Каталог музеев Латвии

Огрский музей истории и искусства

Brīvības iela 36, Ogre, LV 5001

  •  65024345
  •  65022251

Starts ziemas priekiem Ogres muzejā

 

9. декабря, 2014 – 31. января, 2015

Ogres Vēstures un mākslas muzejā no 9.decembra apskatāma jauna izstāde “Ogre ziemā aicina ”. Ogres pakalni un pauguri, bagātīgie priežu meži ziemas prieku baudīšanai ir ļoti piemēroti, tāpēc slēpošana, slidošana, vizināšanās ar ragaviņām bija kļuvusi par ļoti iecienītu ogrēniešu brīvā laika pavadīšanas veidu jau no 20.gadsimta sākuma.

Arī pēc svaiga gaisa un balta, tīra sniega izslāpušie rīdzinieki labprāt devās uz Ogri baudīt ziemas burvību. Pirmskara laikos no Rīgas uz Ogri tika norīkoti pat speciāli slēpotāju vilcieni. Vienā no 1938.gada janvāra nedēļas nogalēm Zilajos kalnos pulcējies rekordliels ziemas sporta cienītāju skaits - gandrīz 1500.

Populārākais ziemas sporta un aktīvās veids visos laikos bijusi slēpošana, tāpēc visplašāk izstādē pārstāvētas dažādu laiku slēpes un slēpju zābaki , no 1920.gadiem līdz 1980.gadiem. Tās lietojuši Ogrē dzīvojošie cilvēki, tai skaitā Jaunogrē dzīvojušie mākslinieki Uga Skulme un Jurģis Skulme.

Gan pirmkara laikā, gan vēlāk Ogrē bija populāra lēkšna no tramplīna. Pirmais tramplīns uzcelts jau 1934.gadā, pēdējais tapis 2007.gadā. Izstādes apmeklētāji varēs aplūkot ogrēniešu Jāņa Kalniņa un Modra Krūzes tramplīnu slēpes, 1930.gadu pieskrūvējamos slidu zābakus, kā arī padomju laikā lietotās slidas. Daudzu zēnu bērnības dienu lepnums – hokeja nūjas - atsauks atmiņā aizrautīgo spēļu mirkļus uz Ogres upes ledus vai māju pagalmos.

Iespējams, daudzi neko nebūs dzirdējuši par 1970.gadā Pārogrē uzcelto kamaniņu trasi, kas bija otrā kamaniņu trase Latvijā, uzreiz aiz slavenās Cēsu Cīrulīšu trases. Pirmoreiz publiskai apskatei savas 1973.gadā gatavotās kamanas atvēlējusi viena no Latvijas pazīstamākajām kamaniņu braucējām, 1980.gada olimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvēja Ingrīda Amantova. Varēs aplūkot arī kamaniņu sportistu inventāru - kombinezonu, ķiveri, speciālos apavus – kalipšus.

Ziemas prieku baudīšana atainota arī muzeja krājuma fotogrāfijās. Īpaši interesantas ir Konstantīna Mundes muzejam dāvātās fotogrāfijas, kurās redzami 30.gadu slēpotāji un tramplīnlēcēji. Aktīvi ziemas sporta cienītāji pirmskara laikā bijusi arī Kalniņu ģimene no “Svelmju” mājām. Aizrautīgie 1950.- 1960.gadu slēpotāji Juris Zaķis un Gunta Kalniņa devuši iespēju arī citiem ielūkoties savos fotoalbūmos.

Aicinām Ogres iedzīvotājus papildināt muzeja krājumus ar jauiem foto attēliem, kurās atainota atpūta un sports ziemā Ogrē un tās apkārtnē, jo īpaši gaidām fotogrāfijas ar Ogres kamaniņu trasi.


Attēlā: Publicitātes foto. Fotogrāfija uzņemta 1962.gada martā Ogrē, Zilajos kalnos. No kreisās – ogrēnieši Lūcija, Gunta, Daila, ImantsEvija Smiltniece,

Ogres Vēstures un mākslas muzeja speciāliste


 
blog comments powered by Disqus