Latvijas muzeju katalogs

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

  •  67288800
GADA BALVU ATBALSTA:
Stāstīs par divu meistaru – Romana Sutas un Sigismunda Vidberga – radošo dialogu

 

6. februāris. 2016

Sestdien, 6. februārī, plkst. 15 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz pirmo “Sarunu muzejā”, veltītu izcilajam latviešu māksliniekam Romanam Sutam, kurš šogad atzīmētu savu 120. dzimšanas jubileju.

Muzeja vadītāja, mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva stāstīs par divu meistaru – Romana Sutas un Sigismunda Vidberga – radošo dialogu, kas attīstījās vairāku gadu garumā.

Romans Suta (1896–1944) ir viens no spilgtākajiem klasiskā modernisma pārstāvjiem Latvijā. Viņš bija ārkārtīgi radoša un daudzpusīga personība – meistars gleznoja, noformēja un ilustrēja grāmatas, veidoja teātra izrāžu un kino filmu vizuālo noformējumu, vadīja savu mākslas studiju, rakstīja presē apcerējumus par mākslu, izstrādāja dizaina projektus mēbelēm un interjeru iekārtojumam.

Šogad, atzīmējot mākslinieka 120. gadadienu, R. Sutas un A. Beļcovas muzejs piedāvā saviem apmeklētajiem plašu izstāžu un pasākumu programmu, kas ļaus ne tikai tuvāk iepazīt viņa atstāto radošo mantojumu, bet arī autorus, kuriem bija liela nozīme meistara biogrāfijā. Viens no tiem ir bijis izcils latviešu grafiķis Sigismunds Vidbergs (1890–1970).

Sutas un Vidberga dzīves ceļi ilgu laiku gāja paralēli: abi bija “Rīgas mākslinieku grupas” biedri, abi 1926. gadā izstājās no tās, kopā organizēja un darbojās porcelāna apgleznošanas darbnīcā “Baltars” (1924). Romana Sutas un Sigismunda Vidberga vārdi minēti arī starp Rīgas grafiķu biedrības dibinātājiem (1928), viņi vienā laikā pasniedza Rīgas Tautas augstskolas Zīmēšanas un gleznošanas studijā, strādāja Rīgas Operā kā scenogrāfi, piedalījās kopīgajās mākslas izstādēs un pat kādu brīdi bija kaimiņi, kopā ar ģimenēm dzīvojot vienā mājā Lāčplēša ielā Rīgā, kur arī atradās “Baltara” salons.

“Sarunā muzejā” ar izstādes kuratori Dr. art. Nataļju Jevsejevu apmeklētājiem būs iespēja vairāk uzzināt par Romana Sutas un Sigismunda Vidberga biogrāfiju saskarsmes punktiem, par faktiem un apstākļiem, kuros tas notika. Muzeja vadītāja komentēs eksponētos mākslas darbus, kuriem abi autori izmantoja vienu grafikas tehniku – tušas zīmējumu, bet, atveidojot pat līdzīgus sižetus – kafejnīcu apmeklētājus, pilsētas nakts dzīvi, cirka artistus, erotiskos motīvus –, darīja to savā neatkārtojamajā, īpatnējā manierē, kuru noteica personīgais pasaules redzējums.

Izstādes nosaukumā izceltais divu meistaru “radošais dialogs” atklāsies viņu veikuma salīdzinājumā, kas vēl vairāk uzsvērs Sutas un Vidberga rakstura, temperamenta atšķirības un izteiktu individualitāti dzīves uztverē.

Otrā tikšanās Romana Sutas un Sigismunda Vidberga darbu izstādē notiks 5. martā plkst. 15.00, kad mākslas zinātniece Nataļja Jevsejeva stāstīs par līdzībām un atšķirībām divu autoru daiļradē krievu valodā.

Uz “Sarunām” Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā laipni aicināts ikviens! Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.


Dalības maksa: pieaugušiem – 2,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR, skolēniem – 0,50 EUR.


 

Dr. art. Nataļja Jevsejeva,

izstādes kuratore, LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja

T: (+371) 67 288800, E: Natalja.Jevsejeva@lnmm.lv

 

Attēlā:     Sigismunds Vidbergs. Darbnīcā. 1942. Papīrs, tuša. LNMM kolekcija. Skenējums

 
blog comments powered by Disqus