Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Latviešu aktrises Marijas Leiko dzīve un daiļrade

28. augusts. 2014

Ceturtdien, 28. augustā, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) aicina uz tikšanos izstādē „Jaunā sievišķība” ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vecāko speciālisti, mākslas vēsturnieci Edvardu Šmiti. Vakara lekcijā klausītāji uzzinās par latviešu aktrisi Mariju Leiko (1887–1938), kura 20. gadsimta 20.–30. gados kļuva par vācu mēmā kino zvaigzni.

20. gadsimta 20. un 30. gados vairāki latviešu kultūras pārstāvji devās uz citām Eiropas zemēm, lai realizētu savus spožos talantus. Somijā darbojās kinorežisors Teivo Tulio – Rēzeknes apkaimē dzimušais Teodors Tugajs, Līze Gudoviča pārtapa par Liu Maru un kļuva par kinozvaigzni Vācijā un Austrijā, līdzīgu likteni izvēlējās arī citi, to skaitā Marija Leiko. Viņa bija viena no retajām aktrisēm, kas ārzemēs nepieņēma pseidonīmu, atstādama savu Latvijā iegūto vārdu.

2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss Rīgai ir devis brīnišķīgu iespēju atcerēties un pateikt „paldies” tiem Rīgā dzimušajiem kultūras pārstāvjiem, kuri nesuši savas pilsētas un savas dzimtenes vārdu pasaulē. Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs pievienojas šai iespējai, atceroties Mariju Leiko – latviešu aktrisi, vācu mēmā kino zvaigzni, slavenā režisora Maksa Reinharda aktrisi Berlīnē, kura savulaik ir filmējusies kopā ar ievērojamo aktrisi Marlēnu Dītrihu. Neraugoties uz iegūto atzinību Vācijā, Leiko turpināja piedalīties Latvijas teātru izrādēs, galvenokārt spēlējot lomas Nacionālajā teātrī.

Muzeja viesiem būs iespēja redzēt Mariju Leiko arī dažos mēmā kino kadros.

Uz lekciju aicināti visi interesenti! Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,13; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71. Pirms un pēc pasākuma dalībnieki varēs apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi „Jaunā sievišķība”.

Lai apmeklētu lekciju, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

Elvija Pohomova,

LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja komunikāciju speciāliste

T: (+371) 67 288800, E: Elvija.Pohomova@lnmm.lv

Attēlā: Marija Leiko. 20. gadsimta 20. gadi. Skenēts attēls no: Uzulniece, A., Zeltiņa G. Marija Leiko. – Rīga: Liesma, 1989.