Каталог музеев Латвии

Огрский музей истории и искусства

Brīvības iela 36, Ogre, LV 5001

  •  65024345
  •  65022251

Restaurēs Ogres aptiekas skapi

 

20. сентября – 31. октября, 2016

Pagājušā nedēļā no Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājuma telpām uz restaurācijas darbnīcu Rīgā tika nogādāts Ogres aptiekas zāļu skapis. Muzejā tas nonāca 1987.gadā, kad sākās vērienīgi aptiekas ēkas Brīvības ielā 22 rekonstrukcijas darbi.

Speciāli aptiekai projektētās mēbeles – skapji un tirdzniecības lete izgatavoti 1920.gados galdnieka Alberta Dreimaņa darbnīcā Ogrē, Rīgas ielā. Gandrīz 60 gadus atrodoties autentiskajā vidē un godprātīgi kalpojot gan pirmskara, gan pēckara aptiekāriem, tie bija  kļuvuši par nostalģisku atmiņu daļu vairākām ogrēniešu paaudzēm. Jāatzīmē, ka Ogres aptiekas skapji ir arī vērtīgi 20.gadsimta 20.-30.gadu Latvijas aptieku interjera un mēbeļu gatavošanas tradīciju paraugi, kas apliecina tā laika galdnieku meistaru augsto amata prasmi.

Ogres aptiekas interjers iemūžināts savulaik populārajā Rīgas kinostudijas 1981.gadā uzņemtajā filmā „Ilgais ceļš kāpās” (3.sērijā  galveno varoņu Artūra un Martas satikšanās aptiekā).  Ogre tobrīd bija vienīgā aptieka Latvijā, kur bija saglabājies 1930.gadu interjers.

Diemžēl muzejā glabājas tikai daļa no aptiekas iekārtas – trīs skapji, pārējā ir gājusi bojā. Ilgāku laiku skapju sliktā stāvokļa un nepiemēroto telpu dēļ (skapju augstums neatbilst mūsdienu standartiem), tie atradās Ogres Vēstures un mākslas muzeja krātuvē un plašākai publikai nebija pieejami. Pateicoties pašvaldības finansējumam, pēc restaurācijas tie būs apskatāmi pastāvīgajā ekspozīcijā  muzeja jaunajā ēkā Brīvības ielā 36. Restaurāciju veiks galdnieka amata meistars, restaurators Uģis Baļļa.

To, ka vecās aptiekas skapis ieņem īpašu vietu ogrēniešu atmiņās, apliecināja arī Raivis Geida, kuram bija uzticēts to aiztransportēt līdz Rīgai: „Jūtos patiešām lepns un priecīgs, ka tieši man uzticēts šis darbs. Tā ir kā atgriešanās bērnībā, kad kopā ar mammu gājām uz aptieku un tur priekšā tas vienmēr stāvēja – ar daudzām noslēpumainām atvilktnēm un cipariem uz tām.”

 

Evija Smiltniece,

Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore

 
blog comments powered by Disqus