Aicinājums uz diskusiju par muzejiem un administratīvi teritoriālo reformu

Latvijā pēc 2021. gada pašvaldību vēlēšanām būs 42 pašvaldības līdzšinējo 119 vietējo pašvaldību vietā. To paredz Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums, kas spēkā stājies 2020. gada 23. jūnijā. Jaunās pašvaldību domes darbu uzsāks 2021. gada jūlijā, kam attiecīgi sekos izmaiņas līdzšinējā pašvaldību darbībā un pārvaldībā.

Atklāts ir jautājums kā administratīvi teritoriālā reforma (ATR) ietekmēs muzeju darbību, pārvaldību un attīstību. Latvijas Muzeju biedrība pagājušā gada nogalē  aicināja reģionu muzeju pārstāvjus uz diskusijām, lai kopīgi apzinātu problēmjautājumus, meklētu risinājumus un kopīgi formulētu reģionu muzeju nostāju administratīvi teritoriālās reformas kontekstā. Diskusiju apkopojumu Latvijas Muzeju biedrība prezentēja Latvijas Pašvaldību savienībai, kas atzinīgi novērtēja muzeju iniciatīvu un aicināja muzejus aktīvi rīkoties, lai ietekmētu muzeju pārvaldības jautājumus muzeju interesēs. Atsevišķos reģionos pašvaldības veidoja darba grupas, kurās aicināja arī muzeju pārstāvjus izteikt savu viedokli. Diemžēl ne visas pašvaldības šādu iespēju izteikt savu viedokli muzejiem ir devušas. Latvijas Muzeju biedrība ir saņēmusi vairāku biedru bažas par notiekošo saistībā ar muzejiem un to nākotni pēc ATR. Tāpēc aicinām Latvijas muzejus uz kopīgu tikšanos, lai aktualizētu muzeju nozares nostāju ATR kontekstā.

Aicinām Latvijas muzejus uz tiešsaistes tikšanos š.g. 24. martā, plkst. 14.00 tiešsaistes platformā zoom. Tikšanās saite tiks nosūtīta pēc reģistrācijas, rakstos uz e-pastu: muzeji@muzeji.lv. Reģistrācijas termiņš – 23. marts.

Kopīgi diskutējot un sadarbojoties, mums ir iespēja veidot muzeju nozari kā vienotu veselumu, laicīgi sagatavoties un izstrādāt sev vēlamos attīstības, pārvaldības ceļus un formas. Tikšanās mērķis ir izstrādāt vadlīnijas un potenciālos pārvaldības un darbības risinājumus reģionu muzejiem ceļā uz administratīvi teritoriālo reformu. Kopīgi izstrādātos priekšlikumus plānojam prezentēt VARAM un Latvijas Pašvaldību savienībai š.g. aprīlī.

Ja ir kādi jautājumi, kurus jūs vēlētos īpaši atzīmēt un izcelt lūgums atsūtīt tos uz e-pastu, lai pirms tikšanās varētu tos apkopot.

Jautājumus iesūtīt, kā arī savu dalību diskusijā lūgums apstiprināt līdz 23.martam.

Foto: Kristaps Ungurs, Unsplash

Papildus informācija: