Каталог музеев Латвии

Выставочный зал Латвийского Национального музея искусств "Арсенал"

  •  67357527
  • fax 67357520

Pacieties. Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna darbu izstāde

 

10. февраля – 18. марта, 2012

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) skatāma mākslinieku Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna darbu izstāde „Pacieties”.

Izstāde sniedz skatītājiem iespēju vērienīgā formātā iepazīt vienu no Latvijas laikmetīgās mākslas šībrīža zīmīgākajām parādībām – mākslinieces Sarmītes Māliņas un fotogrāfa Kristapa Kalna radošo sadarbību, vienlaikus reprezentējot vizuālās mākslas procesa pēdējās dekādes būtisku sastāvdaļu.

Abi mākslinieki šo ekspozīciju raksturo kā ceļu uz zināmā atzīšanu. „Pārlaicīgā un ikdienišķā nepārtraukti satraucošas un nomierinošas mijiedarbības un līdzāspastāvēšanas apzināšanās. Tieksme pēc absolūtā miera un ideālās dzīves. Gremdēšanās pieredzē, kur zīmīga loma ne tikai pieaugušā pasaule reliktiem, bet arī bērnības košajai ikonogrāfijai. Tās galvenie tēli var būt jasmīnu krūma smarža, kaķēna ņaudēšana un uzticamā rotaļlieta. Ceļš uz mājām un koks tā līkumā kā zīme, norāde par drīzu mērķa sasniegšanu. Šie fragmenti, „dzīvās bildes” ir kaleidoskopa detaļas, kuru kopums rada atmiņu un zināšanu krāsaino pilnību. Katra individuālo „Balto grāmatu”.”

Gluži kā visi mākslinieku dueta radītie darbi, arī izstādi „Pacieties” caurvij jutekliski trausls stāsts, kura sižetiskā vadlīnija saprotama un nolasāma ikvienam pasaules iedzīvotājam. Jo, kā ne reizi vien teikuši viņi paši: „Vispersonīgākie stāsti patiesībā ir universāli”.

Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns ir viena no profesionāli un emocionāli spēcīgākajām autoru grupām, kas Latvijas mākslas ainā aktīvi darbojas pēdējā desmitgadē. Viņu radītajiem objektiem un instalācijām raksturīgs vērienīgums, idejiskā un sensitīvā daudzietilpība, izteiktas alkas pēc formālās perfekcijas. Abos autoros dziļi iesēdies pētnieka gēns, kas rosina izzināt ne tikai savu, bet arī skatītāju emociju un zināšanu pasauli, liekot pēdējiem sastapties ar hrestomātiskiem tēliem un parādībām neordinārās situācijās. Mākslu iespējams atrast visur, un gabaliņš ierāmētas īstenības kļūst par mākslu.

Mākslinieku radītie objekti un vides instalācijas saņēmuši ekspertu atzinību, tai skaitā 2008. gadā abu kopdarbs „Mīlestība nekad nebeidzas” saņēmis laikraksta „Diena” Gada balvu kultūrā un izvirzīts nozīmīgākajai mākslas balvai Latvijā – Purvīša balvai.

Izstādi atbalsta SIA „Alfor”, ABLV Charitable Foundation un Rīgas Amatniecibas vidusskola.

 

DAŽI BIOGRĀFISKIE DATI

SARMĪTE MĀLIŅA

Sarmīte Māliņa absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļu (1986), piedalījusies daudzās nozīmīgās laikmetīgās mākslas izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Mākslinieces darbi atrodami topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumā, kā arī privātkolekcijās. Darbības jomas: objekti, instalācijas, ilustrācija, grafiskais dizains, zīmējums, akvarelis, performance.

 

KRISTAPS KALNS

Kristaps Kalns ir praktizējošs fotogrāfs, kurš, mācoties 34. arodvidusskolā, sācis strādāt laikrakstā „Diena”, kas ir Kristapa Kalna darba vieta arī pašlaik. Jau pirmajā profesionālās darbības gadā saņēmis Latvijas Žurnālistu savienības apbalvojumu „Žurnālistikas cerība 2001”. Mākslinieks veidojis vairāk nekā 80 laikraksta „Diena” pielikuma „Kultūras Diena” vākus. Viens no Kristapa Kalna iemīļotākajiem darbības laukiem ir mūziķu fotografēšana gan koncertos, gan fotosesijās reklāmas materiāliem un albumu noformējumiem, taču labprāt viņš veido arī portretus un ilustrācijas. Kristaps Kalns vairākkārt pievērsies arī grāmatu ilustrēšanai, no kurām vērienīgākais ir fotoalbums „Kundziņsala” un fotogrāfiju sērija grāmatai „Hermanis Naumanis. Latviešu stāsti”. Mākslinieks ir piedalījies vairāku mūzikas videoklipu uzņemšanā un trijās fotoakcijās „Objekts Rīga”, kā arī grupu izstādēs.

 

IZSTĀDES KURATORE:

Daiga Rudzāte,

mākslas kritiķe

GSM: (+371) 29 216158,

E: indie@indie.lv

 

IZSTĀDES KOORDINATORE LNMM:

Elita Ansone,

LNMM 20. gs. 2. puses – 21. gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas Arsenāls vadītāja

T: (+371) 67 357521,

E: Elita.Ansone@lnmm.lv

 

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

* visu izstādes laiku otrdienās Akcija „Lata dienas”:

iespēja apmeklēt izstādi, maksājot tikai LVL 1,00!

 

Preses materiālu sagatavoja:

Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja

Reklāmas un informācijas darba kuratore

T: (+371) 67 357527

F: (+371) 67 357520

E: pr.service@lnmm.lv

I: www.lnmm.lv

Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs

 

 
blog comments powered by Disqus