Latvijas muzeju katalogs

Galerija "Durvis"

Brīvības laukumā 21, Tukums LV 3101

  •  63124312
  •   28391437
GADA BALVU ATBALSTA:
Rožu svētki fotogrāfijās un Talsu keramiķu biedrības izstāde

 

9. jūlijs – 18. augusts. 2016

9. jūlijā 11 Mākslas galerijā „Durvis” (Brīvības laukumā 21, Tukumā) atklās fotoizstādi „Rožu svētki Tukumā 2014” un keramiķu biedrības „Ciparnīca” Tals’ keramik’ dalībnieku Dianas Dzelmes un Naura Galviņa izstādi „Ceļojums uz Tukumu”.

2014. gada Rožu svētku laikā Tukumā ikviens to apmeklētājs tika aicināts būt par svētku dokumentētāju, piedaloties fotokonkursā „Rožu svētki Tukumā 2014”. Konkursa mērķis bija dokumentēt rožu svētkus, iesaistot tajā pasākuma apmeklētājus, lai iegūtu interesantas, atraktīvas un mākslinieciski kvalitatīvas fotogrāfijas par pasākuma norisi. Rezultātā fotokonkursā piedalījās 16 dalībnieki, kuri kopskaitā iesnieguši tieši 100 fotogrāfijas. Lielākā daļa bilžu autori bija tukumnieki vai Tukuma novada iedzīvotāji, taču 4 autori bija rīdzinieki.

2016. gada Rožu svētku laikā Mākslas galerijā „Durvis” piedāvājam apskatīt spilgtākos darbus, kurus fiksējuši svētku dalībnieki. Tajās redzamas rozes un lielais rožu vainags, trakais nobrauciens „Rožu vāģis”, motokross „Rožu kauss”, floristu darbi Tukuma pilsētas Kultūras namā un Pils ielā izdekorēto balkonu veidā, dejotāji un to košie tērpi, pozitīvas cilvēku sejas. Tās ir lietas, ar kurām arī raksturojas Rožu svētki Tukumā.

Izstādē apskatāmi arī konkursa uzvarētāju darbi, kuru autori ir Žanis Bezmers no Rīgas (1.vieta ar fotogrāfiju „Pret debesīm”), Līga Kreicberga no Degoles pagasta (2.vieta ar fotogrāfiju „Mazie pasākuma dalībnieki”) un Elīna Maslovska no Tukuma (3.vieta ar darbu „Caur rozēm”). Visi fotokonkursam iesūtītie darbi joprojām apskatāmi Rožu svētku mājas lapā www.draugiem.lv/rozusvetki.

Izstāde, kurai dots nosaukums „Ceļojums uz Tukumu'' un, kuru izveidojuši Talsu „Ciparnīcas” keramiķi Diana Dzelme un Nauris Galviņš, ir pirmā viņu izstāde Tukuma pilsētā. Keramikas darbi izgatavoti no melnā un baltā māla. Apdarē izmantotas angobas un glazūras. Izstādīti tiks gan praktiski lietojami trauki, gan dekoratīvi objekti. Izstādes koncepcija ir radīt viegluma un patīkamas atpūtas iespaidu.

„Mēs vēlamies saglabāt Kurzemes podniecības tradīcijas. Mūsu darbības pamatideja ir interesanta, nesteidzīga dzīvošana, tāpēc arī citus aicinām nesteigties, novērtēt tautas nemateriālās bagātības, atrast lietās dvēseli, domāt” - tā Diāna un Nauris.

"Ciparnīca" Tals’ keramik’ ir biedrība, kurā darbojas divi podnieki – Nauris Galviņš un Diana Dzelme, un liels pulks draugu un atbalstītāju. „Ciparnīca” radās kā neformāla "pagrīdes" kustība. Tajā apvienojās dažādu vecumu un nozaru cilvēki, kuriem bija vēlme veidot savu - atšķirīgu kultūras mikrovidi. Audiovizuāli pasākumi, ēnu teātris, dzejas vakari, pārgājieni - pirms desmit gadiem iesāktais turpinās joprojām. Nosaukums "Ciparnīca" ir mantojums no kāda audiovizuālā pasākuma. Tā kā sabiedrība biedrību ar šo nosaukumu jau bija sākusi iepazīt un atrast pietiekami labskanīgu mālainu nosaukumu nevarēja, tad biedrības dibinātāji palika pie "Ciparnīcas". Pie tam – tas lieliski sasaucas ar lēnā dzīves ritma ideju. 

Padziļinoties interesei par keramiku, biedrības dalībnieki iepazinās ar dažādiem Latvijas podniekiem, kas aizrautību tikai uzkurināja. Tāpēc sākotnējais vaļasprieks ir pārtapis par nopietnu nodarbošanos. Šobrīd jau ir izveidojusies nopietna sadarbība ar vairākiem Latvijas keramiķiem.

Cītīgā darbā ir izveidota omulīga darbnīcu, kas ir iecienīta pieturvieta draugiem un sabiedrotajiem, kurā gaidām ikvienu, kam ziņkāre par te notiekošo. Draugu pulks arvien palielinās. Cilvēku vecumu, profesiju un interešu dažādību uzskatām par lielu dāvanu, jo tas veido plašāku, elastīgu skatu uz dzīvi.

Keramikas darbnīcā "Ciparnīca" Tals' kreamik', kas atrodas Talsos, Lielā iela 30, ikvienam ir iespēja apskatīt un tuvāk iepazīt podnieka darbu - redzēt, kā no vienkāršas māla pikas top dažādi sadzīvē noderīgi trauki. Galerijā var apskatīt un iegādāties Talsiem raksturīgus māla traukus, rotas lietas un uzmeistarot kādu māla podu pašiem. 

 Izstādes skatāmas līdz no 2016. gada 9. jūlija līdz 18. augustam. Ieeja bezmaksas.

 

Anita Eņģele,

Mākslas galerijas „Durvis” vadītāja

T: 631 24312, 28391437

E: galerijadurvis@tukumamuzejs.lv


 


Attēlā:  Izstāžu „Rožu svētki Tukumā 2014” 


 
blog comments powered by Disqus