Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Sarunas muzejā: No Brēhela līdz Rembrantam

11. oktobris. 2014

Sestdien, 11. oktobrī, plkst. 15.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz pirmo „Sarunu muzejā” izstādē „No Brēhela līdz Rembrantam”, kurā būs iespējams uzzināt par pasaules vecmeistaru radošā mantojuma nozīmi divu ievērojamu latviešu mākslinieku – Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas – daiļradē.

No š. g. 11. septembra Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā ir apskatāma izstāde „No Brēhela līdz Rembrantam”, kas piedāvā palūkoties uz Latvijas modernisma pārstāvju darbiem no neierastas perspektīvas – meklējot tajos Rietumeiropas glezniecības vecmeistaru rokraksta studijas vai ietekmes. Analoģijas ar kāda klasiķa stilistiku gan visbiežāk nav tiešas, taču vizuāli vai asociatīvi atpazīstamas. Saiknes ar Rafaela, Velaskēza, El Greko, Holbeina, Domjē, Engra, Sezana un citu izcilu autoru mākslu Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas gadījumā ir daudz dziļākas. Kādas tas ir, kur tās var saskatīt – to „Sarunas” dalībniekiem palīdzēs atklāt izstādes kuratore, mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva.

Līdzīgi kā daudzus citus 20. gadsimta sākuma un pirmās puses māksliniekus, Romanu Sutu un Aleksandru Beļcovu vilināja pagājušo gadsimtu glezniecības profesionāļu radošā pieredze, par kuriem abi ne vien sajūsminājās, bet no tiem apzināti un neapzināti arī ietekmējās, bagātinot individuālo izteiksmes līdzekļu klāstu ar sev tīkamām niansēm. Latvijas mākslinieku interese par vecmeistariem saskanēja ar 1930. gados Eiropā aktuālo tendenci – neoklasicisma popularitāti.

Nav šaubu, kas lielu iespaidu uz Aleksandru Beļcovu (1892–1981) atstāja El Greko glezniecība un Rembranta grafikas, kuras māksliniece redzējusi viesojoties Parīzē. Šo divu pasaules mēroga autoritāšu ietekmes skaidri saskatāmas Beļcovas trīsdesmito un četrdesmito gadu darbos.

Romans Suta (1896–1944) 1930. gados vairākas reizes apmeklēja Parīzi, ceļoja pa Itāliju. Sava sarakstē, stāstot par muzejos un galerijās gūtajiem iespaidiem, viņš izcēla tieši vecmeistaru mākslu, īpaši augsti vērtējot spāņu gleznotājus. To apstiprina gan laikabiedru stāsti, gan pašportrets ar nosaukumu „a la Velaskēzs”, kuru šobrīd var apskatīt muzeja ekspozīcijā. Ir zināmi arī citu pasaules klasiķu vārdi, kuru mantojumu Romans Suta ieteica cītīgi studēt savas mākslas studijas audzēkņiem. Izteikta interese par sadzīves žanra tematiku (krogu apmeklētāji, kāršu spēlmaņi, zemnieku ikdienas un svētku ainas) tuvina viņu holandiešu vecmeistariem un sadzīves žanra tradīcijai kopumā.

Jāatzīst, ka saikne ar Rietumeiropas mākslas paraugiem Aleksandras Beļcovas un Romana Sutas daiļradē nekad nav bijusi tieša, bet abu autoru darbi, interpretēti šīs tradīcijas kontekstā, iegūst jaunu skanējumu. „Saruna muzejā” kopā ar izstādes kuratori kļūs par neparastu kultūrvēsturisku ceļojumu, aizraujošu izpētes un atklājumu procesu, kurā iesaistīties piedāvājam arī Jums!

Otrā Saruna muzejāizstādē „No Brēhela līdz Rembrantam” notiks 1. novembrī plkst. 15.00, kad mākslas zinātniece Nataļja Jevsejeva atkal pievērsīsies dažādiem kopsakarību noteikšanas un vērtēšanas aspektiem mākslā, tagad jau krievu valodā.

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē (pieaugušiem – EUR 2,13; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71). Izstāde skatāma līdz 2015. gada 15. janvārim.

Nataļja Jevsejeva,

izstādes kuratore, LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja

T: (+371) 67 288800, E: Natalja.Jevsejeva@lnmm.lv

Attēlā:  Aleksandra Beļcova. Pašportrets. 1930. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija.

Foto: Normunds Brasliņš