Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Aizraujošs stāstījums par izcilu kultūras sieviešu dzīvi 20. gadsimta 20. un 30. gadu Latvijā

15. maijs. 2014

Ceturtdien, 15. maijā, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) aicina uz tikšanos izstādē „Jaunā sievišķība” ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vecāko speciālisti, mākslas vēsturnieci Edvardu Šmiti. Apmeklētājus gaida aizraujošs stāstījums par izcilu latviešu kultūras sieviešu dzīvi 20. gadsimta 20. un 30. gadu Latvijā, kura laikā tiks izgaismoti arī atsevišķi pikanti biogrāfijas un privātās dzīves fakti.

Jau 19. un 20. gadsimta mijā Rīgas sabiedrībā kļuva pamanāmas tādas sievietes, kuras 19. gadsimtā vēl nebija iedomājamas – patstāvīgas, rīcībspējīgas, neatkarīgas. Sieviešu organizāciju aktīviste Līlija Brante 1931. gadā bija izteikusies, ka sievietes pēc savām spējām tika arvien vairāk pielīdzinātas vīriešiem.

Savukārt Zenta Mauriņa ir apgalvojusi, ka iegūtā patstāvība sieviešu vidū gan tika uzņemta divējādi: viena daļa to uztvēra kā sen pelnītās tiesības un privilēģiju, kamēr otra daļa to apzinājās kā lielisku, bet smagu uzdevumu. Ja iepriekš sievietes dzīve tika izteikta 3 k formulā „Kinder, Küche, Kirche (vācu val. – bērni, virtuve, baznīca), tad jaunā un laikmetīgā sieviete dzīvo pēc pārveidotas 3 k formulas: kleita, kosmētika, kavalieri.

20. gadsimta 20. un 30. gados izcēlās dāmas, kuras aktīvi darbojušās radošajā sfērā – rakstniecībā, uz skatuves un izstāžu zālēs.

Lekcijā „Uz skatuves, pie rakstāmgalda, pie molberta un arī virtuvē” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vecākā speciāliste, mākslas vēsturniece Edvarda Šmite klausītājus iepazīstinās ar to, kā ievērojamas Latvijas kultūras pārstāves – operdziedātāja Milda Brehmane-Štengele, aktrises Anta Klints, Elvīra Bramberga, Marija Leiko, māksliniece Aleksandra Beļcova u.c. ir piemērs tam, kāds milzīgs darbs un pūles bija jāiegulda tā laika daiļā dzimuma pārstāvēm, lai izcīnītu sev vietu pasaulē, kurā gandrīz visās dzīves jomās joprojām dominēja vīrieši, un attīstītu spēku, lai iegūtajās pozīcijās varētu noturēties un pastāvēt.

Uz lekciju aicināti visi interesenti! Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,13 / LVL 1,50; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71 / LVL 0,50. Pirms un pēc pasākuma dalībnieki varēs apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi „Jaunā sievišķība”.

Lai apmeklētu lekciju, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

Elvija Pohomova,

LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja komunikāciju speciāliste

T: (+371) 67 288800, E: Elvija.Pohomova@lnmm.lv

Attēlā:  Austra Ozoliņa-Krauze un Marija Leiko. 1934. Fotogrāfijas skenējums.

Rakstniecības un mūzikas muzeja kolekcija