Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, LNMM filiāle

2008.gada oktobrī atvērtais māksliniekiem Romanam Sutam un Aleksandrai Beļcovai veltītais muzejs ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja filiāle un atrodas abu mākslinieku memoriālajā dzīvoklī. Muzeja ekspozīcijā apmeklētāji var iepazīties ar abu mākslinieku radošo, sabiedrisko un ģimenes dzīvi, uzturoties starp memoriālajiem interjera un sadzīves priekšmetiem, apskatot nozīmīgākos mākslas darbus, izpētot skices, dokumentus un ģimenes fotogrāfijas un vienkārši uzturoties telpās, kur tapuši daudzi nozīmīgi mākslas darbi.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs izveidots dzīvoklī, kur ģimene mitinājusies kopš 1935.gada. Muzeja ideju izauklējusi viņu meita baletdejotāja, mākslas zinātniece un televīzijas žurnāliste Tatjana Suta (1923-2004), kas visu mūžu rūpīgi glabāja un popularizēja savu vecāku radošo mantojumu, ko testamentā novēlēja Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam.

Muzejs veltīts divām spilgtām klasiskā modernisma perioda Latvijas mākslas vēstures personībām. Romans Suta (1896-1944) bija ārkārtīgi radoša un daudzpusīga personība – viņš ne tikai gleznoja, noformēja un ilustrēja grāmatas, veidoja teātra izrāžu un kino filmu vizuālo noformējumu, bet arī vadīja savu mākslas studiju, rakstīja presē apcerējumus par mākslu, nodibināja un darbojās porcelāna apgleznošanas darbnīcā „Baltars”, izstrādāja dizaina projektus mēbelēm un interjeru iekārtojumam. Savukārt Aleksandra Beļcova (1892-1981) bija gan apburoša un eleganta dāma, gan moderna un emancipēta sava laika sieviete, gan viena no pirmajām profesionālajām māksliniecēm Latvijā.

Muzeja kolekciju veido apmēram 4500 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas mākslas darbi, tai skaitā gleznas, apgleznoti porcelāna priekšmeti, tušas zīmējumi, akvareļi, trauku, kostīmu un skatuves noformējumu meti, kā arī memoriālās mēbeles, sadzīves priekšmeti un arhīva materiāli – fotogrāfijas, vēstules, apbalvojumi, izstāžu katalogi un citi dokumenti.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja ekspozīcija (autores: muzeja vadītāja Baiba Vanaga, kolekcijas glabātāja Nataļja Jevsejeva un māksliniece Anna Heinrihsone) veidota kā stāstījums par abu mākslinieku dzīves trim aspektiem: radošo darbību, sabiedrisko dzīvi un ģimeni. Ekspozīcijā – inscinētā mākslinieku mājokļa iekārtojumā – apmeklētāji var ieraudzīt gan spožus Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas mākslas darbus, gan memoriālus priekšmetus, piemēram, pūdernīcu un pīpi, gan raksturīgas fotogrāfijas, gan stāstošus dokumentus, piemēram, vēstules un dienasgrāmatas. Apmeklētāju ērtībai izgatavotas un šķirstīšanai paredzētas atsevišķu mākslinieku ilustrēto grāmatu, satīriskā žurnāla “Ho-Ho”, A.Beļcovas skiču burtnīcu, R.Sutas teātra un trauku apgleznojumu metu un citu materiālu kopijas. Ir iespēja noskatīties kadrus ar Romana Sutas tēlojumu mākslas filmā „Kaugurieši” (1941) un Tatjanas Sutas vadītos raidījumus par mākslu, tā pastiprinot šo personību klātbūtnes izjūtu.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs savas telpas iecerējis veidot kā vietu, kur pulcētos dažādi kultūras procesos ieinteresēti cilvēki. Tāpēc tiek plānots regulāri organizēt dažādus pasākumus, kas aptvertu tās kultūras jomas, ar kurām bija saistīti abi mākslinieki un viņu ģimenes locekļi – vizuālā un lietišķā māksla, teātris, kino, mākslas zinātne, televīzija, mūzika u.c.

Biļešu cenas: http://lnmm.lv/lv/sbm/cenas

Darba laiks: http://www.lnmm.lv/lv/sbm/darba_laiks

Adrese:

Elizabetes iela 57a-26 (ieeja caur pagalmu, 5.stāvs), Rīga, LV-1050

Kontakti:

R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja un memoriālās kolekcijas glabātāja Nataļja Jevsejeva
Telefons (+371) 67288800, e-pasts: Natalja.Jevsejeva@lnmm.lv
R. Sutas un A. Beļcovas muzeja komunikāciju speciāliste Elvija Pohomova