Latvijas muzeju katalogs

Bārtas muzejs

Bārta, Grobiņas novads, LV-3482 

bartasmuzejs@inbox.lv

  •   28687254
GADA BALVU ATBALSTA:
Bārtas muzejs

Muzejs darbojas no 1985. gada, akreditēts 2004.gadā. Ekspozīcijā ir aplūkojams Bārtas tautastērps un bārtenieku sadzīves priekšmeti 19.- 20.gs 1 pusē. Muzeja krājumā ir materiāli par ievērojamiem Bārtas cilvēkiem: bijušo zemkopības ministru Jāni Birznieku K.Ulmaņa valdībā, dzejnieku, žurnālistu un novadpētnieku Jēkabu Rūsiņu, Bārtas etnogrāfiskā ansambļa dibinātāju Jēkabu Ķīburu, kā arī Bārtas etnogrāfiskajām tradīcijām.

Muzejs ir tā vieta, kur iespējams iepazīties ar Bārtas tautastērpu, tā variācijām, darināšanas un valkāšanas tradīcijām no 19.gadsimta beigām līdz 20.gadsimta sākumam. Muzejs sadarbībā ar Bārtas etnogrāfisko ansambli ir izveidojis un piedāvā izglītojošu programmu "Dzied un stāsta Bārtas sievas". Tas nozīmē, ka iespējams iepazīties ar Bārtas etnogrāfiskā ansambļa dalībniecēm, viņas stāsta par saviem tautastērpiem, par dziedāšanas tradīcijām Bārtas pusē, par savu darbošanos ansamblī. Iespējams klausīties viņu dziedājumu un iemācīties kādu Bārtas dziesmu."

Bārtenieki visos laikos ir lepojušies ar savu slaveno novadnieku, Latvijas brīvvalsts zemkopības ministru Jāni Birznieku. Materiāliem par šo ievērojamo personību muzejā atvēlēta goda vieta, bet vecajos kapos viņam uzstādīts piemiņas akmens. Ekspozīcijā ir pieejamas ziņas par novada pirmajiem skolotājiem Bergmaņiem un Bārtas etnogrāfiskā ansambļa dibinātāju Jēkabu Ķiburu. Bārtu par dzimto pusi uzskata arī televīzijas darbinieks Jānis Leja. Muzejā viņš iegriežas allaž, cik vien iznāk ciemoties šajā pusē. Un sadarbība ir abpusēja, jo ne tikai Lejas kungs palīdz sagādāt materiālus, bet arī pats viņš šeit smeļas dažādu informāciju, kas nepieciešama publicista darbā.

Neba daudzi, piemēram, Liepājā būs dzirdējuši, kāpēc bārtenieču tautas tērpos tik daudz spilgti sarkanās krāsas, ka pat kora dziesmā dziesmu svētkos par to tiek skandēts no lielās Meža parka estrādes. Izrādās, ka savulaik, caur šo novadu atkāpjoties, Krievijā karagājienu zaudējušajiem franču karavīriem sācis trūkt pārtikas un, lai to iegūtu, viņi savus spilgtos mundierus mainījuši pret maizi un citiem lauku labumiem. Iegūto drēbi praktiskās un rokdarbos prasmīgās Bārtas meičas pratušas izmantot lietderīgi, iešujot savu tērpu vestītēs. Un, re, cik krāšņas tās līdz ar to kļuvušas!
Adrese:

Bārta, Grobiņas novads, LV-3482 

bartasmuzejs@inbox.lv

Kontakti:
  •   28687254
http://www.bartasmuzejs.lv/
Vadītāja
Aija Ķude
Tel. 28687254
bartasmuzejs@inbox.lv
Darba laiks
01.05.-01.10. - darba dienās 10.00-16.00; sestdienās un svētdienās 11.00-16.00