Latvijas muzeju katalogs

Salacgrīvas muzejs

Sila ielā 2, Salacgrīva, Limbažu rajons, LV-4033

  •  64071981
  • fax 64071995
GADA BALVU ATBALSTA:
Salacgrīvas bākai - 90

 

25. janvāris – 29. februāris. 2016

 2015.gadā sērijā Latvijas bākas Latvijas pasts izdeva pastmarku  Salacgrīvas bāka ar nominālvērtību 0.78 EUR un  tirāžu – 100 000 eksemplāru. Pastmarkas izdošana un bākas 90.dzimšanas diena rosinājusi salacgrīvieti Laimoni Martinsonu izveidot fotoizstādi par bāku senāk un tagad, kas no 25.janvāra skatāma Salacgrīvas muzejā.

  Kā 2009.gada maijā vecais uguns tornis tika no gabaliem salikts kopā un uzstādīts jaunajā vietā, jahtu laukumā, varam redzēt izstādes autora  fotoreportāžā no notikuma vietas.

 Būdams aizrautīgs savas pilsētas vēstures izzinātājs un kolekcionārs, Laimonis savācis arī interesantu vēsturisko foto materiālu par bāku, ostu un Salacgrīvas  zvejniekiem dažādos laikos un  izmantojis to, veidojot sev tik  iemīļotās un raksturīgās foto kolāžas.

Bāka šajās kompozīcijās redzama dažādos laikos gan  pirms, gan pēc izslēgšanas 1970.gadā. Atsevišķi   aplūkojams arī Rogaiņu kalniņš vecajā izskatā. Tur,  kur Salacgrīvā šobrīd slejas bāka, piestāj jahtas, jūlija otrajā sestdienā kūsā  Jūras svētki, bet augustā - visi  pulcējas pilsētas svētkiem, līdz 1970.gadu sākumam atradās zvejnieku Rogaiņu mājiņa – iemīļota pulcēšanās un atpūtas vieta Salacgrīvas zvejas vīriem.  Viena fotogrāfija ļauj tuvāk apskatīt tādu ģeodēzisko zīmi kā reperi, ko agrāk izmantoja nivelēšanas mērījumu veikšanai. Šādi reperi mūsu pilsētā pašreiz zināmi trīs, viens no tiem – bākas sienā.

Laimonis Martinsons dzimis 1938.gadā Krustpilī, bet savas dzimtas saknes saista ar Valmieru un Burtniekiem. Pēc kara kopā ar māti pārcēlies uz dzīvi Salacgrīvā, kur arī beidzis Salacgrīvas pamatskolu. Kā virpotājs beidzis arodskolu Cēsīs. Mūža darba vieta Laimonim ir Salacgrīvas konservu rūpnīca, kur sācis strādāt vispirms par virpotāju, tad – par mehāniskās darbnīcas vadītāju. Ilgus gadus bijis uzņēmuma BUB (Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības) priekšnieks. Aizraušanās – fotografēšana un dažāda veida kolekcionēšana, piemēram, filatēlija.

 

Ieva Zilvere,

Salacgrīvas muzeja vadītāja

 
blog comments powered by Disqus