Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Uz skatuves, pie rakstāmgalda, pie molberta un arī virtuvē (2. daļa)

4. septembris. 2014

Noslēdzot lekciju ciklu izstādē „Jaunā sievišķība”, kas tikai līdz 6. septembrim skatāma Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26), ceturtdien, 4. septembrī, plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Edvarda Šmite aicina uz lekcijas „Uz skatuves, pie rakstāmgalda, pie molberta un arī virtuvē” otro daļu. Apmeklētājus gaida aizraujošs stāstījums par izcilu latviešu kultūras sieviešu dzīvi 20. gadsimta 20. un 30. gadu Latvijā, kura laikā tiks izgaismoti arī atsevišķi biogrāfijas un privātās dzīves fakti.

Jau 19. un 20. gadsimta mijā Rīgas sabiedrībā kļuva pamanāmas tādas sievietes, kādas 19. gadsimtā vēl nebija iedomājamas – patstāvīgas, rīcībspējīgas, neatkarīgas. Sieviešu organizāciju aktīviste Līlija Brante 1931. gadā bija izteikusies, ka sievietes pēc savām spējām tika arvien vairāk pielīdzinātas vīriešiem.

Savukārt Zenta Mauriņa ir apgalvojusi, ka iegūtā patstāvība sieviešu vidū gan tika uzņemta divējādi: viena daļa to uztvēra kā sen pelnītās tiesības un privilēģiju, kamēr otra daļa to apzinājās kā lielisku, bet smagu uzdevumu. Ja iepriekš sievietes dzīve tika izteikta 3 k formulā „Kinder, Küche, Kirche (vācu val. – bērni, virtuve, baznīca), tad jaunā un laikmetīgā sieviete dzīvo pēc pārveidotas 3 k formulas: kleita, kosmētika, kavalieri.

20. gadsimta 20. un 30. gados izcēlās dāmas, kuras aktīvi darbojušās radošajā sfērā – rakstniecībā, uz skatuves un izstāžu zālēs.

Turpinot pavasarī aizsākto tēmu, lekcijā „Uz skatuves, pie rakstāmgalda, pie molberta un arī virtuvē” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vecākā speciāliste, mākslas vēsturniece Edvarda Šmite klausītājus iepazīstinās ar spilgtām personībām un ievērojamām Latvijas kultūras darbiniecēm – operdziedātāju Mildu Brehmani-Štengeli, aktrisi Elvīru Brambergu, mākslinieci Aleksandru Beļcovu un citām dāmām, kuru liktenis ir piemērs tam, kāds milzīgs darbs un pūles bija jāiegulda tā laika daiļā dzimuma pārstāvēm, lai izcīnītu sev vietu pasaulē, kurā gandrīz visās dzīves jomās joprojām dominēja vīrieši, un attīstītu spēku, lai iegūtajās pozīcijās varētu noturēties un pastāvēt.

Uz lekciju aicināti visi interesenti! Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,13; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71. Pirms un pēc pasākuma dalībnieki varēs apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi „Jaunā sievišķība”.

Lai apmeklētu lekciju, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

Edvarda Šmite, Elvija Pohomova

Attēlā:   Aleksandra Beļcova Preses ballē. 1927. Papīrs, fotogrāfija. Foto: darbnīca „Klio”.

SBM kolekcija. Skenējums