Jau divas nedēļas arī Latvijas muzeji dzīvo izsludinātās ārkārtas situācijas apstākļos un ir slēgti apmeklētājiem. Bet muzeju darbinieki turpina strādāt pie saviem ikdienas pienākumiem. Muzeju mājas lapās un sociālo tīklu platformās piedāvā virtuālas tūres un video no izstādēm, kas palika neapskatītas, turpinās krājuma materiālu digitalizēšana un aprakstīšana, tiek veidotas muzejopedagoģiskās programmas, kurās var piedalīties attālināti. Muzeji meklē jaunas iespējas, kā palikt kontaktā ar sabiedrību.
Alūksnes muzejs savā mājas lapā piedāvā plašu pētījumu par Alūksnes pili un parku, atainojot, kā sokas pils parka atjaunošanas darbi un piedāvājot video par parka vēsturi. Lieliska iespēja salīdzināt, kā bija senāk un kā ir tagad. Šo pašu tēmu par pilsētu vēsturē un mūsdienās turpina mājas lapas rubrika “Alūksne. Toreiz un tagad”, kas ir vērtīga un saistoša gan alūksniešiem, gan pilsētas viesiem, iepazīstinot ar pilsētas ielām, ēkām, objektiem un to vēsturi: https://www.aluksnespils.lv/lv/histories.
Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja mājas lapā viena no interesantākajām rubrikām ir stāsts par Padomju gadiem, par laiku, ko liela daļa no mums ir piedzīvojuši un, kas saistās ar pazīstamām atmiņām un nostaļģiju - http://www.aizkrauklesmuzejs.lv/padomju-gadi/.
Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs piedāvā vairākas saturīgas, virtuālā formātā sagatavotas izstādes ar digitalizētie krājuma materiāliem un plašākiem aprakstiem: https://www.gulbenesmuzejs.lv/?cat=265.
Valkas novadpētniecības un mākslas muzejs lasītājam piedāvā pētījumu materiālus, kas iepazīstina ar Valkas vēsturē nozīmīgiem notikumiem: http://muzejs.valka.lv/lv/petnieciba.
Viens no retajiem muzejiem, kurš piedāvā iespēju ielūkoties 360 grādu virtuālo tūrē ir Saulkrastu velosipēdu muzejs https://www.velomuseum.lv/, tiesa, lai to varētu aplūkot, mobilajā lietotnē vai datorā nepieciešams lejupielādēt lietotni Flash Player.
Turaidas muzejrezervāta mājas lapā https://www.turaida-muzejs.lv/ piedāvājums ir plašāks, apmeklētājs var izstaigāt muzeja piedāvātās ekspozīcijas, aplūkot sagatavotos video. Starp tiem ir video stāsti “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieku māja” un ekspozīcija “Turaidas mūra pils apbūves attīstība”. Var arī izstaigāt virtuālo izstādi “Viduslaiku kultūras mantojums Siguldas novadā 18. – 19.gadsimta mākslinieku skatījumā”: https://www.turaida-muzejs.lv/about/virtualas-izstades/viduslaiku-kulturas-mantojums-siguldas-novada-18-19-gadsimta-makslinieku-skatijuma/. Vecāki, kuriem bērni mācās viduslaiku vēsturi, vai pašiem interesē šis laiks, saistoši būs ielūkoties Turaidas mūra pils virtuālajā rekonstrukcijā (16.gs.): https://www.turaida-muzejs.lv/about/turaidas-mura-pils-2/turaidas-mura-pils/
Rūdolfa Blaumaņa memoriālais muzejs “Braki” sniedz plašu ieskatu “Braku” vēsturē, kā arī ļauj izzināt “Brakos” esošo ēku vēsturi, seno ēku nosaukumus http://www.braki.lv/lv/par-muzeju-2374 un, protams, ar pašu rakstnieku Rūdolfu Blaumani. Lieliska iespēja vecākiem, kuri kopā ar saviem bērniem – skolēniem – mācās literatūru un iepazīst latviešu rakstniekus, atgādināt sev un skolot jauno paaudzi par R.Blaumani, viņa devumu mūsu kultūras mantojumā un, kad būs beigušies ārkārtas situācijas ierobežojumi, doties uz “Brakiem” klātienē.
Limbažu muzeja mājas lapa iepazīstina ar vēsturiski nozīmīgām celtnēm Limbažos, kur ierastajā ikdienas ritmā muzeja speciālisti aizvestu izzinošās ekskursijās: pilsmuiža, vidusslaiku pilsdrupas, Vecais ugunsdzēsēju depo un rātsnams. Aplūko šeit: http://www.limbazumuzejs.lv/par-muzeju/.
Netālu no Limbažiem esošais Minhauzena muzejs piedāvā iespēju aplūkot video ar muzeju no putna lidojuma, kā arī plašu fotogaleriju. https://minhauzens.lv/vesture/
Vērts ielūkoties Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” mājas lapā http://www.piebalgasmuzeji.lv/lv/muzeji-36429, lai uzzinātu, atklātu vai vēlreiz sev atgādinātu, kādas ievērojamas personas nāk no Piebalgas puses un kurām izveidoti memoriāli muzeji. Kā zināms, Latvijā visvairāk memoriālo muzeju ir tieši Vidzemes pusē un viena no vietām, kur tie koncentrēti lielākā apvienībā, ir Piebalga.
Ogres Vēstures un mākslas muzejs atgādina ikvienam muzeja apmeklētājam, ar ko nodarbojas muzeja speciālisti ārkārtas situācijas ietvaros. Tāpat kā lielākajā daļā Latvijas muzeju, notiek darbs pie krājuma aktualizēšanas un kārtošanas, atsevišķu krājuma vērtību stāstu sagatavošanas plašākai sabiedrībai. Iespējams virtuāli aplūkot mākslinieču Signes Kraukles un Žanetes Žvīgures izstādi "Paralēlās līnijas": http://ogresmuzejs.mozello.lv.
Šajā krīzes situācijā virtuālu izstāžu un materiālu apkopojumu izveidojis arī Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs - http://ejuz.lv/6f4g, ļaujot apmeklētājam ieskatīties Māra Čačkas un Kanādas mākslinieces Dianes Hiskoks virtuālajās izstādēs, sniedz ieskatu mākslas krājumā un pastāvīgajā ekspozīcijā "Novada arheoloģija".
Daudzveidīga un bagāta ar vizuālo un teksta informāciju ir Enerģētikas muzeja mājas lapa. Pirmā iespēja doties virtuālā tūrē pa muzeju un iepazīt to https://latvenergo.lv/lv/energetikas-muzejs/ekspozicija-keguma. Lieliska iespēja uzzināt vairāk par HES celtniecību, īpašs ir stāsts par Ķeguma elektrostacijas celtniecību Eduarda Krauca fotogrāfijās http://energetikasmantojums.lv/. Starp citu, Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija iekļauta- Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. – 1940. iekļauts UNESCO Pasaules atmiņas Latvijas reģistrā 2009.gadā. Skatītāji, kuri aktīvi izmanto dažādas mobilās aplikācijas savos mobilajos telefonos, var lejupielādēt aplikāciju “Enerģētikas muzeja mobilais gids”, vairāk informāciju var atrast šeit: https://youtu.be/lTStxh3pGW4.
Salacgrīvas muzejs piedāvā ielūkoties digitālajās izstādēs Salacgrīvas muzeja dārgumi un Salacgrīva tagad un agrāk. Tepat atradīsiet arī asprātīgas viktorīnas un puzles.
Ainažu ugunsdzēsības muzejs ar krājuma foto kolekcijas starpniecību ļauj ieskatīties vietējā ugunsdzēsības biedrības vēsturē un aicina izspēlēt jautras viktorīnas par ugunsdrošību. Derēs lieliem un maziem – skatīt šeit.
Ir vērtīgi ielūkoties gan muzeju mājas lapās, gan sociālo tīklu kontos, jo muzeji aktīvi publicē dažādas uzdevumu lapas, izstāžu virtuālās tūres un saistošus, līdz šim nezināmu krājuma priekšmetu aprakstus, vēsturisku notikumu atgādinājumus un fotogrāfijas no muzeja krājuma.