MUZEJU BIEDRĪBA

GADA BALVU
"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Kā iegūt Zelta putekli. Saruna ar Latvijas Dabas muzeja speciālistiem, kas veidoja izstādi "Skat - logā skelets!"

14. septembris. 2016 – 31. marts. 2017

“Cilvēkam ir skelets... Zirgam ir skelets! Bet vai zināji, ka arī jūraszvaigznei un sūklim ir skelets?” Tā sākās informatīvais materiāls par Dabas muzeja izstādi "Skat - logā skelets!" Izstādes veiksmi pirmie apstiprināja apmeklētāji ar savu atsaucību, jo bija jāpagarina tās apskates laiks. Izstāde ieguva arī LMB gada balvu Zelta puteklis 2015 nominācijā Tematiskās izstādes.

Manuprāt izstādes veiksmes pamatā ir tēmas izvēle un tās pasniegšanas maniere. Kurš bija izstādes iniciators? Kā nonācāt līdz šādai idejai?

Izstādes iniciators bija izstāžu kuratore Elīna Pekšēna. Doma par izstādi, kurā apmeklētājus varētu iepazīstināt ar osteoloģisko materiālu, radās jau pirms vairākiem gadiem, taču virsroku vienmēr ņēma citas tēmas, kuras dažādu apstākļu sakritības dēļ šķita aktuālākas. Elīnai bija vēlme un spēja pārliecināt, ka šāda izstāde radīs mūsu muzeja mērķauditorijas interesi. Pozitīvi vērtējams arī tas, ka uz izstādes laiku tika paplašināts muzeja tematiskais piedāvājums, jo pamatekspozīcijās nav plašas informācijas par šo tēmu. Tā sasaucās arī ar skolu mācību standartiem, kas nodrošināja skolēnu/skolotāju interesi.

Izstādes tapšanas gaita arī ir ļoti svarīgs process, kura laikā labu ideju var pazaudēt vai arī attīstīt vēl vairāk. Kas bija izstādes veidošanas komanda?Kā notika sadarbība starp speciālistiem un sabiedrisko attiecību cilvēkiem, māksliniekiem?

Izstādes tematisko plānu un tekstus sagatavoja muzeja speciālisti antropoloģe  Aili Marnica un zooloģe Rūta Sukovska. Izstādes mākslinieks - Gundars Gulbis. Izvērtēt un atlasīt krājuma priekšmetus palīdzēja zoologs Dmitrijs Boiko. Izstādes tapšanas gaitā kopīgi spriedām un domājām, un pamazām izveidojās tas, ko redzēja apmeklētāji. Grūti nācās sasaistīt atsevišķās izstādes sadaļas. Tā kā temats par kauliem un skeletiem nebija viegls, izstāde tapa ilgi, veselu gadu. Beigās laika pietrūka tik un tā. Dažas ieceres izdevās lieliski, šis tas palika nerealizēts, piemēram, kustīgu modeļu izveidošana, kas raksturotu skeletu darbību. Pozitīvi bija tas, ka izstādei paredzētais finansējums bija pietiekams, lai izveidotu kvalitatīvas vitrīnas, kuras ir ilgtermiņa ieguldījums turpmākajā izstāžu darbā.

Manuprāt rādīt skeletus un stāstīt par tiem nav vienkārši? Kā tapa izstādes saturs? Kuri eksponāti izraisīja vislielāko interesi?

Ja veselu gadu “buras” pa skeletiem, stāstīt kļūst ļoti viegli un galvenais, gribas to darīt.  Mums ir, ko teikt, un bērni mūs saprot. Vispirms ideja bija kaut kā jāattīsta, tā teikt, izstādes “skelets”jāapaudzē ar miesu, sauso informāciju jācenšas uzrakstīt vienkāršiem vārdiem visiem saprotamā veidā, jāatrod kāds interesants knifs, jāatrod kāda loģiska saite starp dažādām izstādes sadaļām. Šķiet vienlīdz interesants bija viss. Daudziem atklājums bija ārējais skelets, liekas, pilnīgi visus pārsteidza primitīvie dzīvnieki, kam mugurkaula vietā ir horda. Apskatīt zaķi, mērkaķīti, mājas kaķi no iekšpuses arī ir ko vērts.

Gan muzejs, gan mediji šo izstādi dēvēja par vēl nebijušu, tātad īpašu. Kas tad bija tas īpašais šajās izstādē?

Esam pieraduši izstādīt dzīvnieku izbāžņus,t.i., skatīt tos no ārpuses. Parādīt “kas lācītim vēderā” un kā skelets pielāgots katra dzīvnieka dzīvesveidam, bija kas neparasts. Būtiski arī tas, ka izstādes iekārtojums bija ļoti mīlīgs, un no kauliem nebija bail. “Pūkainās” izstādes vairāk atbilst meiteņu gaumei, bet šī, mūsuprāt, bija puikām. Tomēr starp tiem, kurus piesaistīja izstāde, bija abu dzimumu pārstāvji.

Vai uzskatāt, ka šī izstāde sasniedza savu mērķi? Vai veidotājiem ir gandarījums?Vai varat atklāt kāds bija izstādes apmeklētāju skaits? To apmeklēja vairāk ģimenes ar bērniem vai skolēni grupās?

Par mērķa sasniegšanu liecina apmeklētāju skaits un labās atsauksmes. Gandarījums ir, lai gan Zelta puteklis bija milzu pārsteigums.

Apmeklētāji bija gan ģimenes, gan skolēnu un bērnudārzu grupas. Kopējais apmeklētāju skaits 10709.

Vai šī izstāde ir iedvesmojusi jauniem projektiem?

Pēc izstādes atklāšanas vienmēr ir skaidrs, ka “nekad vairs”. Taču šai gudrajai domai nav ilgs mūžs. Atkal nāk jaunas idejas un sākas viss nogala.

Kas jūsuprāt ir Latvijas Dabas muzeja veiksmīgās darbības un popularitātes pamatā?

Daba kā mūsu dzīves un dzīvības neatņemama sastāvdaļa ir nozīmīga daļa no tā, kas bērniem izaugot ir jāapgūst un jāatklāj, sākot ar ģimeni, un turpinot skolā. Līdz ar to pati tēma ir vilinoša ģimenēm ar bērniem un skolēnu grupām. Droši vien liela loma ir muzeja bagātajam un interesantajam krājumam; piedāvājumam, kas tiek saskaņots ar skolu mācību standartiem un, protams, nenovērtējams ir muzeja darbinieku ieguldījums, kuriem ir idejas un vēlme tās īstenot. Cenšamies par savām aktivitātēm informēt pēc iespējas dažādos veidos, lai mūs sadzird un ieguldītais darbs sevi attaisno.

Latvijas Muzeju biedrības gada balva "Zelta puteklis 2015" tika pasniegta 2016.gada 27.maijā Muzeju dienas pasākuma ietvaros Turaidas muzejrezervātā sadarbībā ar VAS "Latvijas dzelzceļš". Balvu veidoja stikla māksliniece Ilze Dūdiņa.

Jautājumus sagatavoja Ieva Pētersone, atbildes gatavoja Latvijas Dabas muzeja kolēģi