Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Septiņi tikšanās vakari ciklā „Meistari par klasiķiem”

6. novembris. 2014 – 8. janvāris. 2015

Sākot no 6. novembra ceturtdienās Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) izstādē „No Brēhela līdz Rembrantam” piedāvā septiņus tikšanās vakarus ciklā „Meistari par klasiķiem”, aicinot uz sarunām Latvijas kultūras dzīvē plaši pazīstamas radošas personības. Pirmā vakara īpašais viesis – Latvijas Nacionālās operas soliste Evita Zālīte.

No 2014. gada 11. septembra līdz 2015. gada 31. janvārim Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā apskatāma neliela izstāde „No Brēhela līdz Rembrantam”, kas atklāj pasaules vecmeistaru iespaidu latviešu mākslinieku Romana Sutas (1896–1944) un Aleksandras Beļcovas (1892–1981) daiļradē. Kā zināms, katram kultūras nozares pārstāvim – māksliniekam, literātam, mūziķim, aktierim, režisoram vai mākslas zinātniekam – īpaši radošā ceļa sākumā ir svarīga saikne ar vēsturisko tradīciju un iepriekšējo paaudžu mantojumu, kura reizēm paliek būtiska arī turpmākās karjeras gaitā.

Ar izstādi „No Brēhela līdz Rembrantam” Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs vēlas aktualizēt jautājumu par klasikas nozīmi mūsdienu dažādu jomu mākslinieku jaunradē, tādēļ ir plānoti vairāki tikšanās vakari, kuros šodien visiem zināmie meistari runās par saviem mīļākajiem klasiķiem, izceļot respektējamu autoritāšu pieredzes lomu un ietekmi.

Visi pasākumi notiks ceturtdienās plkst. 17.30. Vienīgais izņēmums ir pirmais vakars, kas notiks jau 6. novembrī plkst. 18.00. Kultūras cienītājus gaida tikšanās ar starptautiski atzīto dziedātāju Evitu Zālīti, kura ir Latvijas Nacionālās operas soliste kopš 1999. gada. Mākslinieces sniegumu klausītājiem ir bijusi iespēja baudīt tādos operas uzvedumos, kā Antonīna Dvoržāka „Nāra”, Volfganga Amadeja Mocarta „Burvju flauta”, Ērika Ešenvalda „Augļu koks ir Jāzeps” un citos. Bez darbošanās operā Evita Zālīte piedalās lielo vokāli instrumentālo formu atskaņojumos kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Valsts akadēmisko kori „Latvija”, kā arī kamermūzikas programmās. Tāpat dziedātāja regulāri piedalās senās mūzikas projektos un festivālos.

Par mākslinieces interesi senajā mūzikā un to, kā pagājušo laiku komponisti un mūzika iespaido viņas daiļradi, sarunā centīsies noskaidrot Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja direktors Jānis Siliņš. Pasākuma dalībniekus sagaida arī patīkams pārsteigums no mākslinieces – saruna tiks papildināta ar nelieliem vokāliem priekšnesumiem, lai labāk muzikāli ilustrētu izklāstīto un vakaram piešķirtu atbilstošu atmosfēru.

Uz sarunām aicināti visi interesenti! Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,13; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71. Pirms pasākuma ir iespējams apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi „No Brēhela līdz Rembrantam”.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

TIKŠANĀS VAKARU CIKLA „MEISTARI PAR KLASIĶIEM” PROGRAMMA:

6. novembris Vakars Nr. 1

plkst. 18.00 Apmeklētāji aicināti uz tikšanos ar ilggadējo Latvijas Nacionālās operas solisti, starptautiski atzīto dziedātāju Evitu Zālīti un teātra zinātnieku, kultūras pasākumu režisoru, Latvijas Kultūras akadēmijas profesoru, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja direktoru Jāni Siliņu. Sarunā Evita Zālīte – pastāvīga senās mūzikas projektu un festivālu dalībniece – pastāstīs par mūzikas vecmeistaru nozīmi savā daiļradē, kā arī priecēs klausītājus ar nelieliem senās mūzikas priekšnesumiem.

20. novembris Vakars Nr. 2

plkst. 17.30 Ar literāti, vairāku dramaturģijas un prozas apbalvojumu ieguvēju Ingu Ābeli sarunāsies mākslas vēsturniece Ineta Puikevica. Vakara tikšanās būs veltīta literatūras klasikas ietekmēm un tēlotājmākslas meistariem, kurus autore izjūt kā sev tuvus.

27. novembris Vakars Nr. 3

plkst. 17.30 Tikšanās ar gleznotāju, Purvīša balvas ieguvēju un 56. Venēcijas biennāles Latvijas konkursa uzvarētāju Andri Eglīti. Sarunu vadīs mākslas zinātniece, LNMM i/z Arsenāls Radošās darbnīcas vadītāja Šelda Puķīte.

4. decembrī Vakars Nr. 4

plkst. 17.30 Ar teātra un kino režisoru, „Dienas” Gada balvas kultūrā (2010) un Nacionālās kinobalvas „Lielais Kristaps” (2007) ieguvēju Gati Šmitu par kino un teātra klasikas nozīmi viņa daiļradē runās teātra zinātnieks, kultūras pasākumu režisors, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja direktors Jānis Siliņš.

11. decembrī Vakars Nr. 5

plkst. 17.30 Tikšanās ar teātra režisoru Mihailu Kublinski. Vakara gaitā viņš iepazīstinās ar savas karjeras augstākajiem sasniegumiem un sadarbību ar Latvijas teātra klasiķiem. Sarunu moderēs teātra zinātnieks, kultūras pasākumu režisors, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja direktors Jānis Siliņš.

18. decembrī Vakars Nr. 6

plkst. 17.30 Savas pārdomas par vecmeistaru tēmu piedāvās Latvijā vienīgais etīžu teātris „Nerten”.

8. janvārī Vakars Nr. 7

plkst. 17.30 Ar stāstījumu par gleznotāja Borisa Bērziņa (1930–2002) radošo mantojumu un vecmeistaru nozīmi viņa daiļradē uzstāsies mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Borisa Bērziņa kolekcijas glabātāja Gundega Cēbere.

Ieejas biļete muzejā: pieaugušiem – EUR 2,13; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71. Pirms pasākuma apmeklētāji var apskatīt muzeja izstādi „No Brēhela līdz Rembrantam”.Vietu skaits ierobežots. Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 288800 vai e-pastu sbm@lnmm.lv.

Elvija Pohomova,

LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja komunikāciju speciāliste