Каталог музеев Латвии

Огрский музей истории и искусства

Brīvības iela 36, Ogre, LV 5001

  •  65024345
  •  65022251

Gunāra Platpīra personālizstāde

 

1. августа – 23. августа, 2014

20. gadsimta 60.-90. gados daudzi Ogres pilsētas iedzīvotāji audzēja tulpes. Populārākās tulpju šķirnes bija Oxford, Parade, Eric Hofsjo, Appeldorn, Ivory Floradale, Burgundy Lace, Lustige Witwe. Jau ziemas beigās tās uzziedēja siltumnīcās un mēroja ceļu uz Krievijas plašumiem, bet pavasaros pilsētas privātmāju dārzus noklāja sarkani ziedu paklāji. Tur brieda jaunie sīpoliņi. Ogres dārzkopības un biškopības biedrībā Turku un Justoviču ģimenes dalījās ar padomu un organizēja dārzkopju darbu visā novadā.

Arī Gunārs Platpīrs, metālmākslinieks un Latvijā pazīstams vides dizainers, jaunībā Ogrē studēja Jāņa Rukšāna grāmatu par tulpjkopību, audzēja tās savā dārzā Mežmalas ielā un ieklausījās kaimiņa Ludviga Grobiņa padomos, kurš vēl 80 gadu vecumā, ziedus sapakojis čemodānos, veda tos tirgot uz Rīgu.

2000.gadu sākumā kādas mazas meitenītes mamma palūdza Gunāram Platpīram stilizētu tulpi iekļaut istabas interjerā. Tapa emaljas tulpes bērna istabas skapja, gultas un galda rotājumiem. Iedvesmas rezultātā tapa arī emaljas gleznas, kuras ASūnas galerijā, Jūrmalas un Cēsu muzejos mākslinieks izstādīja 2006. un 2007. gadā. 2010. gadā Gunāru Platpīru uzaicināja gleznot tulpes plenērā Bulduros. Tas bija aizraujoši - ar krāsām, papīriem un ūdens spaiņiem doties tieši tulpju dobē. Kopš tā laika pavasaros būts Grobiņā pie Tulpju Jura, Rundāles pilī, Pāces muižā. 2011.gadā 1. Starptautiskajā metāla skulptūru izstādē „Otrā elpa” tapa skulptūra – gaismas ķermenis TULPE, kas cauru gadu sarkana zied Jelgavā pie Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra.

Dabā tulpes zied tikai īsu brīdi. Šai izstādei atlasīti darbi, kuri tapuši laikā no 2003. līdz 2014. gadam un raksturo mākslinieka radošo procesu šajā periodā. Akvareļos (tehnika - akvarelis, krītiņi, papīrs) saredzams Tulpes un Platpīra dialogs. Tas ir patiess prieks. Ziedu vēriens aicina analizēt noslēpumaino formu, bet košums – meklēt krāsu. Emaljas gleznās (tehnika - emaljēts kapars un nerūsējošais tērauds) atklājas kāds mirklis tulpes zieda dzīvē.

Augustā tulpes ir noziedējušas un tulpju sīpoliņi izrakti. Lai izstāde priecē apmeklētājus vasaras vidū, kad sīpoliņi atpūšas un zeme tiek gatavota jaunam ziedēšanas priekam. Izstāde „TUlpES” Ogres Vēstures un mākslas muzejā Ogrē, Brīvības ielā 15, skatāma no 2014.gada 1. Līdz 23. augustam. Izstādes atklāšana – 1.augustā plkst.17.00.

 

Attēlā: G.Platpīra darbs „Sārtā tulpe”

 

Inese Platpīre  

 
blog comments powered by Disqus