IzvēlneAizvērt

29.03

Zemgales muzeju tiešsaistes ekspozīcijas

Muzeju nozari gluži tāpat, kā visas pārējās nozares Latvijā un visā pasaulē skārusi vīrusa COVID-19 ietekme un izsludinātā ārkārtas situācija, kas liedz turpināt darbu ierastajā kārtībā regulāri tiekoties ar ekskursantu grupām, skolēniem, organizējot izstādes, pasākumus un dažādos citos veidos pavadot laiku kopā ar saviem apmeklētājiem.

Lai gan šobrīd liels laiks tiek veltīts abu pārējo muzeju funkciju īstenošanai - darbam ar krājumu un pētniecībai, muzeji Zemgalē turpina meklēt ceļu pie saviem sekotājiem un apmeklētājiem caur sociālajiem tīkliem un savām mājaslapām.

Šeit minēšu, dažus piemērus, ko, manuprāt, ir vērts aplūkot, tā padarot savu sociālās izolēšanās laiku kvalitatīvu un izglītojošu, iepazīstot Zemgales vēsturi un mākslu.

Baroka mākslas brīnums - Rundāles pils savas mājaslapas apmeklētājus apbur ar pasakainajām fotogrāfijām un virtuālajām tūrēm. Šeit baroka mūzikas pavadījumā var izstaigāt pils pasakaini ziedošos dārzus, Hercoga un Hercogienes apartamentus, kā arī parādes zāles. Var aplūkot arī virtuālo muzeju, kurā eksponāti skatāmi 360 grādos. Tāpat mājaslapā lasāma pils vēsture, dažādi pētnieciskie darbi u.c. vērtīga informācija.

Jēkabpils vēstures muzeja mājaslapā var iepazīties ar detalizētu Krustpils pils vēsturi sākot no tās būvniecības līdz pat mūsdienām, iepazīstot arī tās interjerus un izlasot teikas un leģendas, kas apvij pili. Tiek piedāvāta arī iespēja doties virtuālās ekskursijās pa muzeja ekspozīcijām un brīvdabas nodaļu “Sēļu sēta”.

Ar īpaši saturīgu mājaslapas sadaļu “Lasītava” izceļas Ģerderta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs. Šajā sadaļā var iepazīties ar dažādiem muzeja krājuma priekšmetiem, kā arī iepazīt Jelgavas vēsturi.

Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs “Pikšas” savā mājaslapā piedāvā piedzīvot bagātīgu fotogrāfiju un aprakstu tūri, kurā ikviens var sajust muzeja auru no vietas, kurā kādreizējais valsts prezidents smēlās spēkus un radīja pirmās domas par tautas brīvību, pašcieņu un labklājību.

Savukārt, Dobeles Novadpētniecības muzejs piedāvā digitālo izstādi “Dobeles slimnīcai 100”, aizraujoša un izsmeļoša informācija atrodama sadaļā par Dobeles vēsturi, tajā var arī pārbaudīt savas zināšanas testā.

“Īsu ceriņu vēsturi” audio materiālā noklausīties piedāvā selekcionāra Pētera Upīša piemiņas muzejs, par pašu muzeju uzzināt vairāk var arī mājaslapā.

Viesītes muzeja “Sēlija” mājaslapā var fotogrāfijās aplūkot un iepazīt muzeja ekspozīcijas – Mazā Bānīša parku, P. Stradiņa skolu, M. Buclera fotogrāfiju kabinetu, kā arī dažādos rakstos iepazīt Viesītes vēsturi.

Bauskas muzejs par sevi stāsta mājaslapā, šeit var iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju aprakstiem. Savukārt, Olaines Vēstures un mākslas muzeja vietnē var aplūkot pastāvīgo ekspozīciju saturu un iepazīt Pirmā pasaules kara vēstures notikumus Olaines pilsētā.

Jāpiemin, ka Zemgales muzeji šobrīd ļoti aktīvi izmanto sociālo mediju platformu facebook.com, kur publicē gan aktualitātes, gan dažādas virtuālās ekskursijas pa slēgtajām ekspozīciju un izstāžu zālēm, kā arī iepazīstina ar muzeju krājumos esošajiem priekšmetiem. To dara arī muzeji, kuriem šobrīd nav savas mājaslapas. Aicinu aplūkot Baldones muzeja kontu, kurā iespējams virtuāli apskatīt, piemēram, Daigas Cēderes-Salnājas "Starp mums, meitenēm..." izstādi un Ķekavas novadpētniecības muzeja kontu, kurā var virtuāli izstaigāt pastāvīgo ekspozīciju “Ķekavas novada 5 stāsti”. Savukārt, J. Jaunsudrabiņa muzejs “Riekstiņi” savā FB profilā aicina noklausīties aktiera Gundara Āboliņa audioierakstu.