Latvijas muzeju katalogs

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

  •  67288800
GADA BALVU ATBALSTA:
Aicina uz otro “Sarunu muzejā”. Divu izcilu latviešu mākslinieku Romana Sutas un Sigismunda Vidberga radošais dialogs

 

5. marts. 2016

Sestdien, 5. martā, plkst. 15.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz otro “Sarunu muzejā” (krievu valodā), kurā pētīsim divu meistaru, izcilu latviešu mākslinieku Romana Sutas un Sigismunda Vidberga radošo dialogu, kas attīstījās vairāku gadu garumā.

Romans Suta (1896–1944) ir viens no spilgtākajiem klasiskā modernisma pārstāvjiem Latvijā. Viņš bija ārkārtīgi radoša un daudzpusīga personība – meistars gleznoja, noformēja un ilustrēja grāmatas, veidoja teātra izrāžu un kino filmu vizuālo noformējumu, vadīja savu mākslas studiju, rakstīja presē apcerējumus par mākslu, izstrādāja dizaina projektus mēbelēm un interjeru iekārtojumam. Šogad, atzīmējot mākslinieka 120. gadadienu, R. Sutas un A. Beļcovas muzejs piedāvā saviem apmeklētajiem plašu izstāžu un pasākumu programmu, kas ļauj ne tikai tuvāk iepazīt viņa atstāto radošo mantojumu, bet arī autorus, kuriem bija liela nozīme meistara biogrāfijā. Viens no tiem ir bijis izcils latviešu grafiķis Sigismunds Vidbergs (1890–1970).

Sutas un Vidberga dzīves ceļi ilgu laiku gāja paralēli: abi bija “Rīgas mākslinieku grupas” biedri, abi 1926. gadā izstājās no tās, kopā organizēja un darbojās porcelāna apgleznošanas darbnīcā “Baltars” (1924). Romana Sutas un Sigismunda Vidberga vārdi minēti arī starp Rīgas grafiķu biedrības dibinātājiem (1928), viņi vienā laikā pasniedza Rīgas Tautas augstskolas Zīmēšanas un gleznošanas studijā, strādāja Rīgas Operā kā scenogrāfi, piedalījās kopīgajās mākslas izstādēs un pat kādu brīdi bija kaimiņi, kopā ar ģimenēm dzīvojot vienā mājā Lāčplēša ielā Rīgā, kur arī atradās “Baltara” salons.

Sarunā muzejā” ar izstādes kuratori Dr. art. Nataļju Jevsejevu apmeklētājiem būs iespēja vairāk uzzināt par Romana Sutas un Sigismunda Vidberga biogrāfiju saskarsmes punktiem, par faktiem un apstākļiem, kuros tas notika. Muzeja vadītāja komentēs eksponētos mākslas darbus, kuriem abi autori izmantoja vienu grafikas tehniku – tušas zīmējumu, bet, atveidojot pat līdzīgus sižetus – kafejnīcu apmeklētājus, pilsētas nakts dzīvi, cirka artistus, erotiskos motīvus –, darīja to savā neatkārtojamajā, īpatnējā manierē, kuru noteica personīgais pasaules redzējums. Izstādes nosaukumā izceltais divu meistaru “radošais dialogs” atklāsies viņu veikuma salīdzinājumā, kas vēl vairāk uzsvērs Sutas un Vidberga rakstura, temperamenta atšķirības un izteiktu individualitāti dzīves uztverē.

Uz “Sarunām” Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā laipni aicināts ikviens! Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

Dalības maksa: pieaugušiem – 2,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR, skolēniem – 0,50 EUR. Izstāde atvērta līdz 23. aprīlim.


 

Dr. art. Nataļja Jevsejeva,

izstādes kuratore, LNMM / R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja

T: (+371) 67 288800, E: Natalja.Jevsejeva@lnmm.lv

 

Attēlā: Sigismunds Vidbergs. Švarca kafejnīcā. 1928. Papīrs, tuša. LNMM kolekcija. Skenējums

 
blog comments powered by Disqus