Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM departaments

"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM departaments

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja departaments. Apmeklētājiem atvērts 1989. gada 6. jūlijā. Tas tika dibināts kā latviešu profesionālās dekoratīvi lietišķās mākslas muzejs, kura krājumā glabājas galvenokārt mūsu valsts mākslinieku radītie dekoratīvās mākslas un dizaina darbi. Atsevišķus ārzemju autoru darbus muzejs ir ieguvis kā dāvinājumus. Muzeja krājumu veido septiņas kolekcijas: tekstilmākslas, keramikas un porcelāna, metālmākslas, ādas mākslas, dekoratīvā koka mākslas, stikla mākslas un kopš 2006. gada arī dizaina kolekcija.

Savos aizsākumos latviešu profesionālā dekoratīvā māksla, pirmās nacionālās atmodas iedvesmota, balstījās uz tautas amatniecības tradīcijām un etnogrāfisko mantojumu. 20. gadsimta pirmajā pusē ievērojamo meistaru Jūlija Madernieka (1870-1955), Jūlija Straumes (1874-1970), Anša Cīruļa (1883-1942), Jēkaba Bīnes (1895-1955), Arvīda Dzērvīša (1847-1942) u.c. nacionālās identitātes meklējumi dekoratīvi lietišķajā mākslā bija īpaši aktuāli tālaika kontekstā.

Muzejam pieder visplašākā modernisma aizsācēju – porcelāna apgleznošanas darbnīcas „Baltars” (1924-1928) mākslinieku – Romana Sutas (1896-1944), Aleksandras Beļcovas (1892-1981) un Sigismunda Vidberga (1890-1970) darbu kolekcija. To raksturo kubisma, futūrisma un Art Deco virzienu iedvesmotā ģeometrisko formu abstrakcija, krāsu un formu dekorativitāte un grafiskā izsmalcinātība. Krājumā pārstāvētie mākslas darbi aptver laikposmu no 19. gadsimta beigām līdz mūsu dienām.

Viena no muzeja pamatvērtībām ir tā ēkas. Muzejs iekārtots bijušajā Sv.Jura baznīcā, kas ir senākā saglabājusies mūra ēka Rīgā. Tās pamatus 1204. gadā lika Zobenbrāļu ordenis. 16. gadsimta reformācijas grautiņos baznīca tika izdemolēta. Pēc reformācijas 17. gadsimtā kaņepāju, linu un mastu priežu tirgotāji bijušajā katoļu baznīcā ierīkoja noliktavas, izbūvējot sadalījumu starpstāvos, kas nedaudz restaurētā veidā saglabājies vēl šodien. Noliktavas ar Svētā Gara – zilā, baltā, brūnā baloža – simboliem kalpoja saimnieciskām vajadzībām līdz pat 1986. gadam, kad Polijas senatnes pieminekļu restaurācijas firma PKZ uzsāka arheoloģiskās, vēsturiskās un arhitektoniskās izpētes un vēlāk arī rekonstrukcijas darbus, ko pabeidza 1988. gadā.

RADOŠĀS TEKSTILMĀKSLAS DARBNĪCAS IETVAROS MUZEJĀ DARBOJAS

Audumu apdrukas darbnīca

Darbnīcas dalībniekiem ir iespēja pašiem savām rokām pagatavot apdrukātus galdautus, sedziņas, krekliņus u.c. interesantus tekstila izstrādājumus, izmantojot pazīstamā latviešu nacionālā stila veidotāja Anša Cīruļa un Jūlija Straumes ornamentālos motīvus vai izveidot savu ornamentālo risinājumu. Līdzi jāņem kokvilnas audums vai apģērba gabals apdrukai. Dalības maksa: 2,00Ls

Vilnas velšanas darbnīca