Каталог музеев Латвии

Латвийский музей фотографии

8 Mārstaļu Str. (entrance from Alksnāja Str.), Riga Old Town

Ārzemju fotogrāfu skatījums uz Latvijas kultūru un iedzīvotājiem

15. января – 15. февраля, 2015

Latvijas prezidentūras gada Eiropas Savienības Padomē sākumā Latvijas Fotogrāfijas muzejs apmeklētājiem piedāvā ārzemju fotogrāfu skatījumu uz Latvijas kultūru un iedzīvotājiem. Muzejs ielūdz uz divu jaunu izstāžu atklāšanu jau nākamajā ceturtdienā, 15. janvārī, plkst. 17.

Itāļu fotogrāfa Lukas Berti izstāde „Cilvēks un daba Latvijā" būs skatāma muzeja 3. stāva izstāžu zālē.

„Modernās sabiedrības dzīves veida un vajadzību radikālo izmaiņu dēļ lauku kopienas piedzīvo nopietnu izdzīvošanas krīzi: novecojošu populāciju, bezdarbu, jaunu cilvēku emigrāciju, kopienas identitātes zaudēšanu. Dramatiskā zemes pamešana pilsētas dēļ ir izjaukusi seno attiecību harmoniju starp cilvēku un dabu līdz lūzuma punktam,"stāsta mākslinieks. „Kā profesionāls dokumentālās fotogrāfijas pārstāvis lauku kopienu dzīves dokumentēšanu es uztveru kā ļoti nopietnu uzdevumu.

„Cilvēks un daba Latvijā" ir daļa no plašāka projekta, kas dokumentē 21. gadsimta lauku kultūras Skandināvijas, Baltijas un Austrumeiropas valstīs. „Cilvēks un daba Latvijā" mērķis ir demonstrēt Latvijas ainavas skaistumu un saglabāt to atmiņās ar foto dokumentācijas palīdzību."

Savukārt japāņu fotomākslinieka Hirohisas Koikes izstādē „Desiderium" atklājas stāsts par fotogrāfa nepiepildīto mīlestību pret latviešu meiteni.

Franču rakstnieks Moriss Blanšo (Maurice Blanchot) reiz rakstījis: „Alkas sakņojas zvaigznes nesasniedzamībā, debesu pielūgsmē, visuma pievilcībā.". Hirohisa Koike paskaidro: „Fotogrāfiju sērijas nosaukums „Desiderium" latīniski nozīmē alkas, atsaucoties uz vārdu „zvaigzne" (latīniski – „siderium"). Blanšo šīs alkas raksturo kā nepiepildāmas. Pēc septiņus gadus ilgām fotogrāfijas studijām, ieskaitot doktorantūras studijas, es pamanīju, ka attēlu idejas un stratēģijas man vairs nešķiet nozīmīgas.

Tāpēc es galveno uzmanību veltīju savai ikdienas dzīvei un tās fragmentu fotografēšanai. Kad viesojos Latvijā 2013. gadā, es Rīgā satiku kādu meiteni, kurā acumirklī iemīlējos. Viņai bija draugs, un veidot attiecības tobrīd likās neiespējami. Manas jūtas pret viņu ar katru dienu kļuva arvien dziļākas, un drīz biju pārliecināts, ka esmu sācis pēc viņas alkt. Es uzņēmu viņas portretus vietās, kuras apmeklējām kopā, taču „alkas" nav „mīlestība", un tās nesaveda mūs kopā. Kā jūnija debesis Latvijā – tu zini, ka tajās jābūt daudz zvaigznēm, taču nespēj tās ieraudzīt, jo ir pārāk gaišs." Šī sērija ietver fotogrāfijas, kuras lielākoties uzņemtas Latvijā 2013. un 2014. gadā, un atveido minēto meiteni un viņas apkārtni.

Ilga Lēmane,

LFM sabiedrisko attiecību speciāliste