Latvijas Kara muzejs

"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

16. novembris. 2016 – 31. decembris. 2017

Latvijas Kara muzejā skatāma divas jaunas izstādē. No 16. novembra apmeklētāji var iepazīties ar izstādi "Latvijas karavīri Miera uzturēšanas misijās un Starptautiskajās operācijās. 1996. -2016. gads"

Piedalīšanās miera nodrošināšanas misijās un starptautiskajās operācijās bija un ir viens no Nacionālo bruņoto spēku (NBS) uzdevumiem. Latvija un tās bruņotie spēki aktīvi piedalās kā NATO, tā ES īstenotajās starptautiskajās operācijās un citos kolektīvās drošības stiprināšanas pasākumos. Izstāde ir 20 gados paveiktā apkopojums.

Pirmo reizi vienkopus būs apskatāmas foto liecības un karavīru personīgās mantas , kas palīdzējušas pildīt misijas uzdevumus vai ir atvestas kā piemiņas lietas no Bosnijas un Hercogovinas, Albānijas, Kosovas, Mali , Irākas un Afganistānas.

Jaunajā izstādē būs redzama oriģināla telts kādā Latvijas karavīri dzīvoja Afganistānā un novērošanas torņa precīza kopija. Apmeklētājiem būs reta iespēja tēmēt ar Browning sistēmas smago ložmetēju.

Izstāde būs vēstījums par karavīru ikdienas dzīvi un viņu sajūtām, esot prom no dzimtenes. Pirmo reizi plašākai publikai būs aplūkojamas Irākā un Afganistānā kritušo LV karavīru personīgās lietas un apbalvojumi, ko muzejam uzticējuši tuvinieki.

Vienlaicīgi muzejā skatām arī izstāde "Latvijas Republikas aizsardzības ministra, Nacionālo bruņoto spēku komandiera, spēku veidu un atsevišķo vienību komandieru apbalvojumi un krūšu nozīmes".Izstādē  izstādīti 30 apbalvojumi un  80 dažādu spēku veidu pulku un bataljonu krūšu nozīmes. Pirmo reizi muzejā  būs izstādīts arī Nacionālo bruņoto spēku komandiera apbalvojums "Varonības krusts".

Goda zīmes Nolikums apstiprināts 2012.gadā.  To piešķir: 1. Par varonību un bezbailību kaujas apstākļos starptautiskajā operācijā vai Latvijā; 2. Konkrētu rīcību, sasniegumiem, īpašiem nopelniem, kas veicināja vienības kaujasspēju kaujas apstākļos, 3. ievainoto biedru, civiliedzīvotāju vai tehnikas glābšanu kaujas laukā; 4. Vienības vadības uzņemšanos kaujā, ja komandieris ir bijis rīcības nespējīgs; 5. Tādu uzdevumu izpildi, kuru rezultātā ir panākts izšķirošs kaujas rezultāts.

Ar kārtas numuru 1. šis apbalvojums par varonību un bezbailību smagi ievainoto koalīcijas spēku karavīra glābšanā kaujas laukā dzīvībai bīstamos apstākļos starptautiskajā operācijā Afganistānā pasniegts dižkareivim Artūram Rūdulim. (Latvijas Ziņas, 2013.g. jūnijs).

Mārtiņš Mitenbergs,
Izglītības un informācijas nodaļas vadītājs,
Latvijas Kara muzejs, Smilšu iela 20, Rīga, LV-1050,
tālr. +371 67223743,