Latvijas muzeju katalogs

Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs

Krājuma glabātuve, administrācija: Skolas iela 12; 

Izstāžu zāles: Skolas iela 10a, Madonā, Madonas novadā LV-4801;  

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve: Sarkaņu pamatskola, Sarkaņu pagasts.

 


  •  64822480
  • phone:   64822481
GADA BALVU ATBALSTA:
Melnbaltais ir krāsains

 

23. oktobris. 2012 – 31. janvāris. 2013

Madonas muzejā līdz februārim skatāma izstāde “Melnbaltais ir krāsains”. Fotogrāfs Alfreds Grāvers (1877-1954) strādāja laikā, kad krāsu foto bija retums, taču viņa attēlos krāsas varam iedomāties it labi. Tajos atainota dzīve Lubānas pusē pusgadsimta ilgumā.

Lubānietis bijis kārtīgs, precīzs vīrs – viņa negatīvi numurēti un uzskaitīti, ik gadu kladē  ierakstīts, kas kurā dienā fotografēts, cik daudz un kāda lieluma bildes pasūtītājam jāgatavo, cik tas maksās. Šie pieraksti (daļa to atrodas Latvijas Fotogrāfijas muzejā) gan līdz mūsu dienām saglabāti nepilnīgi. Savukārt negatīvi laika gaitā nonākuši pie kolekcionāriem un citiem interesentiem, jau minētajā Fotogrāfijas muzejā un arī Madonas muzejā. Izstādei izmantojām nelielu daļu pēdējo, arī agrāk iegūtas fotogrāfijas.

Atklāšanas reizē (Grāvera dzimšanas dienā 23. oktobrī) rīkojām arī lasījumus par fotogrāfiju kā laika un vēstures liecinājumu. Mūsu pasākumu bagātināja fotovēsturnieks Pēteris Korsaks, Balvu, Cēsu, Valkas, Valmieras un Latvenergo muzeja kolēģi, arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas portāls “Zudusī Latvija” un caur to iepazītā fotogrāfa Andreja Liepiņa mazmazmeita Jolanta Āboltiņa.

Šajā gadā saistībā ar Grāveru muzeju kopkatalogā aprakstīti gandrīz 500 muzeja priekšmeti, šis darbs turpināsies.

Fotogrāfu Grāveru (amatu pārmantoja arī dēli Jūlijs un Jānis) mantojums iziet ārpus novada robežām. Ddaži negatīvi nodoti Balvu muzejam, citi Latvijas Kara muzejam.

Laima Rēvele
Muzeja galvenā lietvedības speciāliste
tālr./fax: 64822481

 
blog comments powered by Disqus