Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Palasta iela 4, Rīga, LV-1050

• phone:   67210226
LATVIJAS MUZEJU BIEDRĪBAS
GADA BALVU
"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Laika mūzika. Pulksteņi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma. 17.- 20.gs.

2. jūnijs – 30. decembris. 2017

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja izstāde ”Laika mūzika. Pulksteņi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma. 17.–20. gs.” savu “laika skaitīšanu” sāks Piektdien, 2. jūnijā. Izstādē līdz šim nepieredzēti plašā amplitūdā tiek eksponēti unikālākie un interesantākie muzeja pulksteņu kolekcijas pārstāvji. Šajā kolekcijā pašlaik ir 528 pulksteņi un to piederumi, kuri aptver laika posmu no 17. gs. līdz mūsu dienām. Izstādē, sekojot hronoloģiskai pulksteņu veidu un stilu attīstībai, apskatāmi vairāk kā 150 muzeja kolekcijas pulksteņi, kā arī vēsturiski interjera priekšmeti. Izstādē tikšķ, dimd, skan, dzied dažādu gadsimtu laikrāži, radot maģisku nepārtrauktā laika ritējuma mūziku.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja pulksteņu kolekcijā glabājas visaptverošs pulksteņu veidu spektrs, kas pārstāvēts arī izstādē. Te ir saules pulksteņi, galda, kamīna un stāvpulksteņi, torņu pulksteņi, ceļojumu – kariešu pulksteņi, modinātāji, dāmu un kungu kabatas un rokas pulksteņi, kā arī pulksteņi - greznumlietas. Tos izgatavojuši Eiropas, Amerikas, Krievijas un citu valstu ievērojami pulksteņu meistari, kā arī darbnīcas un uzņēmumi ar jau leģendāriem vārdiem pulksteņu mākslas nozarē. Kolekcijā ir pārstāvēti arī Latvijā 18.–20. gs. darināti pulksteņi.

Pulksteņu parāde izstādē ir iespaidīga. Te ir vismaz pusotrs simts stāstu, jo katram stundenim tas ir savs. Izstādes vēstījumu sāk īpašs 17.gs. laternas tipa sienas pulkstenis, to turpina virkne unikālu artefaktu, piemēram, 18. gs. Vācijā, Nirnbergā darinātais Saules pulkstenis, 17.gs. Holandē tapušais Frīzijas tipa sienas pulkstenis ar vāravas figūru, 19.gs. Švarcvaldes pulksteņi, izteiksmīgs Konsoles pulkstenis, kuru darinājis meistars Jons 18.gs. Jelgavā, stāvpulkstenis, kura autors ir 18.gs. Rīgas meistars Gotfrīds Ritmers, 18.gs. graciozs galda pulkstenis ar zeltītām Minervas un Venēras figūrām, iespaidīgs 19.gs. galda pulkstenis no Martas Alberingas kolekcijas un vēl, un vēl. Laika skrējienu noslēdz 21. gs. iegūta Latvijas Valsts prezidenta kancelejas dāvana muzejam – galda pulkstenis. Nenoliedzami, vispamanāmākais eksponāts izstādē ir milzīgā Torņakalna baznīcas (Rīgas Lutera Evanģēliski luteriskās baznīcas) torņa ciparnīca, kas vēstījusi laika gājumu baznīcas tornī no 19.gs. beigām.

Daļai laikrāžu ir personiskā pieskāriena atmiņa – tie piederējuši sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem, piemēram, rokas pulkstenī “Pobeda” lūkojies “Rīgas Pantomīmas” dibinātājs, aktieris un režisors Roberts Ligers, bet Alfrēds Jakša,19./20. gadsimta tirgotājs, bankas direktors, Lielās ģildes vecākais greznojies ar Itālijā, Veronā 19. gadsimta sākumā tapušu pulksteni gredzenā.

Pulksteņi izsenis bijuši un ir ne tikai funkcionāli skrejošā laika fiksētāji, bet arī ļaužu mantiskā statusa vēstītāji, prestiža aksesuāri, interjera detaļas un mākslas darbi, kā arī kolekcionāru azarta un kaislību objekti.

Eksponētajos pulksteņos un interjera priekšmetos var vērot laikmetu stilu iezīmju mainību: baroka vijumus un dekoratīvo elementu pārbagātību, rokoko rotaļīgumu, klasicisma stūrainās formas un lauru vītnes, ampīra monumentalitāti, trauslos, vijīgos jūgendstila ziedu motīvus, kā arī 20. un 21. gadsimta funkcionalitāti un lakonismu.

Izstādes autore ir Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Krājuma nodaļas krājuma glabātāja Māra Ozoliņa, izstādi iekārtojusi māksliniece Antra Augustinoviča. Pateicoties muzeja restauratoru darbam, daļa pulksteņu izstādes sagatavošanas posmā ir restaurēti un darbojas, sniedzot iespēju apmeklētājiem ne tikai iepazīties ar dažādajiem laikrāžu veidiem, bet arī ieklausīties tajos un dzirdēt “laika mūziku”. Jāpiebilst, ka arī muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā apskatāmi vairāki unikāli pulksteņu kolekcijas paraugi.

Izstādē, esot tik daudzo un dažādo laika skaitītāju vidū, pārdomās, asociācijās un laika netveramajā apjausmā, ikviens ieraudzīs un uzzinās daudz interesanta par fascinējošo pulksteņu pasauli kā kultūras vēstures liecību un mākslas vērtību.

Izstādi muzejā varēs apskatīt līdz 30. decembrim.

Informāciju sagatavoja:
Ingrīda Lukašēviča
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tel.: 67356680; 29129052