Ogres vēstures un mākslas muzejs

"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Ogres vēstures un mākslas muzejs

Ogres Vēstures un mākslas muzejs dibināts 1981. gadā. Muzeja krājumu veido gandrīz 40 tūkstoši dažādu priekšmetu, kas savākti Ogres pilsētas un bijušā rajona teritorijā un daudzpusīgi atspoguļo Ogres novada kultūrvēsturisko mantojumu no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām.

Pamatekspozīcijas „Leģendārā Ogre” un „Ogre – peldu un gaisa kūrorts” iepazīstina ar pilsētas vēsturi un to apvītajām leģendām. Izstāžu zālē katru mēnesi apskatāma jauna tematiskā vai mākslas izstāde.

Šobrīd muzejs un tā krājums izvietots Ogres Kultūras centra telpās

Ekspozīcija „Leģendārā Ogre” ir neparasts skatījums uz Ogres vēsturi.
Tie ir Ogres leģendārākie vēstures mirkļi, kas mūsu pilsētas tēlam piešķir teiksmainības un neatkārtojamības auru un dara Ogri atpazīstamu Latvijā un ārpus tās robežām. Varbūt daudzi nemaz nenojauš, ka tieši Ogre ir vecās Rīgas vieta, ka Ogres upes krastos dzimusi vēlākā Krievijas imperatore Katrīna I. Iespējams, tieši Katrīnas kāre uz kādreiz Ogres upē tik bagātīgi mītošajiem zušiem bijusi viena no Ogres nosaukuma izcelšanās ierosmēm. Par leģendām apvītu vēsturi kļuvusi arī nesenā Ogres kā tekstilrūpniecības giganta slava un pilsētas brīvdomīgais un dumpinieciskais gars, kas ļāvis šeit izskanēt neaizmirstamiem Imanta Kalniņa un  grupas „Pērkons” koncertiem, vērienīgajam folkloras festivāla „Baltika-88” noslēgumam. Pašam sava leģenda ir arī sirmajam Zilā kalna milzim, kurš jau no aizlaikiem šeit apmeties, jo, iespējams, zinājis, ko vārds ‘Ogre’ nozīmē angļu mēlē un ka ap šo vietas vārdu radīsies ne viens vien pārpratums.

Pastāvīgā ekspozīcija „Ogre – peldu un gaisa kūrorts. Atpūta un sadzīve 1920.-1940.” veltīta vienai no spožākajām un leģendārākajām lappusēm pilsētas vēsturē. Ekspozīcija stāsta par Ogres gleznainākajām atpūtas vietām, viesnīcām, pansijām, skaistuma un veselības atgūšanas iespējām, restorāniem un kafejnīciņām, kā arī vasarnīcām un to bieži vien slavenajiem iemītniekiem. Ogres kā kūrortpilsētas dzīvesstāstu ekspozīcijā palīdz atklāt pārdomāta dokumentu un priekšmetu atlase, kā arī atraktīvs mākslinieciskais noformējums. Ekspozīcijā pieejama arī unikāla iespēja - uzrakstīt un nosūtīt draugiem vai tuviniekiem sveicienu no Ogres vēsturiskas pastkartes veidā.

Muzeja izstāžu zālē izstādes mainās ik mēnesi. Tematiskajās izstādēs skatāmi galvenokārt muzeja krājuma priekšmeti, kurus pētījuši un vienotā tēmā kārtojuši muzeja speciālisti, bet mākslas izstādēs sevi prezentē novada un rajona mākslinieki: gleznotāji, keramiķi, grafiķi, fotogrāfi un citu radošo profesiju pārstāvji.
Adrese:

Brīvības iela 15, Ogre, LV 5001