Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Sarunas muzejā: Tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas vēsturnieci Baibu Vanagu

8. marts. 2014

Sestdien, 8. martā, plkst. 15.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz „Sarunu muzejā”, veltītu modernās sievietes tēlam 20. gadsimta 20. gados, ko atspoguļo mākslas izstāde „Jaunā sievišķība”. Sarunu, kas simboliski notiek Starptautiskajā sieviešu dienā, vada izstādes kuratore, mākslas vēsturniece Baiba Vanaga.

Pirmais pasaules karš un neatkarīgas valsts nodibināšana ienesa būtiskas pārmaiņas Latvijas sieviešu dzīvēs, jo beidzot tika realizēti jau 19. gadsimta nogalē aizsāktās sieviešu emancipācijas kustības galvenie centieni. Saruna ar izstādes „Jaunā sievišķība” kuratori, mākslas vēsturnieci Baibu Vanagu šajā zīmīgajā datumā, 8. martā, Starptautiskajā sieviešu dienā, būs par 20. gadsimta 20. gadu jaunajām, modernajām sievietēm, kas daudzus savus laikabiedrus vedināja pārskatīt priekšstatus par to, kas ir „sievišķīgs” un kas „vīrišķīgs”, nereti pilnībā mainot gadu desmitiem valdījušos uzskatus.

Tieši šīs pirms 90 gadiem dzīvojušās sievietes pirmoreiz ieguva lielu daļu to lietu, ko mēs tagad uzskatām par pašsaprotamām – tiesības izvēlēties savus priekšstāvjus nacionālajā parlamentā un pašām tikt ievēlētām, daudz plašākas profesionālās karjeras un dažādākas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Jaunās 20. gadu sievietes bija pašpārliecinātas, strādāja algotu darbu, sekoja līdzi modes jaunumiem, ļoti rūpējās par savu ārieni, pat aizrāvās ar kādām sportiskām aktivitātēm, turklāt bija daudz atraisītākas savā uzvedībā par priekštecēm, un atpūtas brīžus baudīja dažādās izklaidēs – teātrī, hipodromā, kafejnīcā, „dansingā” un citur.

Izstādē „Jaunā sievišķība” aplūkojamās gleznas, grafikas, fotogrāfijas un pastkartes kopā ar kuratores stāstījumu šodienas skatītājam palīdzēs tuvāk iepazīt šīs emancipētās sievietes un viņu dzīvesstilu 1920. gados.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē (pieaugušiem – EUR 2,13 / LVL 1,50; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71 / LVL 0,50).

Izstāde skatāma līdz 2014. gada 6. septembrim.

Baiba Vanaga,

izstādes kuratore, mākslas vēsturniece, Latvijas Mākslas akadēmijas doktorante

Attēlā:  Aleksandra Beļcova Preses ballē. 1927. Papīrs, fotogrāfija. Foto: darbnīca „Klio”. SBM kolekcija. Skenējums