Aktualitātes

Ventspils muzeja jaunieguvums - J.F.Tīdemaņa glezna “Ventspils”

Ventspils muzejs 25.novembrī saņēma lielisku dāvanu – mākslas izsolē ar Ventspils pilsētas atbalstu, tika iegūta ventspilnieka Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa glezna “Ventspils”. Gleznā attēlota Ventspils ev.lut. Nikolaja baznīca un studijas tapšanas laiks varētu būt aptuveni 1943.gads.

Jānis Ferdinands Tīdemanis (1897-1964) dzimis Ventspilī, 14 gadu vecumā mūk no mājām un dodas pasaules klejojumus uz kuģiem. Apceļo Ameriku. 1921.gadā iegūst Amerikas pilsonību. No 1922.-1927.gadam studē Antverpenes Karaliskajā Mākslas akadēmijā, diplomdarbā (1927) glezno Haneles (sievas Elvīras) portretu Skumjā. Pēc tam, ar pārtraukumiem turpina studijas pie prominentā beļģu gleznotāja, Beļģijas galma mākslinieka un Antverpenes Augstāko Mākslu institūta direktora – profesora Izidora Opsomera (Isidore Opsomer). J.F. Tīdemanim ir nozīmīga loma Latvijas – Beļģijas mākslas sakaru iedibināšanā, kas vietējiem māksliniekiem paver jaunas, nozīmīgas pasaules gleznieciskās tendences. 1929.gadā pirmā Tīdemaņa personālizstāde notiek Ventspils 1.pamatskolas telpās, eksponētas tiek 37 gleznas un izstādes atklāšanā (jaunums!) skan mūzika. Arī turpmākajām izstādēm sekojošā desmitgadē mākslinieks katrai izstādei rada vairāk nekā pa 50 darbiem, tomēr II pasaules karš un sekojošais juku laiks arī mākslinieka dzīvē, viņa radošo mantojumu izklīdina pasaulē un no bagātīgā darbu klāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā patlaban ir aptuveni 100 gleznas, bet Ventspils muzeja krājumā – 3 gleznas un 3 oforti. Vērtīgākais no Ventspils muzeja krājuma J.F. Tīdemaņa darbiem ir lielformāta darbs «Bārtiete» (1935.g., audekls, eļļa.150 x 100 cm).

Darbi, kuros Tīdemanis būtu attēlojis Ventspili, ir retums, tālab studijai piemīt ne tikai mākslinieciskā, bet arī lokālā vērtība.

Mākslinieks līdz pat dzīves beigām runājis sev mīļajā ventiņu mēlē, un viens no viņa iemīļotajiem teicieniem bijis - “ja tu smej, tad visa pasaule smej ar tevi, bet ja tu gul`, tad tu krāc viens pats.”

Gaidīsim mākslas draugus no 19.decembra pils kapelā, lai dalītos priekā par muzeja jaunieguvumu.

 

Foto:  J.F.Tīdemanis, "Osta", Ventspils muzeja krājums

Ventspils muzejs