Новости отрасли

Dabas muzejs mājās atgriežas, zelta putekļiem klāts

27. maijā skaistajos Turaidas muzejrezervāta plašumos starp humanitārām jomām uzmirdzēja arī dabaszinātnes – Zelta putekli 2015 divās nominācijās – Izglītojošs projekts muzejā un Gada tematiskā izstāde – saņēma Latvijas Dabas muzejs.

Esam lepni un priecīgi par mūsu darba novērtējumu un sakām sirsnīgu paldies Latvijas Muzeju biedrības valdei par lielo un ļoti sarežģīto darbu, izvērtējot tik daudz projektu, kas liecina par radošiem, zinošiem, varošiem muzeju darbiniekiem Latvijā.

Liels paldies Turaidas muzejrezervāta direktorei Annai Jurkānei un komandai par jauko uzņemšanu un Latvijas muzeju saimei par piedzīvoto kopības sajūtu. Un, protams, paldies par skaistajām balvām!

Nedaudz atgriežoties pie diskusijas jautājuma par muzeju izglītības projektu, proti, tematisks pasākums vai pasākumu cikls salīdzinājuma, vēlamies teikt tā.

Mūsu pieredze rāda, ka veiksmīgi vai neveiksmīgi var izrādīties abi varianti. Nozīmīgs materiālais un nemateriālais ieguldījums būs nepieciešams gan vērienīgam vienreizējam pasākumam, gan notikumu ciklam. „Dabas akadēmija” savā ziņā tapa, apvienojot pasākumus „Pavasara svētki” un „Rudens svētki”, kas domāti ģimenēm ar bērniem un notika divreiz gadā, ar Dabas vakariem, kurus organizējām reizi mēnesī plašai interesentu auditorijai, bet kas nebija īpaši iecienīti. Trīs neformāli stāstījumi, papildināti ar nelielu koncertu muzeja telpās, bija „svaigais” pienesums un atslēga uz KKF atbalstu. Lai arī atnāca mazāk cilvēku, nekā cerējām, tomēr mums izdevās piesaistīt arī auditoriju, kas muzejā iegriežas retāk, un nelielā aptauja, ko veicām, atklāja, ka cilvēkiem patīk šāda formāta pasākums, jo tas ir daudzveidīgs, neformāls un redzesloku paplašinošs.

Protams, neiztrūkstoša ir atziņa, ka lielajos konkurences apstākļos jādomā ne tikai par mērķauditorijai atbilstošu ieejas maksu un pasākuma norises laiku, bet aizvien lielākas pūles pieprasa satura sagatavošana, t.sk., interaktivitāte, radošo industriju un dažādu speciālistu iesaistīšana un citas aktivitātes, kas ir kvalitatīvas, piesaista apmeklētāju un liek tam atgriezties kopā ar draugiem. Un vēl, jebkurā muzejā svarīgi ir pašu darbinieki, viņu idejas, intereses un pieredze, kas ir pamatu pamats veiksmīgai darbībai.

Vēlreiz sakām lielu paldies visiem kolēģiem, apmeklētājiem, atbalstītājiem un sadarbības partneriem!

Latvijas Dabas muzeja kolektīva vārdā Polīna Šķiņķe