Aicinām skatīt ierakstu no semināra “Covid-19 liecību komplektēšana: pieredzes apmaiņa”

2022. gada 25. oktobrī Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā norisinājās seminārs “Covid-19 liecību komplektēšana: pieredzes apmaiņa”. Seminārā uzstājās Latvijas mantojuma un pētniecības institūciju, kā arī sabiedrisko mediju pārstāvji, lai dalītos pieredzē par pandēmijas laika dokumentācijas iekļaušanu savās kolekcijās un arhīvos. Visplašāk seminārā pārstāvēta muzeju nozare.

Covid-19 pandēmijas ietekme uz pasaules ekoloģiju, ekonomiku, sadzīvi, veselību, darba organizāciju, izglītību, zinātni, kultūru un citām nozarēm vēl tiek pētīta. Taču empīriskā līmenī jau tagad var apgalvot, ka tā ir būtisku pārmaiņu indikators. Kopš vīrusa izplatības sākuma 2019. gada nogalē līdz nesenam laikam, kad uzmanības fokuss novirzījies globālu ģeopolitisko norišu virzienā, publiskā un privātā telpa nav varējusi ignorēt aktualitātes, kas ar to saistītas.

Kādas liecības nākotnē saglabāsies par pandēmijas laiku, lielā mērā ietekmē sabiedrisko mediju, arhīvu, muzeju un pētniecības institūciju “šeit un tagad” īstenotās aktivitātes. Saskaņā ar Arhīvu likumu Valsts pārvaldes pastāvīgi glabājamie dokumenti nonāk Latvijas Nacionālajā arhīvā; politiku ieviešanu un to ietekmi ikdienas dzīvē pirmie atspoguļo sabiedriskie mediji. Savukārt muzeju un citu pētniecības institūciju uzdevums ir veikt dažādu priekšmetu un stāstu vākšanu, pārstāvot pēc iespējas plašu un daudzveidīgu sabiedrības grupu intereses.

Seminārā centāmies atbildēt uz šādiem jautājumiem: kādas liecības līdz šim ir savāktas, kādas tēmas, nozares, sabiedrības grupas un reģioni atspoguļojas šajā vākumā; cik daudzbalsīgs ir savākto materiālu kopums un cik koordinēti norisinās komplektēšanas darbs.

Pandēmijas apkarošanai ieviestie lēmumi radīja spriedzi sabiedriskajā domā, novedot pie sabiedrības šķelšanās. Semināra noslēdzošajā diskusijā pievērsīsimies jautājumam, vai sabiedrības polarizācija atspoguļojas Covid-19 liecību komplektēšanas uzstādījumos un rezultātos. Diskusijas dalībnieki: Arnis Kaktiņš, Pētījumu centrs SKDS; Ilze Ļaksa-Timinska, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts; Anita Meinarte, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs; Dagnija Neimane-Vēvere, Latvijas Sabiedriskie mediji. Diskusijas moderatori: Kaspars Vanags un Daina Auziņa, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs.

Semināra tiešraides translācija notika ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.