Enerģētikas muzejs

Enerģētikas muzejs: Andrejostas iela 19, Rīga, LV-1045

• phone:   26303292

Enerģētikas muzejs

Музей энергетики концерна Latvenergo как один из носителей корпоративной социальной ответственности концерна обеспечивает исследование истории энергетики Латвии и концерна, сохранение энергетического наследия и его доступность для общества, способствуя пониманию общества об отрасли энергетики и ее развитии.

Enerģētikas muzeja krājumā glabājas dokumentārais un industriālais mantojums, kas raksturo elektroenerģētiku kā tautsaimniecības attīstības stūrakmeni ne tikai Latvijas, bet visas Baltijas reģiona kontekstā. Muzejs glabā ievērojamā Latvijas skaņu kinohroniku aizsācēja, kinodokumetālista un fotogrāfa Eduarda Krauca (1898─1977) stikla plašu fotonegatīvu kolekciju par Ķeguma spēkstacijas celtniecību no 1936. gada līdz 1940. gadam. Šis vērienīgais dokumentārais mantojums ─ 1736 stikla plašu fotonegatīvi ─ 2009. gadā iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

Enerģētikas muzeja krātuves ir izvietotas Rīgā, Andrejsalā, Andrejostas ielā 19.

Te klātienē var iepazīties ar E. Krauca stikla plašu fotonegatīvu kolekciju. Krājumā apskatāmi daudzveidīgi elektromontieru darbarīki, kāpšļi, drošības jostas, ķiveres, dažādas mērierīces un uzskaites iekārtas, tajā skaitā rūpnīcā “VEF” ražotie elektroenerģijas skaitītāji. Izolatoru kolekcijas interesantākie priekšmeti ir Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikā Rīgā ražotie augstsprieguma izolatori. Krātuvēs glabājas arī vēsturisku sadzīves elektroierīču kolekcija, kurā aplūkojamas tādas nu jau par retro kļuvušas elektropreces, kā veļas mašīna “Rīga-60”, rūpnīcas “Straume” ražotie mikseri un kafijas dzirnaviņas, arī pirmie datori un citas pazīstamas un nesenā pagātnē lietotas elektroierīces.

Muzeja pastāvīgā ekspozīcija atrodas Ķegumā un ir izvietota autentiskā vidē, Daugavas kreisajā krastā ─ Ķeguma HES-2 teritorijā.

Patstāvīgā ekspozīcija apmeklētājiem stāsta par elektroenerģētikas attīstības vēsturi Latvijā kopš 19. gs. beigām līdz mūsdienām. Tā sniedz ieskatu elektroenerģijas ražošanā, iepazīstina ar Daugavas hidroelektrostaciju celtniecību un darbību. Apmeklētāji var uzzināt par elektroenerģijas pārvades un sadales vēsturi. Iepazīties ar elektrolīniju būvi un elektromontiera darba veikšanai nepieciešamo aprīkojumu. Savdabīgs akcents autentiskajā vidē ir brīvdabā apskatāmās turbīnas 1939. gadā uzstādītā Ķeguma spēkstacijas pirmā turbīna un Pļaviņu HES turbīnas daļa. Apskatāmas arī citas tehnoloģiskās iekārtas.

Mobilais gids piedāvā apmeklētājiem labāk iepazīt daudzveidīgos muzeja priekšmetus, aplūkojot tos senās fotogrāfijās vai kinohronikās. Lietotnē var izspēlēt interaktīvu spēli un pat atdzīvināt bildes.

Muzejā īpaši tiek gaidītas ģimenes. Vecāki kopā ar bērniem var izzināt elektrības vēsturi, elektroapgādes procesu un izjust unikālās industriālās vides klātbūtni Daugavas krastā – Ķeguma HES-2 teritorijā.

No 1.maija līdz 31.oktobrim Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja ekspozīcija Ķegumā ir atvērta arī brīvdienās no plkst. 9.00 līdz 17.00.

Pļaviņu HES vēstures ekspozīcija ir moderna un interaktīva, kurā ar digitālo tehnoloģiju palīdzību apmeklētājiem ir iespēja iepazīt Pļaviņu HES no celtniecības sākuma 1961. gadā līdz izaugsmei par lielāko elektroenerģijas ražotni Latvijā, kā arī izzināt stacijas darbību un kā top elektrība. Ekspozīcijā apskatāms turbīnas modelis, ko speciāli izgatavoja turbīnu darbības pārbaužu veikšanai rekonstrukcijas projekta ietvaros 2014. gadā. Eksponētais ūdenslīdēja tērps izmantots, lai veiktu hidrotehnisko būvju uzraudzību un remontus. Apskatāmas unikālas ierīces, tostarp batometrs, ūdens caurplūdes un līmeņu mērierīces, temperatūras un spiediena devēji, kuras izmantotas hidrobūvju drošības uzraudzībai. Ekspozīcijā redzami arī vēsturiskie elektroenerģijas skaitītāji.

Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās un piektdienās, iepriekš piesakoties www.latvenergo.lv, kopā ar Pļaviņu HES vēstures ekspozīcijas apskati tiek piedāvāta ekskursija ražotnē, kuras maršrutā ietilpst lejasbjefa skatu laukums, mašīnzāles apskate un augšbjefa skatu laukuma apmeklējums, no kura skatam paveras ūdenskrātuve un dambis. Sestdienās Pļaviņu HES vēstures ekspozīciju iespējams apmeklēt bez iepriekšējas pieteikšanās.

Muzeja darba laiks

Krātuves Rīgā:

trešdien - ceturtdien plkst. 10.00 – 17.00

piektdien plkst. 10.00 – 16.00

Ekspozīcija Ķegumā:

maijs – oktobris:

otrdien – svētdien plkst. 9.00 – 17.00

novembris – aprīlis:

otrdien – piektdien plkst. 9.00 – 17.00

Ekspozīcija Pļaviņu HES:

otrdien - ceturtdien un sestdien plkst. 9.00 – 17.00

piektdien plkst. 9.00 – 16.00

Ekskursijas nepieciešams pieteiktz vismaz trīs darba dienas iepriekš mājas lapā - www.latvenergo.lv.

Pļaviņu HES vēstures ekspozīciju sestdienās iespējams apmeklēt bez iepriekšējas pieteikšanās.

Adrese:

Juridiskā adrese: AS „Latvenergo”, Pulkveža Brieža 12, Rīga, LV-1230

Enerģētikas muzejs: Andrejostas iela 19, Rīga, LV-1045

Kontakti:
  • phone:   26303292

Контакты:

•  67728982; 26303292
  •  Факс 67325217

Рига, ул. Андрейостас, 19:

Ина Ластовецка (Ina Lastovecka)

Т.: 67728982

Эл. почта: Ina.Lastovecka@latvenergo.lv или muzejs@latvenergo.lv