Enerģētikas muzejs

"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Enerģētikas muzejs

Enerģētikas muzejs krāj, saglabā un pēta Latvijas elektroenerģētikas vēstures liecības no elektrības izmantošanas sākumiem līdz vienotas energosistēmas izveidei, atainojot Latvenergo koncerna izaugsmi un attīstību par vienu no videi draudzīgākajiem un drošākajiem energouzņēmumiem Eiropā. Muzeja krājumā glabājas dokumentārais un industriālais mantojums, kas raksturo elektroenerģētiku kā tautsaimniecības attīstības stūrakmeni ne tikai Latvijas, bet visas Baltijas reģiona kontekstā. Muzejs glabā arī pasaules mērogā unikālu kolekciju- ievērojamā Latvijas skaņu kinohroniku aizsācēja, kinooperatora un fotogrāfa Eduarda Krauca (1898.-1977.) stikla plašu fotonegatīvus par Ķeguma spēkstacijas celtniecību no 1936. gada līdz 1940. gadam. Šis vērienīgais dokumentārais mantojums- 1736 stikla plašu fotonegatīvu kolekcija– 2009. gadā iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

Enerģētikas muzeja krātuves ir izvietotas Rīgā, Andrejsalā, Andrejostas ielā 19.

Tajās klātienē var iepazīties gan ar fotogrāfa un kinooperatora E. Krauca stikla plašu fotonegatīvu kolekciju par Ķeguma spēkstacijas būvgaitu, gan apskatīt daudzveidīgus elektromontieru darbarīkus, kāpšļus, drošības jostas, ķiveres, dažādas mērierīces, uzskaites aparatūras, tai skaitā rūpnīcā VEF ražotos elektroenerģijas skaitītājus, plašu izolatoru kolekciju, kuras interesantākie priekšmeti ir Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikā Rīgā ražotie augstsprieguma izolatori. Krātuvēs glabājas arī saistoša vēsturisku sadzīves elektroierīču kolekcija, kurā aplūkojamas tādas nu jau par retro kļuvušas elektropreces kā, piemēram, veļas mašīna Rīga-60, matu žāvētāji, radio aparāti, putekļusūcēji, rūpnīcas Straume ražotie mikseri un kafijas dzirnaviņas, elektriskie gludekļi, vieni no pirmajiem datoriem un citas pazīstamas un nesenā pagātnē lietotas elektroierīces.

Muzeja pastāvīgā ekspozīcija atrodas Ķegumā un ir izvietota autentiskā vidē, Daugavas kreisajā krastā- Ķeguma HES-2 teritorijā.

Eksponētā tehnoloģisko iekārtu un priekšmetu kolekcija sniedz ieskatu elektroenerģijas ražošanā, iepazīstinot ar Daugavas hidroelektrostaciju celtniecības vēsturi un darbību un hidroenerģētikas attīstību Latvijā. Ekspozīcija stāsta arī par elektroenerģijas pārvades un sadales vēsturi, iepazīstinot ar elektrolīniju būvi un elektromontiera darba veikšanai nepieciešamo aprīkojumu. Savdabīgs akcents autentiskajā vidē ir brīvdabā apskatāmi industriāli eksponāti- 1939. gadā uzstādītā Ķeguma spēkstacijas pirmā turbīna, Pļaviņu HES turbīnas daļa, 110 kV un 20 kV brīvgaisa komutācijas un citas tehnoloģiskās iekārtas.

No 1.maija līdz 31.oktobrim Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja ekspozīcija Ķegumā ir atvērta arī brīvdienās no plkst. 9.00 līdz 17.00.

Iepazīšanās ar Latvijas enerģētikas mantojumu un Latvenergo koncerna vēsturi muzejā kļuvusi par aizrautīgu un izglītojošu aktivitāti gan pieaugušajiem, gan bērniem. Pieaug arī to interesentu skaits, kas daudz vairāk vēlas izzināt par Ķeguma spēkstacijas vēsturi E.Krauca fotogrāfijās un K.Dumbrāja atmiņu stāstos, Pļaviņu un Rīgas hidroelektrostaciju celtniecības gaitu tā laika veidotajās kinohronikās, skatīt vēsturiskās tehnoloģiskās iekārtas. Skolēni ar interesi apgūst elektrodrošības zināšanas muzeja izglītojošajās nodarbībās. Jau sākot ar Muzeju nakts pasākuma izzinošajām un enerģiskajām aktivitātēm, muzejā īpaši gaidītas ir ģimenes, kad vecāki kopā ar bērniem var izzināt elektrības vēstures līkločus, izprast ne vien fizikālo parādību praktiskā pielietojuma puses, bet arī vairot interesi par elektroapgādes procesu kopumā un izjust unikālās industriālās vides klātbūtni Daugavas krastā – Ķeguma HES-2 teritorijā.

Ekspozīcija Pļaviņu hidroelektrostacijā iepazīstina ar Pļaviņu HES celtniecības vēsturi un darbības nozīmīgākajiem notikumiem. Ekspozīcijā aplūkojams gan HES makets, gan dažādas sarežģītas elektrostacijas darba nodrošināšanai nepieciešamas mēriekārtas un īpaši pielāgoti instrumenti, ūdenslīdēja tērps, dažādi dokumenti un fotogrāfijas par HES iekārtu darbību, rekonstrukcijām, Aizkraukles pilsētas veidošanu, strādājošo sabiedriskās dzīves aktualitātēm. Līdztekus ekspozīcijas aplūkošanai tiek piedāvāta ekskursija, kuras laikā iespējams apskatīt Pļaviņu HES mašīnzāli, iepazīstot hidroelektrostacijas darbības principus un īpatnības, aplūkot HES būves no skatu laukuma lejpus HES ēkas un panorāmu no augšējā skatu laukuma (ūdenskrātuves pusē).

Muzeja darba laiks

Krātuves Rīgā:
darba dienās plkst. 9.00 – 17.00

Ekspozīcija Ķegumā:
maijs - oktobris:
pirmdien - svētdien plkst. 9.00 – 17.00
novembris - aprīlis:
otrdien - piektdien plkst. 9.00 – 17.00

Ekspozīcija Pļaviņu HES:
darba dienās plkst. 9.00-17.00

Organizētajās grupu ekskursijās, kurā ir vairāk nekā 10 dalībnieku, trīs darba dienas iepriekš nepieciešams pieteikties mājas lapā - www.latvenergo.lv var atsūtīt grupas dalībnieku sarakstu uz e-pastu: muzejs@latvenergo.lv.

Muzeja apmeklējums un izglītojošās nodarbības ir bez maksas.

Atgādinām, ka šobrīd AS "Latvenergo" īsteno vērienīgu Daugavas hidroelektrostaciju kaskādes rekonstrukciju, kuras ietvaros noteikti satiksmes ierobežojumi uz Rīgas HES, Ķeguma HES un Pļaviņu HES teritorijā esošajiem autoceļiem. Aicinām autobraucējus iepazīties ar informāciju un, plānojot savu maršrutu, izvēlēties ērtāko piekļuves ceļu. Detalizēta informācija par noteiktajiem satiksmes ierobežojumiem ir pieejama šeit.

Adrese:

/Juridiskā/ AS „Latvenergo”, Pulkveža Brieža 12, Rīga, LV-1230;

Enerģētikas muzejs: Andrejostas iela 19, Rīga, LV-1045

Kontakti:
  •   26303292
  • fax 67325217

Rīgā, Andrejostas iela 19:

Vadītāja

Ina Lastovecka

T: 67728982

E: ina.lastovecka@latvenergo.lv vai muzejs@latvenergo.lv

Muzeja speciāliste

Helēna Blumberga

T: 67728985