Latvijas Muzeju biedrība piedāvā pirmo epizodi podkāstā “Muzeji runā”

Latvijas Muzeju biedrībai ir savs podkāsts! “Muzeji runā” ir platforma sarunām un diskusijām, pieredzei un viedokļiem par svarīgo un aktuālo muzejos šodien.

Pirmajā ierakstā, kas tapis 2022. gada 7. martā, joprojām turpinoties karam Ukrainā, šķiet, nebija iespējams runāt par citu tēmu kā vien – “Muzeji mieram”. Ierakstā Paula Stradiņa Medicīnas Vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags un Latvijas Kultūras akadēmijas docente Anita Vaivade runā par kultūras mantojuma nozares un jo īpaši muzeju iespējām sniegt atbalstu Ukrainai un tās mantojumam krīzes apstākļos. Ieraksta īpašais viesis ir Ukrainas Maidana muzeja vadītājs Ihors Pošivailo, kurš šobrīd atrodas Ļvivā un vada darbu pie Ukrainas kultūras mantojuma situācijas apzināšanas. Sarunu vada – Inga Surgunte, Latvijas Muzeju biedrības ilgtspējīgas attīstības projektu vadītāja. Ieraksts, montāža – Renarts Braufmanis, Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Epizodes īpašais viesis Ihors Pošivailo, abildot uz jautājumu, kā muzeji un kultūras kopiena šobrīd var palīdzēt nosargāt Ukrainas kultūras mantojumu atzīst, ka liela iespēja palīdzēt būs pēckara fāzē, kad būs nepieciešama palīdzība un atbalsts ekspertu līmenī. Bet šobrīd ir vairāki veidi kā darīt nelielas lietas Ukrainas atbalstam. Viens no tiem – atbalsts kolēģiem informatīvajā telpā.

“Mums ir ļoti svarīgi, ka tiek izplatīta informācija par situāciju Ukrainā. Cik vien daudz iespējams. Informācijas izplatīšana par Ukrainas kultūras mantojumu, piemēram, Facebook ir daudz informācijas par dažādiem Ukrainas muzejiem, kas ir apdraudēti. Uz tiem šobrīd tiek mērķēts. Ja notiktu dalīšanās ar šo informāciju, tāpat kā ar mūsu prasībām, mūsu paziņojumiem, dažādās valodās, dažādās kopienās – tas būtu ļoti noderīgi.”

Dalāmies ar Ihora Pošvilo sagatavotu Ukrainas muzeju un kultūras institūciju sarakstu

National Memorial Complex to the Heavenly Hundred Heroes and Revolution of Dignity Museum (Maidan Museum)

Muzejs dibināts 2016. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

National Art Museum of Ukraine

Muzejs dibināts 1899. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

Chernihiv Historical Museum named after Vasiliy Tarnovskyi

Muzejs dibināts 1896. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

Dmytro Yavornytsky National Historical Museum of Dnipro

Muzejs dibināts 1849. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

Odesa Fine Arts Museum

Poltava Museum of Local Lore named after Vasyl Krychevsky

Muzejs dibināts 1891. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

Parkhomovsky Historical and Art Museum named after A.F. Lunev

Muzejs dibināts 1955. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

The Historical and Cultural Complex Zaporizhian Sich

Muzejs dibināts 2005. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

Kamenets-Podilskyi State Historical Museum-Reserve

Muzejs dibināts 1890. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

National Museum of the History of Ukraine

National Museum of Art named after Bogdan and Varvara Khanenko (Khanenko Museum)

Muzejs dibināts 1919. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

Lviv National Art Gallery named after Borys Voznytsky

Muzejs dibināts 1907. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit. Facebook lapa pieejama šeit.

Mystetskyi Arsenal

Shevchenko National Reserve

Muzejs dibināts 1925. gadā. Mājaslapas vietne pieejama šeit.

Ukrainian Institute

Ukraїner