Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM departaments

Skārņu iela 10/20, Rīga LV-1050

LATVIJAS MUZEJU BIEDRĪBAS
GADA BALVU
"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts

3. augusts – 1. oktobris. 2017

No 2017. gada 3. augusta līdz 1. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde “Bērnu pasaule” no starptautiski pazīstamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām, sniedzot iespēju izsekot līdzi modes tendencēm bērnu tērpu un aksesuāru dizainā no 18. līdz 20. gadsimtam.

Sadarbībā ar ABLV Bank un Aleksandra Vasiļjeva fondu Lietuvā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiek rīkota jau devītā izstāde no ievērojamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva (Александр Васильев) tērpu kolekcijas, no kuras šoreiz tiks eksponēts bērnu apģērbu un aksesuāru plašs klāsts. Izstāde iepazīstinās ar bērnu modes lielajām kaprīzēm un līkločiem trīs gadsimtu garumā – sākot no rokoko un ampīra laikmeta, 19. gadsimta krinolīnu un jūgendstila bezkorsešu apģērbiem līdz bērnu tērpu apbrīnojamai stilu daudzveidībai 20. gadsimtā.

Ekspozīcija būs veidota vairākās tematiskās zonās, parādot bērnu raksturīgo dzīvesveidu, tipisku mājas vidi un ikdienu, pastaigas brīvā dabā, skolas gaitas, kopīgus ģimenes svētku brīžus, atpūtu un sabiedriskās aktivitātes. Tērpu kolekciju papildinās bērnu modes žurnāli, grāmatas, rotaļlietas, kā arī gleznas, fotogrāfijas, plakāti no Latvijas muzeju krājumiem, lai iespējami plašāk raksturotu attiecīgā vēsturiskā posma un modes tendenču specifiku. Tāpat plānots parādīt tipiskus noteiktu profesiju tērpus, kurus valkāja aukles, mājas audzinātājas, istabenes, skolotājas.

Tā kā izstādei izmantots savulaik Rīgas pazīstamā universālveikala “Bērnu pasaule” nosaukums, atsevišķa sadaļa būs veltīta arī šī veikala ļoti populārajam skatlogam ar kustīgo tematisko leļļu grupu. Vēl viena izstādes sadaļa sniegs ieskatu žurnāla “Rīgas Modes bērniem” darbības vēsturē.

PAR KOLEKCIONĀRU

Aleksandrs Vasiļjevs (Александр Васильев) dzimis 1958. gada 8. decembrī Maskavā pazīstamu teātra mākslinieku ģimenē. 1982. gadā pārcēlās uz Parīzi, kur sāka strādāt Francijas teātros. 25 pasaules valstīs A. Vasiļjevs radījis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām. Ar viņu ir sadarbojušies Théâtre du Rond-Point, teātri Le Lucernaire un Cartoucherie, Bastīlijas operas studija Parīzē, Avinjonas festivāls, Ballet du Nord, Jaunais Francijas balets, Versaļas Karaliskā opera, Nacionālais teātris Londonā, Skotijas balets Glāzgovā, Latvijas Nacionālā opera un balets, Flandrijas Karaliskais balets, Oija Masako balets Osakā, Asami Maki balets Tokijā, Nevadas balets, Santjago Operas un baleta teātris, kā arī daudzi citi.

Aleksandrs Vasiļjevs kā vieslektors lasa lekcijas par modes vēstures un skatuves dizaina tēmām četrās valodās daudzās pasaules koledžās un universitātēs, vada meistarklases un kursus Krievijas universitātēs un koledžās.

Aleksandrs Vasiļjevs ir daudzu grāmatu autors, strādājis kā žurnālu “Vogue” un “Harper’s Bazzar”” krievu valodas izdevumu speciālais korespondents Parīzē. Kopš 2000. gada A. Vasiļjeva vadībā Samārā notiek modes festivāls “Aleksandra Vasiļjeva Volgas sezonas”. No 2002. gada viņš piedalās televīzijas raidījumu veidošanā, ir to autors un vadītājs. 2003. gada oktobrī Maskavā tika atklāta dizaina studija “Aleksandra Vasiļjeva interjeri”.

Par krievu mākslas propagandu Aleksandrs Vasiļjevs apbalvots ar S. P. Djagiļeva medaļu (Parīze), V. Ņižinska medaļu (Varšava), ordeni “Mecenāts” un Krievijas Mākslas akadēmijas Zelta medaļu. Viņš ir divkārtējs Turcijas “TOBAV” prēmijas laureāts. 2010. gadā The World Fashion Awards ir prēmējis Aleksandru Vasiļjevu kā “2010. gada modes leģendu” par nopelniem modes vēstures jomā.

IZSTĀDES ĢENERĀLSPONSORS:
ABLV Bank

IZSTĀDI ATBALSTA:
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Aleksandra Vasiļjeva fonds, nodibinājuma “Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” tūrisma zīmols “LIVE RĪGA”, aģentūra “LILITA”

IZSTĀDES KURATORI:
Aleksandrs Vasiļjevs, modes vēsturnieks, Aleksandra Vasiļjeva fonda prezidents