Каталог музеев Латвии

Огрский музей истории и искусства

Brīvības iela 36, Ogre, LV 5001

Ogres muzejs krājumā iegūst trīs mākslinieka J. Liepiņa darbus

12. октября – 31. декабря, 2016

Šonedēļ Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājumā iegūti trīs kādreizējā madlienieša , mākslinieka Jāņa  Liepiņa darbi – „Ogres upe pie Dzērves tilta” (kartons, eļļa), „Akts” (grafika) un „Ziema” (grafika).  Visus šos darbus mākslinieks radījis 1968.gadā un līdz šim tie glabājušies pie Jāņa Liepiņa brālēna – metālmākslinieka Ojāra Liepiņa.

Savulaik abi brālēni ļoti daudz darbojušies kopā, iedvesmojot un atbalstot viens otru. Tāpēc tīri likumsakarīgi daudzi no Jāņa Liepiņa darbiem, gan viņa dzīves laikā, gan pēc  viņa nāves nokļuva brālēna Ojāra īpašumā.  Vēlāk, novērtējot darbu nozīmīgumu, Ojārs Liepiņš sāka sadarbību ar Ogres Vēstures un mākslas muzeju un pateicoties tieši viņam, šobrīd muzeja krājumā ir nozīmīgs skaits  Jāņa Liepiņa darbu.

Jānis Liepiņš dzimis 1930. gada 20. augustā Rīgas apriņķa Madlienas pagastā zemnieku ģimenē. Dienesta laikā Ukrainā viņš absolvē Harkovas mākslas skolu un neilgi pēc tam Madlienā , tēva mājās „Bebrukalnos”, sarīko savu pirmo personālizstādi.

Jānis Liepiņš ir viens no pirmajiem māksliniekiem Latvijā, kas radīja reklāmas uz transporta līdzekļiem. Strādājot Rīgas tramvaju un trolejbusu pārvaldē par mākslinieku, Jānis Liepiņš uz tramvaju vagoniem uzzīmēja reklāmas uzrakstus „TTT – Tramvaju Trolejbusu Trests” un „TTT BASKETBOLS”, atgādinot par TTT sieviešu basketbola komandas tā laika lielajiem panākumiem.

Jānis Liepiņš darinājis vairāk kā 600 grāmatzīmes (Ex libris). Viņš veidojis arī grāmatzīmi sanatorijai „Saulstari” Ogrē , kuras klišeja glabājas Ogres Vēstures un mākslas muzeja krājumā.

No 1980. gada līdz 1986. gadam Jānis Liepiņš bija izstāžu zāles „Latvija” direktors. Viņa darbi bijuši izstādīti vairākās personālizstādēs dažādās Latvijas pilsētās.

Mākslinieks Jānis Liepiņš miris 1991. gada 20. septembrī un apbedīts Madlienas kapos.

Attēlā:  Ojārs Liepiņš savā Rīgas dzīvoklī stāsta par J.Liepiņa gleznu Ogres Vēstures un mākslas muzeja izstāžu kuratorei Dagnijai Liepiņai

Gunta Šmidre,

Ogres Vēstures un mākslas muzeja