Pirmo Mērijas Grīnbergas balvu saņem Anna Jurkāne

2019.gada 24.maijā Daugavas muzejā Doles salā jau desmito gadu tika pasniegta Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva. Atzīmējot LMB Gada balvas desmitgadi, šogad tika iedibināta jauna nominācija – Mērijas Grīnbergas balva. Atšķirībā no pārējām nominācijām, šī balva tika pasniegta personai nevis projektam. To saņēma muzeju nozares darbinieks, kurš ar savu nesavtīgu darbu ir veicis būtisku ieguldījumu muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā.Pirmo Mērijas Grīnbergas balvu saņēma Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne.

Balvas žūrija savu lēmumu pamato šādi: “1973 .gadā Anna Jurkāne sāka strādāt  par direktori Siguldas novadpētniecības muzejā. Tolaik tas bija tipisks novadpētniecības muzejs leģendām apvītā vietā. Anna Jurkāne, saskatot šīs vietas unikalitāti, izstrādāja muzeja un vēsturiskās apkārtnes attīstības konceptu un neatlaidīgi sāka to realizēt. Viņa izcīnīja to, ka Turaidas muižas vēsturisko centru pasludina par īpaši aizsargājamu valsts objektu un 1989. gada janvārī novadpētniecības muzeja vietā izveidoja Turaidas muzejrezervātu. Tagad Turaidas muzejrezervāts ir viens no atpazīstamākajiem muzejiem Latvijā. Tā nav tikai sakopta un estētiska vide, muzeja ēkās ir iekārtotas vēstures ekspozīcijas tādā apjomā un veidā, kādā to neredzam citviet. Ikviena iecere šajā muzejā ir Annas Jurkānes izlolota, vadīta un realizēta. Tas viss nebūtu iespējams, ja pamatā nebūtu dziļas un plašas zināšanas par kultūras mantojuma teoriju un muzejiem.”

Ideja par balvu radās, iedvesmojoties no Latvijas simtgades filmas “Mērijas ceļojums” (režisore Kristīne Želve), kas stāsta par muzeja darbinieci Mēriju Grīnbergu (1909 – 1975), kas 1944. gadā devās līdzi vilcienam ar Latvijas mākslas vērtībām, ko centās izvest vācu okupācijas spēki un, pateicoties kurai, mākslas vērtības atgriezās dzimtenē. Ar šo balvu LMB vēlas uzsvērt un atgādināt plašākai sabiedrībai, ka muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā nozīmīga loma ir muzeja darbiniekiem. Balva tiks pasniegta sadarbībā ar Latvijas Muzeju padomi.

Pārējās LMB Gada balvas 2019 tika pasniegtas šādās nominācijās: “Gada ekspozīcija”, “Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā”, “Gada tematiskā izstāde”, “Izglītojošs projekts muzejā”, “Gada publikācija”, “Gada mākslas izstāde”, “Muzeja pieejamības projekts”, “Muzeja inovācijas projekts”, “Gada mārketinga aktivitāte”, kā arī speciālā balva “Pamanīts!”.