Kopš muzeju un citu kultūras un mākslas iestāžu pagaidu slēgšanas Latvijā ir pagājušas tuvu divas nedēļas. Lielākais vairums muzeju pašlaik vēl ir jauna komunikācijas veida meklējumos un savās interneta vietnēs piedāvā līdz šim izstrādātus digitālos materiālus.
Atsevišķi Latgales reģiona muzeji pētniecisko projektu ietvaros ir izstrādājuši virtuālas izstādes vai publikāciju sērijas, citi muzeji savās mājas lapās ievietojuši informatīvus ekspozīciju aprakstus, foto un video fiksācijas. Bet neapšaubāmi lielākais vairums muzeju saikni ar muzeju mīļiem uztur savos sociālo tīklu kontos, publiskojot izstāžu un ekspozīciju vizualizācijas vai stāstus par muzeja krājumā esošajām kultūrvēsturiskajām bagātībām.
- Latgales Kultūrvēstures muzejs piedāvā apmeklēt virtuālo muzeja mājas lapu, kur atrodama izglītojoša spēle par podniecību „Māla pārvērtības” un digitalizēti 500 Latgales keramikas meistardarbi no muzeja krājuma.
- Krāslavas novada Tūrisma informācijas centrs piedāvā Krāslavas pils parka objektu virtuālo ekskursiju, dodot iespēju katram vietnes apmeklētājam iepazīt arī pils teritorijā esošo Krāslavas Vēstures un mākslas muzeju.
- Jaunums Balvu novada muzeja mājas lapā ir muzeja speciālistu Rutas Akmentiņas un Daces Teilānes sagatavotā virtuālā izstāde "Atmiņas par Sibīriju'', kura vēsta par izsūtīto ģimeņu likteņstāstiem.
- Ludzas Novadpētniecības muzeja mājas lapā skatāmi muzeja ekspozīciju aprakti, foto fiksācijas un atsevišķu krājumā esošo priekšmetu attēli. Pieejama arī Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas virtuālā karte ar informāciju par apskates objektiem.
- Ekspozīciju apraksti ar attēliem ir atrodami arī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja mājas lapā. Muzejs ir izveidojis virtuālu ieskatu vienā no jaunākajām izstādēm “Cepuru pasaule” no etnomuzeja “Cepures pasaule” pasaules tautu tradicionālo cepuru un galvassegu kolekcijas.
- Daugavpils novada Naujenes Novadpētniecības muzeja mājaslapā var iepazīties ar ekspozīciju un izstāžu aprakstiem un attēliem.
- Raiņa mājai Berķenelē izveidota saturiski bagāta un vizuāli baudāma mājas lapa, kur pieejama virtuāla ekskursija pa Raiņa bērnības mājā iekārtoto ekspozīciju un gleznaino Berķeneles pusmuižas apkārti. Mājas lapā pieejamas arī bērnu veidotas animācijas filmas ar Raiņa dzeju.
- Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs līdzās vizualizētiem ekspozīciju aprakstiem, publicējuši informatīvi bagātus, uz muzeju krājumu balstītus pētnieciskos rakstu ciklus “Mēneša priekšmets muzejā”, kā arī publikācijas par ebreju kopienu un Holokaustu Latgalē, Preiļos – “Izplēstā lappuse”.
- Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mājas lapā rodams video katalogs un fotogrāfiju galerija, kas ļauj virtuāli ceļot laikā un atgriezties līdz tam mākslas centrā skatāmos mākslas izstāžu projektos.
Digitālo resursu izpētes gaitā nākas secināt, ka daļai, tostarp novadu un pilsētu muzejiem, nav atsevišķas mājas lapas, kas būtiski ierobežo iespējas popularizēt muzeja krājumu, pētniecisko darbu vai citus radošos risinājumus. Pieļauju, ka esošā situācija aktualizēs līdzekļu piesaistes jautājumu jaunu muzeju digitālo vietņu izveidei.
Tomēr iepriecina fakts, ka arī mazie muzeji apzinās sociālo mediju iespējas liecināt par sevi un uzrunāt apmeklētāju, uzturot kontus sociālajos tīklos, pamatinformācijas un aktualitāšu publiskošanai kā, piemēram, Skrindu dzimtas muzejs, Antona Rupaiņa muzejs, F. Trasuna muzejs “Kolnasāta”, Muzejs “Andrupenes lauku sēta”.
Jaunākais Latgales reģiona muzeju virtuālais piedāvājums pieejams šeit.