Каталог музеев Латвии

Музей оккупации Латвии

Strēlnieku laukums 1, Rīga, LV-1050, Latvija

  •  67212715
  • phone:   67229255
  • phone:  

Aizliegtie Ziemassvētki: Ziemassvētku un Jaunā gada svinēšana Padomju laikā

 

13. декабря, 2018 – 20. января, 2019

Ceturtdien, 13. decembrī, pulksten 17 Liepājas muzeja filiālē "Liepāja okupāciju režīmos" K. Ukstiņa ielā 7/9 atklās izstādi "Aizliegtie Ziemassvētki: Ziemassvētku un Jaunā gada svinēšana Padomju laikā".

Izstādes mērķis ir iepazīstināt muzeja apmeklētājus ar Ziemassvētku atzīmēšanas tradīcijām padomju okupācijas laikā un parādīt svētku emocionālo un simbolisko nozīmi cilvēku dzīvē.

Izstādes veidošanā liela nozīme bija liepājniekiem un citiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri muzejam dāvināja padomju laika eglīšu rotājumus, apsveikuma kartiņas, fotogrāfijas un citus priekšmetus, kā arī dalījās ar atmiņām par Ziemassvētkiem savā bērnības un jaunības laikā.

Lai gan Ziemassvētki oficiāli netika aizliegti, tie bija padomju ideoloģijai nevēlami svētki. 24. – 26. decembris bija darba dienas, un publiski tika atzīmēts vienīgi Jaunais gads.

Daļa no cilvēku iemīļotākajām Ziemassvētku tradīcijām kā dāvanu pasniegšana un Salatēva gaidīšana tika pielāgotas padomju ideoloģijai un integrētas Jaunā gada sagaidīšanas svinībās. Eglīšu rotājumi un apsveikuma kartiņu dizains atbilda padomju ideoloģijas un mākslas tendencēm.

Baznīcas apmeklēšanu Ziemassvētku vakarā uzskatīja par tumsonību. Līdz ar to cilvēki svinēja Ziemassvētkus privāti un klusu, ievērojot piesardzību.

Izstādē iespējams redzēt to, kā Ziemassvētkus atzīmēja  dažādās sabiedrības grupās (represētie, draudžu locekļi, ikdienas cilvēki), kā politisko norišu dēļ mainījās eglīšu rotājumi, kā Ziemassvētku tradīcijas tika pielāgotas Jaunā gada svinībām.

Izstāde aplūkojama līdz 20. janvārim. Ieeja bez maksas.

 
blog comments powered by Disqus