Каталог музеев Латвии

Огрский музей истории и искусства

Brīvības iela 36, Ogre, LV 5001

Brīvības cīņas Andreja Liepiņa fotogrāfijās

4. ноября – 29. ноября, 2014

No 4. līdz 29. novembrim Ogres Vēstures un mākslas muzejā skatāmi Brīvības cīņu dalībnieka un fotogrāfa Andreja Liepiņa unikālie kadri fotogrāfijās.

Izstādē skatāmie foto kadri tverti 1919. un 1920.gadā, paverot unikālu un reti vērojamu skatu uz Latvijas Brīvības cīņu laiku. Andreja Liepiņa kamera dokumentējusi Latvijas brīvības cīnītāju dažādo ikdienu, kurā netrūka nedz skarbu mirkļu kaujas laukā, nedz romantisku tikšanos, dzīvespriecīgu sadzīves ainu un kopā būšanas brīžos, kad lielgabali atpūšas. Visi šie no stikla plašu negatīviem izgatavotie attēli rada pārsteidzošu klātesamības sajūtu, lai arī patiesībā fotogrāfijās redzamo karavīru acis mūsu dzīve vēro no pavisam cita laika un dzīves īstenības.

Andrejs Liepiņš dzimis 27.03.1894. Madonas novada, Lazdonas pagasta “Cepliniekos”, miris 19.05.1978., apglabāts Lazdonas pareizticīgo draudzes Lises kalna kapos.

Vispārējo izglītību ieguva Lazdonas pareizticīgo draudzes baznīcas skolā. Apguva fotogrāfa amatu, iespējams, Rīgā, Jāņa Rieksta studijā. Vēlāk apguvis arī mašīnista amatu. Spēlēja vijoli, ko uzdāvināja brālis Pēteris. Piepelnījās kāzās gan kā muzikants, gan kā fotogrāfs.

Pirmā pasaules kara laikā Andrejs dienējis Krievijas cara armijā kā artilērists, piedalījies cīņās Ukrainā, Rumānijā.

1919. gada 19. jūnijā Andrejs Liepiņš brīvprātīgi pieteicās Latvijas armijā un tikaieskaitīts Valmieras kājnieku pulka Austrumu frontes rezerves bataljonā, augustā bataljons pārtapa par 6. Rīgas kājnieku pulka 3 Bataljonu. Andreja Liepiņa specialitāte bija telefonists, artilērists. Andrejs atrada laiku arī savam vaļaspriekam – fotografēšanai, kļūstot par sava pulka neoficiālo fotogrāfu, atainojot karavīru ikdienas gaitas.

Andreja Liepiņa turpmākie plāni saistījās ar fotogrāfa darbu, bija jau atrastas studijas telpas Liepājā, tomēr pēc tēva lūguma Andrejs atgriezās dzimtajās mājās Lazdonas pagastā.

Pēc Otrā pasaules kara A.Liepiņš strādāja kolhozā “Sarkanais Stars” par mašīnistu. Tomēr brīvajos brīžos turpināja fotografēt, dokumentējot savas ģimenes un apkārtējo ļaužu sadzīves notikumus.

Izstāde tapusi, pateicoties Andreja Liepiņa mazmazmeitas Jolantas Āboltiņas atsaucībai, uzticot vecvectēva negatīvus. Izstādē skatāmas arī Andreja Liepiņa personiskās lietas – fotoaparāts, ar kuru uzņemta lielākā daļa izstādes attēlu, vijole, kas redzama vairākas fotogrāfijās, kā arī paša darinātā salmu platmale.

Gunta Šmidre,

Ogres Vēstures un mākslas muzeja