Каталог музеев Латвии

Огрский музей истории и искусства

Brīvības iela 36, Ogre, LV 5001

  •  65024345
  •  65022251

Pilna bufete ar zirgu uzraudzību

 

7. февраля – 29. марта, 2014

Piektdien, 7.februārī Ogres Vēstures un mākslas muzejā tiek atklāta izstāde „Pilna bufete ar zirgu uzraudzību”. Tās nosaukums, gana neikdienišķs mūsdienām, itin bieži sastopams uz 20.gadsimta pirmajā pusē izdotajām afišām. Izstādes tēma- „Ogres novads 1920.-40. gadu afišās”.

Šī izstāde ir unikāla ar precīzo ieskatu tā laika ikdienā un svētkos, ar daudzām lietām, kas toreiz bija tik pašsaprotamas, bet mūsdienās šķiet neiedomājamas. Tādēļ arī šīs izstādes atklāšana sāksies pilsētas ielās, ļaujot vēsturei iekļauties mūsdienu vidē. Pateicoties Ikšķiles lauku teritorijā esošās z/s „Cucuļi” saimnieka Nikolaja Prokofjeva atsaucībai, piektdien daudzi ogrēnieši varēs vērot jātniekus, kas aicinās doties uz muzeju. Būs arī ziņotājs, mūzika un bufete - viss kā 20.gados pieklātos, lai pasākums būtu izdevies un ļaužu mutēs aprunāts.

Ogres Vēstures un mākslas muzejā glabājas plaša 1920.- 1940.gados izdotu afišu kolekcija – kopskaitā 579 afišas no kurām daļa apskatāma šajā izstādē. Tajās aplūkojams plašs Ogres pilsētā un novadā notikušo pasākumu spektrs – teātra izrādes, lekcijas, sporta pasākumi, gadskārtu svinības, balles, karnevāli, gadatirgi , loterijas u.c. Afišas sniedz plašu informāciju par sabiedriskajām organizācijām, teātra trupām, režisoriem, diriģentiem. Uzmanības vērts ir arī afišu mākslinieciskais noformējums, rakstības stils un izteiksmes veidi. Nereti uz tām norādītas arī tipogrāfijas, kuras veica konkrēto pasūtījumu.

Latvijā afišu vēsture nav pētīta, tomēr tā cieši saistīta ar procesiem Eiropā. Izstādes autors Arno Smiltnieks uzver, ka „joprojām Latvijā nav vienotas terminoloģijas, nav īsti zināma robežšķirtne, kur beidzas informatīva afiša, kur sākas māksliniecisks plakāts, jo nereti arī dažādu pasākumu afišas greznotas ar mākslinieciskiem zīmējumiem, vinjetēm un dekoratīviem burtiem”.

Izstādi „Pilna bufete ar zirgu uzraudzību” varēs apmeklēt līdz 29.martam.


Attēlā: 

Ogrēnieši pirms Līgo svētku pasākuma. 20.gs sākums. Foto no OVMM krājuma.


Gunta Šmidre,

Ogres Vēstures un mākslas muzeja

Informācijas speciāliste

 

T: 65022251; 26491490

E: gunta.ogresmuzejs@gmail.com

I: www.ogresmuzejs.lv

 
blog comments powered by Disqus