Latvijas muzeju katalogs

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

  •  67288800
GADA BALVU ATBALSTA:
Divu meistaru radošais dialogs: Romans Suta un Sigismunds Vidbergs

 

2. februāris – 23. aprīlis. 2016

No 2016. gada 2. februāra līdz 23. aprīlim Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) būs apskatāma izstāde Divu meistaru radošais dialogs: Romans Suta un Sigismunds Vidbergs”, kas ievadīs plašu pasākumu programmu, veltītu Romana Sutas 120. dzimšanas jubilejai.

Visas izstādes, ko R. Sutas un A. Beļcovas muzejs piedāvās saviem apmeklētajiem 2016. gadā, būs saistītas ar ievērojamu latviešu mākslinieku, spilgtu klasiskā modernisma pārstāvi Romanu Sutu (1896–1944), viņa daiļradi un autoriem, kuriem bija liela nozīme meistara radošajā biogrāfijā. Viens no tiem ir bijis Sigismunds Vidbergs (1890–1970).

Sutas un Vidberga dzīves ceļi ilgu laiku gāja paralēli: abi bija “Rīgas mākslinieku grupas” biedri, abi 1926. gadā izstājās no tās, kopā organizēja un darbojās porcelāna apgleznošanas darbnīcā “Baltars” (1924). Romana Sutas un Sigismunda Vidberga vārdi minēti arī starp Rīgas grafiķu biedrības dibinātājiem (1928), viņi vienā laikā pasniedza Rīgas Tautas augstskolas Zīmēšanas un gleznošanas studijā, strādāja Rīgas Operā kā scenogrāfi, piedalījās kopīgajās mākslas izstādēs un pat kādu brīdi bija kaimiņi, kopā ar ģimenēm dzīvojot vienā mājā Lāčplēša ielā, kur arī atradās “Baltara” salons.

Suta un Vidbergs, būdami izcili grafiķi, katrs ar savu neatkārtojamo stilu un mākslas valodu, izmantojot vienu tehniku – tušas zīmējumu, nereti attēloja līdzīgus sižetus – kafejnīcu apmeklētājus, pilsētas nakts dzīvi, cirka artistus, erotiskos motīvus. Tomēr viņu darbi vienmēr atšķīrās gan izpildījumā, gan mākslinieciskajā redzējumā. Šādā abu autoru veikuma salīdzinājumā rodas virtuālais divu meistaru dialogs, kas vēl vairāk uzsver rakstura, temperamenta īpatnības un izteiktu individualitāti dzīves uztverē.

Ekspozīcijā apskatāmi darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja krājuma un dažādām privātkolekcijām.

Izstādi papildina piesātināta pasākumu programma, kas iekļauj tikšanās ar izstādes kuratori Nataļju Jevsejevu “Sarunas muzejā” formātā, speciālistu lekcijas, radošās darbnīcas bērniem un citas aktivitātes.


Nataļja Jevsejeva,

LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja

T: (+371) 67 288800, E: Natalja.Jevsejeva@lnmm.lv


Attēlā: 

1. Romans Suta. Pašportrets darbnīcā. 1929. Papīrs, tuša. SBM kolekcija. Skenējums

2. Sigismunds Vidbergs. Darbnīcā. 1942. Papīrs, tuša. LNMM kolekcija. Skenējums 
blog comments powered by Disqus