsturnieks

Individuāla pētniecība savā muzeja krājumā nav traucēta. Turpretī sadarbība klātienē  ar kolēģiem ir ierobežota. Kā sadarboties attālināti, lai pētniecības rezultāts nonāktu līdz izstādes formātam? Diskutēsim un dalīsimies pieredzē, kā veidot izstādes attālināti, glabāt informāciju un sazināties  ar sadarbības partneriem.

 

Tiešsaistes rīku izmantošana muzeja darba organizācijā

Vada: Liene Johansone, Olaines Vēstures un mākslas muzeja vadītāja

2020. gadā visā pasaulē vārds “Iekšējā komunikācija” ir bijis viens no visbiežāk izmantotajiem un nozīmīgākajiem vārdiem. Viens no lielākajiem izaicinājumiem vadītājiem bija nodrošināt darbinieku komunikāciju un darba organizāciju laikā, kad daļa darbinieku strādā attālināti, kad satikšanās ar sadarbības partneriem kļūst neiespējama. Kādus rīkus izmantot, lai saglabātu saikni ar klāt neesošu darbinieku, kā nodrošināt darba izpildi un kontroli? Kā saglabāt kolektīva iekšējo komunikāciju pozitīvu? Kā organizēt sapulces, plānot laiku? Un ko no jauniegūtā paņemt turpmākajam darbam, arī tad, kad atgriezīsimies klātienes darbā? Uz šiem jautājumiem mēs mēģināsim rast atbildes aplūkojot dažādu muzeju pieredzi.

 

Virtuālā muzejpedagoģija

Vada: Ieva Priede

2020. gads bijis izaicinājumu bagāts muzeju izglītības jomā. Ierastās muzejpedagoģijas nodarbības 2020. gadā bija ierobežotas un muzeji veidoja un pielāgoja izglītojošos piedāvājumus digitālajā vidē. Vai un kā veidot izglītojošo piedāvājumu digitālajā vidē? Uzzināsim par inovācijām, dalīsimies pieredzē un diskutēsim.

 

Trešā daļa. Tematisko grupu kopsavilkums, galvenie ieguvumi un secinājumi.

Foruma 1. un 3. daļas ieraksts būs pieejams LMB YouTube kontā, savukārt kopsavilkuma daļu piedāvāsim vērot arī tiešraidē - Latvijas Muzeju biedrības Facebook lapā

 

Reģistrācijas anketa pieejama ŠEIT.

Iegūtie personas dati tiks izmantoti, lai ar jums sazinātos par pasākuma norisi un līdz 2021. gada 28. februārim tiks dzēsti.

Pieteikšanās forumam tiks slēgta brīdī, kad tiks sasniegts maksimālais dalībnieku skaits. Ja kādā no darba grupām būs sasniegts maksimālais dalībnieku skaits, pieteikšanās uz to tiks slēgta. Maksimālais dalībnieku skaits – 150, katrā tematiskajā grupā – 30.

 

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds