Каталог музеев Латвии

Мадонский краеведческий и художественный музей

Krājuma glabātuve, administrācija: Skolas iela 12; 

Izstāžu zāles: Skolas iela 10a, Madonā, Madonas novadā LV-4801;  

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve: Sarkaņu pamatskola, Sarkaņu pagasts.

 


  •  64822480
  • phone:   64822481

Izstāde „Kalendāri”

 

11. ноября, 2015 – 28. февраля, 2016

Laikā, kad cilvēki lūko pēc jauna kalendāra, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs ir atklāta izstāde „Kalendāri”, kas sniedz ieskatu kalendāru vēsturē un iepazīstina ar 19.gadsimta beigu - 21.gadsimta sākuma grāmatu kalendāriem.

 Latviešu grāmatu kalendāru vēsture aizsākās 18. gadsimta piecdesmitajos gados. Pirmie drukātie latviešu kalendāri daudzviet mājās bija vienīgie laicīga satura izdevumi, kuru popularitāte un nozīme ir saistīta ar kalendāru tematisko daudzveidību un praktisko pielietojumu.

Izstādē pirmoreiz muzejā vienkopus skatāmi vairāk kā simts 19.gadsimta beigu un 20. gadsimta grāmatu kalendāri no muzeja krājuma, arī pēc Otrā pasaules kara ārzemēs izdotie latviešu kalendāri.

Lai gan mīklas „Tikai gadu vecs, un tomēr tā novecojies, ka nekam vairs neder” atminējums ir „Kalendārs”(iespiestas grāmatas nozīmē), viens no pirmajiem muzejā pirms 70 gadiem ir nonācis Kr.Barona gatavotais „Mūžīgais kalendārs”.

Lai daudzos kalendārus atvērtu, izstādē 12 mēnešu griezumā piedāvā ieskatu senākos un jaunākos kalendāros par 12 tēmām: „Madona”, „Ārzemēs izdotie kalendāri”, „Sievietēm”, „Humors”, „Zemkopjiem”, „Baznīcu kalendāri”, „Medniekiem un makšķerniekiem”, „Kalendāri par veselīgu dzīvesveidu”, „Kalendāri par skolu dzīvi”, „Mājai un ģimenei”„Dzimtenes kalendāri” un „Dažādi kalendāri”.

Kādreiz lauku cilvēku dzīvais un redzamais kalendārs bija Saules un Mēness stāvokļi, augu ziedēšana un nobriešana, dzīvnieku izturēšanās, arī dziedātājputnu atgriešanās. Sējas un ražas novākšanas ritmi bija ar to visu saskaņā. Izstādē ne tikai var lasīt padomus katram mēnesim zemes kopēju zināšanai, bet ir padomāts arī par mazākajiem apmeklētājiem, kas var darboties ar „Gadalaiku kalendāru”, risināt atjautības uzdevumus, gatavot mēnestiņus un zvaigznes izstādes zilajam debesu jumam.

Laimdota Ivanova

 
blog comments powered by Disqus