Каталог музеев Латвии

Выставочный зал Латвийского Национального музея искусств "Арсенал"

  •  67357527
  • fax 67357520

Muzikāla stepa performance “Tveramā improvizācija”

 

10. марта, 2016

Ceturtdien, 10. martā, plkst. 19, tuvojoties Pētera Sidara personālizstādes “Tveramā kustība” noslēgumam, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) notiks muzeja kultūras un izklaides programmas “Ars Rezumē” pasākums – muzikāla stepa performance “Tveramā improvizācija”.

Izstādes krāsas, formas un matērijas kustībā, ritmā un skanējumā interpretēs stepa deju grupa “Soul Tap” un jaunais saksofona talants Aigars Raumanis.

Pēteris Sidars savā daiļradē izmantojis visdažādākās pieejas un metodes rotaļīgai kustības tveršanai un materializēšanai. Šoreiz autora darbu ideju telpā notvert un interpretēt mēģinās stepa dejotājas Annija Ķesele un Guna Kaše no grupas “Soul Tap”, kurām palīdzēs saksofonists Aigars Raumanis.

Performance norisināsies ekspozīcijā, vairākkārt mainot lokācijas vietu, kas padarīs vakaru par vizuāli, skaniski un ritmiski spilgtu piedzīvojumu. Izstādes un pasākuma viesi varēs baudīt gan horeogrāfijas, gan stepa un saksofona improvizācijas saspēli “free jazz” stilistikā. Pētera Sidara gleznojumu, objektu un instalāciju raksturu mākslinieki iemiesos dejā un mūzikā, piešķirot tiem gluži jaunas krāsas un dimensijas – no askētiskām, liriskām vēsmām līdz mutuļojošiem skaņu un ritmu virpuļiem.

Uz performanci LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS laipni aicināts ikviens interesents! Ieeja pasākumā ar izstādes biļetēm: pieaugušiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR.Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Vietu skaits nav ierobežots.

Stepa dejas grupa “Soul Tap”, kuras pamatsastāvā ir divas stepa dejotājas Annija Ķesele un Guna Kaše, izveidota 2008. gadā. Steps (angl. “tap dance”) apvieno sevī kustību un skaņu. Tā ir deja, kurā ar kāju piesitienu palīdzību tiek radīti ritmiski zīmējumi, kas viegli iekļaujas mūzikā, kļūstot par tās sastāvdaļu. Stepu var dejot arī bez mūzikas pavadījuma, taču “Soul Tap” dejotājām interesantāka vienmēr šķitusi ritma saspēle ar melodiju.

Sākotnēji dejotājas veidoja horeogrāfijas pie mūzikas ierakstiem, bet vēlāk sāka sadarboties ar dažādu stilu mūziķiem, sākot ar “beatbox” ritmu meistaru Gunāru Bītz un beidzot ar džeza sastāviem un Latvijas Nacionālo bruņoto spēku bigbendu, dodot priekšroku dejas izpildījumam dzīvās mūzikas pavadībā, eksperimentējot un attīstot stepa improvizāciju.

Savas zināšanas mākslinieces pilnveidojušas festivālos un meistarklasēs Zviedrijā, Grieķijā, Vācijā, Spānijā, Lielbritānijā, Krievijā pie pasaules augstākā līmeņa stepa meistariem Jason Samuels Smith, Michelle Dorrance, Sarah Reich, Joseph Wiggan, Roxane Butterfly, Max Pollak, Brenda Bufalino un citiem.

Aigars Raumanis šobrīd apgūst saksofona spēli Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā (3. kurss) pie viena no labākajiem saksofonistiem Latvijā – Oskara Petrauska. Jaunais mūziķis veiksmīgi piedalījies LTV1 šovā “Radīti mūzikai”, kā arī guvis atzinību vairākos konkursos. Nesenākie no tiem ir “Ineses Galantes talanti 2015” un Valsts konkurss saksfonspēlē 2015 – abos konkursos Aigars Raumanis ieguvis godpilno pirmo vietu. Mākslinieks muzicējis kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un koklētāju ansambli “Cantata”. Aigaru Raumani visvairāk uzrunā romantisma un impresionisma laika skaņdarbi ar krāsainām harmonijām un plūstošām melodijām, taču mūziķis ļoti labprāt atskaņo arī uz improvizāciju balstītu mūziku, piemēram, džezu un mūsdienu akadēmisko mūziku.

Kopš 2008. gada Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem kultūras un izklaides programmu “Ars Rezumē”. Tuvojoties lielās izstādes noslēgumam, LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS iepriekš izziņotā ceturtdienas (vai citas dienas) vakarā tiek rīkots īpašs pasākums ar aicināto viesu uzstāšanos: dzejniekiem, mūziķiem, teātra dalībniekiem, dejas māksliniekiem un citām radošām personībām.

“Ars Rezumē” mērķis ir atbalstīt dažādu radošo aktivitāšu norisi un paplašināt ARSENĀLA piedāvāto kultūras pasākumu klāstu, radīt draudzīgāku, sabiedrībai atvērtāku publisko telpu, kurā pulcēties ne tikai uz izstādes apskati.

Pētera Sidara personālizstāde “Tveramā kustība” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS skatāma vēl tikai līdz 13. martam.


 

Elīna Ķempele,

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja i/z ARSENĀLS izglītības programmu un pasākumu kuratore

 

Attēlā: 


 

ATTĒLI PRESEI PIELIKUMĀ (lai saņemtu lielāka izmēra, lūdzu pieprasīt atsevišķi)

1. Reklāmas plakāts “Ars Rezumē” pasākumam 10.03.2016. Māksliniece: Anete Straume

2. Stepa dejas grupa “Soul Tap” – Annija Ķesele un Guna Kaše. Foto: Spot Studios

3. Saksofonists Aigars Raumanis. Foto: Kaspars Volonts 
blog comments powered by Disqus