Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Sarunas muzejā: Darbnīcas „Baltars” studija. 1926–1928

22. marts. 2014

Sestdien, 22. martā, plkst. 15 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz „Sarunu muzejā” ar Pētera Avena Rīgas mākslas porcelāna privātkolekcijas kuratori Ludmilu Neimiševu, kura stāstīs par leģendārās porcelāna apgleznošanas darbnīcas „Baltars” studiju – tās vēsturi, vadītājiem, audzēkņiem un radītiem mākslas darbiem.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā šobrīd apskatāmie darbnīcas „Baltars” studijas audzēkņu darbi – dekoratīvie šķīvji un trauku meti – papildina bagātīgu un krāšņu eksponātu izlasi, ko piedāvā izstāde „Rīgas mākslas porcelāns. 1925–1940” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

Studijas pastāvēšana (1926–1928) ir interesanta epizode Latvijā un aiz tās robežām plaši pazīstamās porcelāna apgleznošanas darbnīcas „Baltars” (no latīņu valodas ars Baltica – Baltijas māksla; 1925–1928) vēsturē, bet ziņas par to ir diezgan nepilnīgas. Latvijas Valsts vēstures arhīvā glabājas tikai viens dokuments, kas apliecina studijas eksistēšanu, – gleznotājas Aleksandras Beļcovas iesniegums Kultūras fondam, kur minēts, ka 1926. gadā pie darbnīcas „Baltars” bija izveidota studija, kurā 11 audzēkņi (jaunieši bez iepriekšējas mākslas izglītības) mākslinieka Romana Sutas un meistara Dmitrija Abrosimova vadībā apguva porcelāna apgleznošanu. Savukārt vienīgā liecība par studijas reālo darbību ilgu laiku bija J. Zomerfelda apgleznotais šķīvis „Lauku dzīve” (Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijā). Pēdējos gados iegūti jauni materiāli, kas apliecina un izgaismo studijas darbību. Piemēram, Pētera Avena Rīgas mākslas porcelāna privātkolekcijā iegādāti vēl 10 darbi ar studijas „Baltars” zīmi, parādījās un tiek apzinātas vairākas šķīvju skices.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja organizētajā pasākumā „Sarunas muzejā” izstādes kuratore, mākslas zinātniece Ludmila Neimiševa iepazīstinās ar studijas audzēkņu līdz šim nezināmiem radošās biogrāfijas faktiem, pastāstīs par studijas pastāvēšanas vēsturi un darbības specifiku.

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē (pieaugušiem – EUR 2,13 / LVL 1,50; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71 / LVL 0,50).

Nataļja Jevsejeva,

LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja

T: (+371) 67 288800, E: Natalja.Jevsejeva@lnmm.lv

Attēlā: Eduards Udras. Porcelāna apgleznošanas darbnīca „Baltars” (1925–1928). Šķīvis „Deja. 1928. P. Avena privātkolekcija. Publicitātes foto