Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Meistari par klasiķiem. Vakars Nr. 2: mākslinieks ANDRIS EGLĪTIS

27. novembris. 2014

Ceturtdien, 27. novembrī, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) aicina uz otro tikšanos vakaru ciklā „Meistari par klasiķiem”. Sarunas īpašais viesis – gleznotājs, Purvīša balvas ieguvējs un 56. Venēcijas biennāles Latvijas konkursa uzvarētājs Andris Eglītis.

Andris Eglītis Latvijas mākslas scēnā zināms kā meistarīgs mazo tēmu monumentalizētājs, kurš meklē, paša vārdiem runājot, „atklāsmes mirkļus ikdienišķās detaļās”. Viņš ir titulēts gan kā mūsdienu Latvijas glezniecības neoakadēmiķis un neoreālists, gan kā reportāžmākslas pārstāvis. Paralēli glezniecībai Andris Eglītis jau kādu laiku strādā pie tēlniecisku objektu veidošanas un konstruē nelielām būdiņām līdzīgas instalācijas. Šādus konstruktus, kas tapuši sadarbībā ar video mākslinieci Katrīnu Neiburgu, septembrī varēja apskatīt Rīgā starptautiskā laikmetīgās mākslas festivāla „Survival Kit 6. Utopiskā pilsēta” ietvaros, bet nākamgad, turpinot tēmu, darbus būs iespējams aplūkot 56. mākslas biennālē Venēcijā.

Aptuveni pirms septiņiem gadiem kādā intervijā Andris Eglītis izteicās, ka mācās domu skaidrību un rāmumu no vecmeistariem, spodrinot gleznieciskas vērtības. Atbildot uz jautājumu par autoritātēm un iedvesmas avotiem, tika minēti tādi ievērojami 20. gadsimta mākslinieki, kā britu gleznotājs Deivids Hoknijs (David Hockney) un amerikāņu reālisma pārstāvis Edvards Hopers (Edward Hopper). Kādas ir Andra Eglīša šī brīža attiecības ar mākslas mantojumu, centīsies izdibināt mākslas zinātniece, LNMM i/z Arsenāls Radošās darbnīcas vadītāja Šelda Puķīte. Sarunas laikā tiks ieskicēta arī laikmetīgo norišu un klasiskās mākslas tradīciju mijiedarbe mūsdienu Latvijā.

Kā zināms, ikvienam kultūras nozares pārstāvim – māksliniekam, literātam, mūziķim, aktierim, režisoram vai mākslas zinātniekam – īpaši radošā ceļa sākumā ir svarīga saikne ar vēsturisko tradīciju un iepriekšējo paaudžu mantojumu, kura reizēm paliek aktuāla arī turpmākās karjeras gaitā. Lai noskaidrotu klasikas nozīmi mūsdienu dažādu jomu mākslinieku jaunradē, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs rīko tikšanās vakarus ciklā „Meistari par klasiķiem”, aicinot uz sarunām Latvijas kultūras dzīvē plaši pazīstamas radošas personības. Šodien visiem zināmie meistari stāsta par saviem mīļākajiem klasiķiem, izceļot respektējamu autoritāšu pieredzes lomu un ietekmi.

Katrs pasākums no jauna aktualizē jautājumu par tradīciju pārmantojamību, ko paceļ arī muzejā līdz 2015. gada 31. janvārim apskatāmā izstāde „No Brēhela līdz Rembrantam”, kas atklāj pasaules vecmeistaru iespaidu latviešu mākslinieku Romana Sutas (1896–1944) un Aleksandras Beļcovas (1892–1981) daiļradē.

Uz sarunām aicināti visi interesenti! Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,13; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71. Pirms pasākuma ir iespējams apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi „No Brēhela līdz Rembrantam”.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

Elvija Pohomova,

LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja komunikāciju speciāliste