Latvijas muzeju katalogs

Salacgrīvas muzejs

Sila ielā 2, Salacgrīva, Limbažu rajons, LV-4033

  •  64071981
  • fax 64071995
GADA BALVU ATBALSTA:
"Salacgrīvietim Verneram Kariņam – 100

 

19. marts – 9. jūlijs. 2016

No 19.marta līdz 9.jūlijam Salacgrīvas muzejā skatāma izstāde "Salacgrīvietim Verneram Kariņam – 100" atklāšana.

Verners Kariņs dzimis 1916. gada 2. septembrī Salacgrīvā Ainažu jūrskolas absolventa kapteiņa Kārļa Bernharda Kariņa ģimenē. Jaunībā izmācījies galdnieka amatu Miglas mēbeļu darbnīcā Rīgā, tam palicis uzticīgs visu darba mūžu. No jaunības darinājumiem saglabājušās smalkas rotas lietu kastītes intarsijas tehnikā.

2. Pasaules kara laikā Verners Kariņš aizsūtīts darbā uz Vāciju – sākumā strādājis lauku saimniecībā Nīderpleisā pie Bonnas, vēlāk Forda autorūpnīcas galdnieku darbnīcās. Kara beigas sagaidījis Beļģijā, Ostendē amerikāņu gūstā, šeit arī ļoti sabojājis veselību.

Atgriezies mājās strādājis “Brīvā viļņa” galdniecībā no pirmās tā dibināšanas dienas, līdz pat aiziešanai pensijā bija galdniecības vadītājs. Galdniecībā tika izgatavots viss gan “Brīvā Viļņa” vajadzībām – logi un durvis un citas lietas (Atceros, kā tēvs zīmēja dažādus durvju variantus jaunceļamajam kultūras namam – kā būtu skaistāk), gan mūža mājas iedzīvotājiem – ar zeltītām palmu lapām sānos, tās paši veidnēs presēja un krāsoja (Parasti, kad aizgāju uz darbnīcu, tur vidū stāvēja kāds zārks).

Vecumdienās viņš pievērsās glezniecībai – roka jau bija trenēta, jo arī galdniekam nācās nereti šo to zīmēt. Pamudinājums šai nodarbei radās, kad kaimiņa Plūmonkuļa (Aleksandra Plūmes) mājās esošo gleznu ar buru kuģi iekāroja Ainažu jūrskolas muzejs un Plūmonkulis lūdza, vai Verners Kariņš nevarētu ko līdzīgu uzgleznot, lai arī viņam paliek par piemiņu. Tā tas aizgāja – līdz savai aiziešanai mūžībā 1990. gadā cītīgi gleznoja eļļas tehnikā. Gleznās tapa buru kuģi, Salacgrīvas un citas ainavas, brauca arī uz Rīgu studijās.

Darbi atrodas Latvijas Mākslas muzeja kolekcijā.

2005. gadā izdotajā mākslas zinātnieka Aivara Leiša grāmatā “Tīrradņi. Naivā māksla Latvijā “ Vernera Kariņa mākslai veltīti vairāki atvērumi.

 

Lilita Līce, dzim. Kariņa

 
blog comments powered by Disqus