Aktualitātes

Daugavas muzejā jauna ekspozīcija no 1.04.2017.

31.martā saviem apmeklētājiem atkal vēra durvis Daugavas muzejs ar jaunu un modernu pastāvīgo ekspozīciju. Ekspozīcijas dizainu izstrādāja un realizēja Ieva Lapiņa, tās saturu veidojuši muzeja darbinieki. Ekspozīcijas izveides galvenie finansētāji ir Salaspils novada dome un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Daugavas muzeja ekspozīcijā  apskatāms Latvijā visplašākais sabiedrībai pieejamais vēstures stāsts par Daugavas un Salaspils novada vēsturi.

Daugavas muzeja jaunā ekspozīcija atvērta laikā, kad sagaidām Latvijas Republikas simtgadi, un mūsu valstiskās piederības sajūtas stiprināšanā būtiska loma ir arī Daugavas vēsturei. Daugavas upe un tās krasti ir nācijas šūpulis, šeit ir atrastas pirmās liecības par senākajiem Latvijas iedzīvotājiem, Daugavas krastos aizsākās Latvijas zemju kristīšana un tieši cīņa par Daugavas krastu saglabāšanu aizsāka trešās atmodas kustību Latvijā.

Ekspozīcija, kas izvietota Doles muižas jaunajā kungu ēkā 176 m2 kopplatībā, sastāv no diviem tematiskiem blokiem. Pirmā daļa veltīta Daugavas vēsturei, savukārt otrā - Salaspils novada vēsturei 19.-20.gadsimtā.

Jaunā ekspozīcija ir vislielākais pieejamais publiskais krājums par Daugavas un Salaspils novada vēsturi, kurā varēs aplūkot 957 eksponātus - 199 priekšmetus un 758 fotogrāfijas.

To starpā ir vairāki unikāli eksponāti:

•Liecības par pirmo akmens laikmeta iedzīvotāju dzīvesvietu Latvijas teritorijā;

•Senākajām mūra celtnēm Baltijā - Ikšķiles pili un baznīcas kompleksu;

•Vienu no pirmajiem kristīgajiem apbedījumiem Latvijā - Ikšķiles kristīgās lībietes apbedījumu;

•17.gadsimta zviedru artilērijas trīsmārciņu gludstobra lielgabalu;

•Liecības par senajiem Daugavas amatiem - plostniekiem, laiviniekiem, pārcēlājiem utt.;

•Vairāk nekā 75 vēsturisku fotoattēlu no šobrīd jau applūdinātajiem Daugavas krastiem.

Vēsturiskā satura sasaiste ar šodienas realitāti, mūsdienīgs, aktuāls dizains un interaktīvi, dinamiski risinājumi padara ekspozīciju saistošu un ērti uztveramu dažādām auditorijām. Jaunajā ekspozīcijā būs apskatāmi telpiski un interaktīvi objekti, kuros tiks izmantotas arī attēlu un video materiālu projekcijas.

Ekspozīcijas dizainam autori izmantojuši upes līkločus kā centrālo elementu. Dodoties ceļojumā pa tiem, apmeklētājs atklāj atšķirīgo un daudzslāņaino Daugavas un Salaspils vēstures stāstu modernā un interaktīvā veidā, bet vienlaikus var pats izlemt, kuram no Daugavas un Salaspils vēstures aspektiem pievērsties vairāk.

Jaunizveidotajā ekspozīcijā ieejas maksa pieaugušajiem 2,00 EUR, skolēniem, studentiem un pensionāriem 1,00 EUR. Ekspozīcija būs atvērta katru dienu, izņemot otrdienas, no plkst. 10.00 līdz 17.00. Lai ekspozīcija būtu saprotama gan Latvijas iedzīvotājiem, gan ārzemju apmeklētājiem, tā tiks tulkota arī angļu valodā.

Papildu informācija: Līga Birzule, Daugavas muzeja speciāliste, t. 67216367

2017-04-01