Latvijas muzeju katalogs

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

  •  67288800
GADA BALVU ATBALSTA:
Šaha turnīrs ar arbitru, profesionālu šahistu Ģirtu Kazminu

 

19. novembris. 2016

Sestdien, 19. novembrī, plkst. 15 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz šaha turnīru “Pēcsvētku šaha pēcpusdiena”, kas būs veltīts izcilā latviešu mākslinieka, spilgta klasiskā modernisma pārstāvja Romana Sutas 120. dzimšanas jubilejai.

Aukstās un sniegotās novembra dienas ir ideāls laiks, lai nodotos aktivitātēm iekštelpās. Baudot valsts svētku nedēļas nogali un festivālu “Staro Rīga”, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs piedāvā paasināt prātu, piedaloties šaha turnīrā.

Romanam Sutam (1896–1944) bez mākslas dzīvē bija vēl trīs kaislības – makšķerēšana, zirgi un šahs. Pasākums, ko 19. novembrī rīko muzejs, apspēlēs pēdējo no šīm vājībām.

Romans Suta bija azartisks šaha spēlmanis, taču tas nebūt nenozīmēja, ka viņš bija arī labākais. Pazīstamais rakstnieks, mākslinieks un Sutas draugs Anšlavs Eglītis (1906–1993) savās atmiņās ir rakstījis: “Diezgan bargi šacha apsēsts bija gleznotājs Romans Suta. Aizrāvies, viņš varēja nospēlēt dienas un naktis bez pārtraukuma, aizmirst visas rūpes un darbus. Viņš spēlēja diezgan “āķīgi", bet sekli. Spēlēdams ļoti daudz un nereti ar spēcīgiem pretiniekiem, viņš dīvainā kārtā nemaz neprogresēja. Es pazinu viņa spēli gadus desmit, vai pat vairāk, un viņš allaž darīja tās pašas pozīcijas kļūdas un iekrita tajos pašos slazdos.

Daudzkārt brīnējos, kā viņš, kas tik labi izjuta līdzsvaru un kompozīciju gleznās, nekādi nespēja uzbūvēt stabilu šacha partiju vai vadīt savus uzbrukumus saskaņoti. Viņa partijas bija nesakarīgs chaoss ar retām pēkšņas atjautas dzirkstīm.

Pats viņš bija par savu spēli augstās domās un jo vairāk zaudēja, jo lielāka kļuva viņa pašpārliecība. Zaudējis rindu partiju (sevišķi ja spēlēja uz naudas), viņš mēdza noņemt vienu savu torni un tiepās dot to priekšā. Pretinieks apvainojās, bet Suta paaugstināja likmes, līdz beidzot pretinieks, dusmās nolēmis Sutu sodīt, ielaidās uz viņa priekšā došanu. Pāris reizes esmu redzējis, ka Suta tādās reizēs tiešām uzvarēja — pretiniekam sapīkumā un nicinošā steigā kautkā muļķīgi pārskatoties.

Tad vajadzēja redzēt uzvarētāja Sutas sejas izteiksmi! Pats Maķedonijas Aleksandrs, sasitis orientu un okcidentu, nevarētu izskatīties lepnāks.

Suta spēlēja ļoti ātri un nepārtraukti runāja, draudēja, lielījās, nopēla pretinieka spēli un slavēja savējo spēcīgos, krāsainos vārdos, kas pieauga līdz fantastiskām hiperbolām. Šie komentāri katrā ziņā bija daudz interesantāki nekā viņa šachs.”

Šaha turnīru muzejā vadīs profesionāls šaha meistars, treneris Ģirts Kazmins, kurš ir meistarkandidāts šahā un 2014. gadā Rīgas čempionātā dalījis 2.–4. vietu.

Spēle notiks pēc Šveices sistēmas parauga, partiju ilgums būs atkarīgs no dalībnieku skaita.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs aicina uz turnīru visus šīs senās galda spēles un intelektuālā sporta veida entuziastus – gan interesentus ar priekšzināšanām, gan tādus, kuri jūtas ne tik pārliecināti, bet vēlas to vairāk iepazīt.

Dalības maksa: pieaugušajiem – 2,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR.

Pirms turnīra dalībnieki varēs apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi “No vārda līdz līnijai. Romana Sutas grāmatu ilustrācijas”.

 

 

Mag. art. Elvija Pohomova,

LNMM / R. Sutas un A. Beļcovas muzeja speciāliste

T: (+371) 67 288800, E: Elvija.Pohomova@lnmm.lvAttēlā: Romans Suta. Klusā daba ar šahu. 1927. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija.

Foto: Normunds Brasliņš

 
blog comments powered by Disqus