Latvijas muzeju katalogs

Naukšēnu Cilvēkmuzejs

"Doktorāts", Naukšēni, Naukšēnu pagasts, Naukšēnu novads, LV-4244

 •  64268021
GADA BALVU ATBALSTA:
Naukšēnu Cilvēkmuzejs

 

Naukšēnu Cilvēkmuzejs atrodas skaistā, 1932.gadā celtajā Naukšēnu Doktorāta otrajā stāvā. Lai tevi nebaida nosaukums, šeit nebūs izstādītas Naukšēnu mūmijas – šeit tu varēsi iepazīties ar priekšmetiem, lietām, kas nākuši no naukšēniešu kabatām, skapjiem.

Kā nokļūt Cilvēkmuzejā?

Pa, ceļu, pa gaisu, pa ūdeni. Atgriezties sapņos, kuri šeit nogatavojās gada laikā un piepildās. 152 km no Rīgas pa Rīgas - Valmieras (A3) - Rūjienas (P17) šoseju. Rūjienā jāgriežas pa labi Naukšēnu (P22) virzienā, pēc 5 km, pārbraucot Rūjas upi, griežamies pa kreisi un pēc mirkļa kreisajā pusē redzam sarkanbrūno Doktorāta ēku. Stāvlaukums ielas labajā pusē.

 Tu uzzināsi kā NAUKŠĒNIETIS runā, dzied, klausās, domā un guļ. Muzeja DARBNĪCĀ varēsi ieaust NAUKŠĒNIEŠA RUMPUCĪ un guļamistabā izģērbties (vai apģērbties) NAUKŠĒNIEŠA MODĒ. Kādu mūspuses suvenīru atradīsi muzeja suvenīru kioskā, bet Naukšēnos gatavotu VĪNU nogaršot un iegādāties vai papusdienot varēsi "MUZEJA KAFEJNĪCĀ" (ar iepriekšēju pieteikšanos).

Ekskursijas ilgums – apmēram 30 minūtes.

Naukšēnu muižas un parka apmeklējums notiek gida pavadībā. Ekskursijas ilgums - apmēram 1 stunda. Muižās kungu namā (Lauvu namā) apskatīsi lielo balles zāli, vestibilu, upes puses terasi. Pārējā kungu nama daļa un citas ēkas apmeklētājiem nav pieejamas, jo muižas kompleksā izvietota Sociālās korekcijas iestāde "Naukšēni". Parkā apskatīsi centrālo daļu ap strūklaku, Siera torni un muižas klētī varēsi nodegustēt Naukšēnu vietējo produkciju - kvasu, minerālūdeni, garšvielu eļļas.

 Varbūt muižas astoņstūru Siernīcā Tu vēlēsies atlaisties šūpuļtīklos, iedomājoties, kā kādreiz te jutās knapsieriņi, bet, ja iegadās pilnmēness un vēl dažu apstākļu sakritība, meitas var izlaist kādu loku uz lizes un piestas, bet puiši – doties spīganu medībās.

 

Darba laiks:

1. maijs – 1. oktobris: svētdien, pirmdien - slēgts. O; T; C; Pt; S: 9 -17.

2. oktobris – 30. aprīlis Sv; S; P – brīvs; O; T; C; Pt; – 9-17.

Lūdzam iepriekš pieteikt savu ierašanos pa tālr. 26452037 (Diāna), cilvekmuzejs@naukseni.lv

 

 

 

 
Cilvēkmuzeja misija: «Naukšēnu Cilvēkmuzejs pēta un virtuālā vidē un ekspozīcijās interpretē indivīda un sabiedrības, provinces un metropoles attiecības Ziemeļvidzemē un Dienvidigaunijā kopš 13. gadsimta, galveno vērību pievēršot nemateriālajām liecībām, vācot dzīvesstāstus, atmiņas un dzimtu vēsturi. Muzejs, izmantojot digitālās tehnoloģijas, dod iespēju skolu jaunatnei iepazīt vēstures nemateriālo mantojumu un izsekot sabiedrības attīstībai kultūrfilozofiskā aspektā Eiropas kultūras ainas kontekstā.»

Muzeja vēsture: Naukšēnu Cilvēkmuzeja kā pašvaldības muzejs dibināts 2000.gada 19.aprīlī. 2007.gada 4.aprīlī saņemta Akreditācijas apliecība Nr. 98 (derīga līdz 2012.gada 3.aprīlim). Savu nosaukumu ieguva 2003.gada 13.augustā, tas ir aizsargāta preču zīme.
 
Uzruna:
Lai Tevi nebaida uzraksts «Nepiederošām personām iestādes teritorijā uzturēties aizliegts», kurš neuzkrītoši piestiprināts pie muižas vārtu staba - barona fon Grotes gars un Naukšēnu Cilvēkmuzejs Tevi laipni uzņems Naukšēnu muižā un vēl pāris dienas vēlāk Tev liksies, ka tepat aiz loga burbuļo parka strūklaka un kaut kur  otrā stāva guļamistabās istabmeita  sakārto gultas zīda pārklāju, bet staļļos nemierīgi dīžājas barona zirgi.

Varbūt muižas astoņstūru Siernīcā Tu vēlēsieties atlaisties šūpuļtīklā, iedomājoties, kā kādreiz te jutās knapsieriņi, bet, ja iegadās pilnmēness un vēl dažu apstākļu sakritība, meitas var izlaist kādu loku uz lizes un piestas, bet puiši – doties spīganu medībās. Tomēr pārāk neaizraujies – muižā pašlaik izvietota Sociālās korekcijas izglītības iestāde «Naukšēni»!

Ja esi saguris, atliek uz laipas gaidīt plostu «Ruhjas Donalds» un piesargāties, lai no kājām nenogāž Rūjas bebrs Urmass, un iemalkot Naukšēnu minerālūdeni, kurš ne ar ko neatpaliek no Bādenbādenē dzeramā, vai salātus, iejauktus ar Naukšēnos spiesto rapša, linsēklu, ķimeņu, ķiploku, sinepju vai diļļu eļļu.

Ja gadās aizkavēties mūspusē – Tavu jauno paaudzi gaidīsim Naukšēnu novada vidusskolā, ārstēties vari doties uz doktorātu, bet klusām novakarēm sarūpēt lasāmo pagasta bibliotēkā vai arī kultūras namā aust kopā ar aušanas pulciņu «Ādama brūtes». Ja gribat izlocīt kājas, brauc novada svētku laikā vai arī uz deju kolektīvu mēģinājumu kultūras namā. Vasarsvētkos Piksāru baznīcā vari dzirdēt 631 kg smago zvanu, kas joprojām zvana baznīcas tornī, Udzēnu dīķos – ar makšķeri iedziļināties zivju dzīves noslēpumos, bet Ķoņu kalnā izjust Eiropas lielāko drumlinu.

Savas mašīnas bākā vari iepildīt pie mums Naukšēnos ražoto biodīzeli, bet brauc uzmanīgi – mums ir modra pašvaldības policija un policijas palīgi. Un galu galā – mums ir arī zārku darbnīca...

Es varētu pastāstīt vēl daudz, bet, kā uzzied paparde Vārdijas silā, Tu redzēsi tikai atbraucis un pārējos stāstus meklē NAUKŠĒNU CILVĒKMUZEJĀ.

P.S. Ne velti esam atzīti par labākajiem stāstniekiem Latvijā akcijā «Apceļosim Latvijas pilis 2010».

Biļešu cenas:

 • Muzeja ekspozīcija pieaugušajiem 0.57€ , skolēniem, pensionāriem € 0.28

 • Eļļu degustācija 1.14 €

 • Gida pakalpojumi (līdz 10 personām) latviešu valodā 3.50 €

svešvalodā  4.96 €

 • Gida pakalpojumi (līdz 20 personām) latviešu valodā 6.99 €

svešvalodā 9.99 €

 Bez ieejas maksas Naukšēnu Cilvēkmuzeju apmeklē:

 • Naukšēnu novada vidusskolas audzēkņi;

 • SKII “Naukšēni” audzēkņi;

 • speciālo internātskolu audzēkņi;

 • muzeja sarīkojumu apmeklētāji pasākumu laikā;

 • citu muzeja darbinieki

 • tūrisma un skolēnu grupu vadītāji;

 • Naukšēnu novada pašvaldības sadarbības partneri un viesi

Adrese:

"Doktorāts", Naukšēni, Naukšēnu pagasts, Naukšēnu novads, LV-4244

Kontakti:
 •  64268021
http://www.cilvekmuzejs.naukseni.lv
Muzeja vadītājs:
Arnis Ozoliņš
Tālr. 29359390 (mob.), 64250954 (muzeja krātuve), 64268021.
 
Muzeja gids:
Diāna
Tālr. 26452037.
 
Fakss: 64268795.